J.K. Rowling podpadła wielu internautom przez to, że zaczęła publikować kontrowersyjne transfobiczne komentarze w swoich mediach społecznościowych. Pisarka została nazwana „TERF-em”, czyli „trans-wykluczającą radykalną feministką”. Rowling przyznała między innymi, że jej zdaniem dyskusja na temat tożsamości płciowej nie zgadza się z koncepcją płci biologicznej. Kiedy w lutym 2023 roku na rynek trafiła gra Hogwarts Legacy, niektórzy fani magicznego uniwersum postanowili jej nie kupować ze względu na to, że Rowling czerpie zyski z jej sprzedaży. Okazuje się, że z poglądami pisarki nie zgadzają się również pracownicy Muzeum Popkultury w Seattle, którzy postanowili usunąć nazwisko autorki spod rzeczy związanych ze światem Harry'ego Pottera.

J.K. Rowling: Muzeum Popkultury w Seattle usunęło nazwisko autorki

Na początku sierpnia 2023 roku portal Daily Mail przekazał, że Muzeum Popkultury w Seattle poinformowało o tym, że nazwisko J.K. Rowling zostało usunięte ze wszystkich rzeczy znajdujących się na wystawie z Harry'ego Pottera. W muzeum obecnie można zobaczyć pamiątki z planu filmów takie jak szaliki, maski śmierciożerców, różdżki oraz klaps filmowy. Na usunięcie nazwiska Rowling z wystawy zgodził się kierownik muzeum, Chris Moore, który sam jest osobą transpłciową i posługuje się zaimkami he/they. Oto co powiedział na temat autorki w oficjalnym oświadczeniu: 
W świecie Harry'ego Pottera jest pewna zimna, pozbawiona serca, wysysająca radość istota i tym razem nie jest to Dementor. Chcielibyśmy zgodzić się z internetową teorią o tym, że te książki faktycznie nie zostały napisane przez żadnego autora. Jednak ta osoba trochę za głośno obnosi się ze swoimi super nienawistnymi i dzielącymi poglądami, abyśmy mogli je zignorować. (...) Dowiedzieliśmy się, że to Rowling była problemem, dlatego zobaczycie pamiątki bez żadnej wzmianki czy wizerunku autorki. 
W oświadczeniu muzeum odniosło się również do książek o Harrym Potterze, nazywając je „uwielbianymi”. Chris Moore zwrócił jednak uwagę na to, że brakuje w nich reprezentacji osób ze społeczności LGBTQIA+. Ponadto kierownik muzeum oskarżył Rowling o to, że użyła w swoich powieściach stereotypów rasowych i dopuściła się fat-shamingu, czyli obrażania osób z nadwagą. Chris Moore przekazał również, że pracownicy muzeum obecnie planują podjąć dalsze kroki w sprawie wykorzystywania nazwiska J.K. Rowling w wystawie z pamiątkami z planu Harry'ego Pottera.

Harry Potter - błędy J.K. Rowling

fot. Warner Bros.
+73 więcej
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj