W środę 12 lipca 2023 na Netflixa trafiła nowa polska produkcja w reżyserii Antoniego Nykowskiego, Pan Samochodzik i templariusze. Film śledzi losy tytułowego historyka sztuki (Mateusz Janicki), który odnajduje średniowieczny krzyż templariuszy. Mężczyzna postanawia odkryć jego tajemnice. W tym celu prosi o pomoc zaprzyjaźnionych harcerzy, z którymi wyrusza w podróż swoim niezwykłym samochodem. Bohater zdaje sobie sprawę, że odkryty skarb może bardzo źle wpłynąć na dalsze losy świata. Jego przygoda zamienia się w prawdziwy wyścig z czasem. Scenariusz do filmu napisany przez Bartosza Sztybora został oparty na serii książek. Kto jest ich autorem i o czym są?

Pan Samochodzik i templariusze: książki o bohaterze filmu 

Film Pan Samochodzik i templariusze został stworzony na podstawie powieści autorstwa Zbigniewa Nienackiego o tym samym tytule. Główny bohater serii Pan Samochodzik tak naprawdę nazywa się Tomasz N.N. Jego inicjały nawiązują do nazwiska i pseudonimu autora, Nowicki-Nienacki. Z kolei imię bohatera jest drugim imieniem pisarza. Seria książek Pan Samochodzik składa się 12 tomów. Wśród nich znajdują się następujące tytuły:
  • Wyspa Złoczyńców (wyd. 1964)
  • Pan Samochodzik i templariusze (wyd. 1966)
  • Księga strachów (wyd. 1967)
  • Niesamowity dwór (wyd. 1970)
  • Nowe przygody Pana Samochodzika (wyd. 1970)
  • Pan Samochodzik i Zagadki Fromborka (wyd. 1972)
  • Pan Samochodzik i Fantomas (wyd. 1973)
  • Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic (wyd. 1975)
  • Pan Samochodzik i Winnetou (wyd. 1976)
  • Pan Samochodzik i Niewidzialni (wyd. 1977)
  • Pan Samochodzik i złota rękawica (wyd. 1979)
  • Pan Samochodzik i człowiek w UFO (wyd. 1985)
W pierwszych trzech powieściach tytułowy bohater nie jest znany jako Pan Samochodzik, a Tomasz. Zostaje on przedstawiony jako dziennikarz, który interesuje się archeologią i historią. Zbigniew Nienacki nie bez powodu wymyślił bohaterowi właśnie takie zainteresowania. Pisarz sam zajmował się bowiem archeologią oraz antropologią. W drugiej powieści czytelnicy dowiadują się, że Tomasz rozpoczął pracę w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na miejscu ma okazję udowodnić, że jest świetnym detektywem. Tomasz zajmuje się między innymi odnajdywaniem fałszywych dzieł sztuki oraz rozwiązywaniem spraw dotyczących kradzieży i przemytów. W dalszych częściach serii Tomasz N.N.  wciąż wykonuje swoje obowiązki i dzięki niezwykłym umiejętnościom detektywistycznym bywa porównywany między innymi do Indiany Jonesa. Bohater otrzymuje przezwisko Pan Samochodzik za sprawą odziedziczonego po wujku-wynalazcy wehikułu, zbudowanego z rozbitego Ferrari 410 Superamerica.  Pan Samochodzik dotychczas był lubiany przez czytelników z wielu powodów. Bohater słynie z tego, że do swoich zadań podchodzi z lekkością i poczuciem humoru. Poza tym Pan Samochodzik nie przejmuje się tym, co mówią do niego inni. Choć bohater unika alkoholu, jest nałogowym palaczem tytoniu i nie ma zamiaru tego zmieniać. W przygodach Pana Samochodzika czytelnicy mają okazję przekonać się, że ten zna się nie tylko na sztuce, ale też na ekologii, wędkarstwie, poezji ludowej czy żeglarstwie. Ponadto bohater cieszy się uznaniem wśród Milicji Obywatelskiej i sam staje się członkiem Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. Bohater zajmuje się głównie sprawami związanymi z niszczeniem zabytków i przyrody.  Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądają starsze wydania serii książek Pan Samochodzik:
fot. Twitter: @lata8290

Pan Samochodzik i templariusze - zwiastun filmu

Pan Samochodzik i templariusze - plakaty i zdjęcia z filmu

foto. Netflix
+7 więcej
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj