Na temat kraju faraonów powstały niezliczone publikacje mniej lub bardziej naukowe. Autorka Jak przeżyć w starożytnym Egipcie postanowiła nieco zmienić konwencję i przybliżyć współczesnym czytelnikom ten dawny świat w formie przewodnika turystycznego. Co jeszcze przemawia za oryginalnością tej pozycji? Otóż język. Autorka pisze w sposób niezwykle przystępny i bardzo przyjazny dla czytelnika, który wcale nie musi być naukowcem, studentem historii czy znawcą tematu. Co więcej, Booth bardzo często zwraca się do czytelnika w sposób bezpośredni. Oczywiście ten zabieg ma w sobie dużo wdzięku i zmniejsza dystans między autorką a czytającym, ale dla niektórych może to być drażniące. Cóż, kwestia gustu. Ten niezwykły przewodnik, jak każda książka mająca na celu przyciągnięcie turystów skupia się przede wszystkim na pozytywach, a także obejmuje bardzo szczególny czas dla Teb, który w historiografii określany jest mianem „złotego wieku”. Nic dziwnego, nikt nie chce czytać  nieszczęściach i kryzysie, a przyjechać do miejsca dotkniętego trudną sytuacją, to już w ogóle. Oprócz tego jest to najlepiej udokumentowany okres w dziejach Egiptu, zatem było w czym wybierać. Charlotte Booth jest uznaną specjalistką w tematyce starożytnego Egiptu. Jest doświadczona, jeśli chodzi o popularyzowanie wiedzy -prowadziła program na Discovery o dość pikantnej tematyce dotyczącej starożytności. Tę umiejętność widać bardzo dobrze podczas lektury.
Źródło: Poznańskie
Autorka skupia się nie tylko na aspektach, które mogłyby zainteresować turystę, jak na przykład geografia czy klimat. Stara się nam przybliżyć każdy aspekt życia, a także struktury społeczne i religijne. Ci, którzy mieli okazję zwiedzać kraj faraonów, zapewne zauważą, że pewne rzeczy się nie zmieniły.
Jak przeżyć w starożytnym Egipcie jest książką, którą można zakwalifikować do pozycji popularyzujących wiedzę, ale w sposób łatwy, lekki i przyjemny. Oprócz solidnej dawki informacji dla osób nieobeznanych z tematem dostaniemy także mnóstwo ciekawostek. Książka nie jest długa, czytelnik nie zdąży się znudzić, to fakt. Po zakończeniu lektury pozostaje pewien niedosyt. Komu spodoba się ta pozycja? Myślę, że z powodzeniem można ją polecać każdemu. Czy po lekturze będziecie chcieli przenieść się w czasie do starożytności? Sprawdźcie sami.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj