Wola przetrwania, zrozumienie i wytrwałość to klucze do sukcesu. Wiem, łatwo się mówi, kiedy akurat nie zmaga się z trudną porażką, załamaniem czy stratą kogoś bliskiego. Ale nie ma wyjścia. Mimo że upadek zawsze bardzo boli, trzeba się podnieść i iść dalej. Po burzy przecież zawsze wychodzi słońce, a po zimie przychodzi wiosna. I na tę wiosnę oczekują bohaterki dramatu w reżyserii Tylera Perry’ego, opartego na nagradzanej sztuce z 1975 roku autorstwa Ntozake Shange.

[image-browser playlist="608648" suggest=""]©2010 Lionsgate

Gwałt, który wszystkich zaskoczył, aborcja będąca bardzo trudnym tematem, strata dzieci, której nie da się porównać z żadnym cierpieniem czy choroba, to główne problemy, jakie zostały pokazane w tym obrazie. Obrazie o tyle ciekawszym i oryginalnym, iż składała się on z serii wierszy recytowanych przez obsadę kobiet znanych z różnych kolorów. Wszakże wszystkie kobiety, które grają w filmie są czarne, ale to nie znaczy, że tylko one borykają się z takimi trudnościami życiowymi. Pomimo tytułu, który można interpretować w dwojaki sposób, film dotyczy każdej kobiety na całym świecie, bez względu na kolor skóry, wyznanie czy wiek, a problemy pokazane w produkcji Perry’ego są ponadczasowe i uniwersalne.

[image-browser playlist="608649" suggest=""]©2010 Lionsgate

Film porusza bardzo trudne tematy, które wywierają ogromny wpływ na widzu. Kilka scen, a w szczególności ta z dziećmi, które nieszczęśliwie giną, czy scena, kiedy młodziutka Nyla, która reprezentuje kolor purpurowy, chce poddać się aborcji, wywołują ogromne emocje jak stres, napięcie, bezsilność i współczucie, ale równocześnie wielką złość, że sprawy potoczyły się tak drastycznie. To właśnie przez te tragiczne losy kobiet produkcja jest bardzo refleksyjna i bez wątpienia zapada na długo w pamięci.

„For Colored Girls”, mimo iż opowiada nieszczęśliwe historie kobiet, a mężczyzn stawia w złym świetle, nie jest skierowane tylko do płci pięknej. Po obejrzeniu kilku pierwszych scen każdy facet może się zniechęcić, ale warto dać szansę tej nietuzinkowej produkcji, uczącej po części, jak mężczyźni nie powinni się zachowywać, gdyż jest ostrzeżeniem dla nas wszystkich. Pokazuje, jak życie może się potoczyć, gdy nie zareagujemy w odpowiednim momencie, spuścimy na chwilę wzrok z pewnych spraw, czy pozwolimy sobie na moment zapomnienia.

[image-browser playlist="608650" suggest=""]©2010 Lionsgate

Niebanalny i ciekawy scenariusz bardzo wciąga, intryguje i sprawia, że film od początku do końca ogląda się bardzo dobrze. Dialogi przeplatane poezją sprawiają, że produkcja wyróżnia się na tle innych i jest o wiele bardziej interesująca. Może nie jest to kino łatwe, relaksujące i przyjemne, ale sięgając po tę produkcję zdajemy sobie przecież sprawę, że jest to dramat opowiadający rzeczywiste historie, które zdarzają się każdego dnia na całym świecie.

Film warto też zobaczyć chociażby ze względu na wspaniała obsadę, w której między innymi zobaczyć możecie takie osobistości aktorskie czy też artystki reprezentujące scenę muzyczną jak Loretta Devine, Janet Jackson, Whoopi Goldberg, Thandie Newton, Kerri Washington, Macy Gray, Tessa Thompson czy Anika Noni Rose.

[image-browser playlist="" suggest=""]©2010 Lionsgate

Produkcję zaliczam do bardzo udanych, ambitnych i ponadczasowych. Tyler Perry w sposób bardzo dosadny ukazał ważne problemy dotyczące kobiet i bez dwóch zdań zrobił to w jak najbardziej odpowiedni sposób. Pokazał świat, jaki jest naprawdę, nie owijając w bawełnę i dzięki temu produkcja ta zyskuje miano filmu na wysokim poziomie. Jeśli zastanawiacie się, czy sprawdzić tę pozycję, to nie ma nad czym. Szczerze polecam.

Ocena: 8,5/10

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj