Produkcja jest ekranizacją bestsellerowej powieści Jacka Ketchuma o tym samym tytule, a ta z kolei była silnie inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. W 1965 roku szesnastoletnia Sylvia Likens została skatowana na śmierć przez swoją opiekunkę Gertrudę Baniszewski oraz dwójkę jej dzieci. Dziewczyna była bita, przypalana, głodzona, zmuszana do kąpieli w gorącej wodzie oraz konsumpcji własnych fekaliów. Ostatecznie zmarła wskutek wylewu krwi do mózgu, szoku i niedożywienia. Jej oprawcy w większości dostali karę dożywocia.
{{film|:dziewczyna-z-sasiedztwa--2}} nie jest co prawda wiernym odtworzeniem tejże tragedii, ale i tak stanowi dla co wrażliwszego widza niełatwą przeprawę. To zdumiewające, jaki los jeden człowiek może zgotować drugiemu. Historia przedstawiona w filmie skupia się dwóch siostrach, Meg i Susan, które po śmierci rodziców trafiają pod opiekę swojej ciotki Ruth. Kobieta okazuje się być niezrównoważona psychicznie i zaczyna znęcać się nad dziewczynkami za każde faktyczne i wyimaginowane przewinienie, jednocześnie wciągając w wir przemocy nie tylko swoich synów, ale również dzieciaki z sąsiedztwa.
Dzieło Gregory'ego Wilsona pokazuje, że nie trzeba epatować scenami gore i hektolitrami sztucznej krwi, aby wywołać u oglądającego uczucie dyskomfortu. Większość tortur odbywa się poza kadrem, pozostawiając pole do popisu dla wyobraźni, a że całość jest niezwykle sugestywna, to i umysł podsuwa bardzo szczegółowe i nieprzyjemne obrazy. Ich wydźwięk jest tym mocniejszy, że mamy świadomość tego, iż ta zbrodnia zdarzyła się w rzeczywistości i była jeszcze bardziej bestialska, bowiem film i tak jest ułagodzony względem faktycznych wydarzeń.
{{film|:dziewczyna-z-sasiedztwa--2}} to również dekonstrukcja obrazu Ameryki jako wspaniałej krainy, w której wszyscy się kochają i szanują. Zamiast American Dream oglądamy panującą zmowę milczenia i pilnowanie własnych interesów. Nikt nie wtrąca się w cudze sprawy, a to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami sąsiada, poza te drzwi nie wychodzi. Pomimo podejrzeń, że być może dom obok komuś dzieje się krzywda, wszyscy udają, że wszystko jest w porządku. Reżyser posłużył się ciekawym kontrastem: rzędy kolorowych domków jednorodzinnych z pięknie przystrzyżonymi trawnikami i samochodem na podjeździe, na karoserii którego odbijają się promienie słońca, zostają zestawione z ciemną i brudną piwnicą, gdzie młoda dziewczyna właśnie wydaje ostatnie tchnienie. Sielanka i horror.
Wilson, a wcześniej Ketchum, stara się także zwrócić uwagę na fakt, że to przede wszystkim dorośli kształtują charakter dziecka, są dla niego przykładem, z którego czerpie wzorce. Jeśli sami dopuszczamy się przemocy i dajemy na nią przyzwolenie, to młoda osoba przyjmuje to za coś naturalnego. Przykład cierpiącej na poważną depresję Ruth i zapatrzonych w nią małolatów pokazuje, że nietrudno pozbawić jest dziecko niewinności, uczynić obojętnym na krzywdę ludzką, a także współwinnym okropnej zbrodni, w dodatku nie w pełni świadomie.
Film nie działałby tak silnie na emocje, gdyby nie zaskakująco dobra gra aktorska. Większość obsady grała wcześniej epizodyczne role w serialach lub też nie miała w ogóle żadnego doświadczenie, a mimo to trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do ich kreacji. Młodsi aktorzy może nie czują się na planie aż tak swobodnie co ich starsi koledzy, ale ta odrobina dystansu doskonale pasuje do postaci małych, wyrachowanych przestępców, którzy wszystko przyjmują na chłodno. Prawdziwą gwiazdą jest jednak Blanche Baker wcielająca się w Ruth Chandler. Aktorka bezbłędnie zagrała rozchwianą emocjonalnie kobietę, która ma poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. Na pozór miła i lubiana starsza pani, o której nikt złego słowa nie powie, mroczne oblicze pokazuje wyłącznie w zamkniętych czterech ścianach swojego domu. Wahania nastrojów, nagłe wybuchy, wszystko to wypadło niezwykle wiarygodnie i można odnieść wrażenie, że Baker nie tyle udaje, co po prostu jest chorą i wzbudzającą lęk osobą. Świetna rola.
W polskim wydaniu DVD oprócz filmu znalazł się dodatkowo zwiastun oraz krótki materiał, w którym aktorzy i twórcy opowiadają o filmie. Więcej materiałów natomiast umieszczono na płycie Blu-ray. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim dość obszerny "Making of", z którego można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat procesu produkcji {{film|:dziewczyna-z-sasiedztwa--2|Dziewczyny z sąsiedztwa}}, jak i poznać kulisy powstania samej powieści, której film jest adaptacją. Do tego dochodzą jeszcze komentarze audio. Warto zaznaczyć, że polskie wydanie Blu-ray jest obecnie najlepszym z wszystkich dostępnych: oryginalny AR, dźwięk w 5.1 HD MA (w amerykańskim jedynie DD 5.1), a także spora ilość dodatków. Należy uczciwie przyznać, że choć jest to debiut El Lobo Films, to wydawca spisał się na medal.
{{film|:dziewczyna-z-sasiedztwa--2}} posiada trochę uproszczeń względem literackiego pierwowzoru i nie jest aż tak brutalna, ale to wciąż niezwykle mocny i poruszający dramat. Niewiele jest obrazów, które potrafią sprzedać widzowi takiego potężnego kopniaka w twarz, a dziełu Wilsona się to udaje. Wstrząsające kino, które nikogo nie powinno pozostawić obojętnym.
Hatak.pl jest patronem medialnym wydawnictwa.
Wydanie Blu-ray |
Dodatki: zwiastun, aktorzy i twórcy o filmie, Making of, komentarze audio |
Język: angielski - DTS HD Master 5.1, polski (lektor) - DTS HS Master 5.1 |
Napisy: polskie |
Obraz: 16:9 |
Dystrybutor: El Lobo Films |