Waleczna Alana – skrzydlata wojowniczka z planety Brzeg, heroiczny Marko z rasy Rogaczy oraz ich małoletnia córka Hazel kontynuują swą pasjonującą i nadwyraz niebezpieczną podróż po targanej niekończącą się wojną galaktyce. W siódmym tomie rewelacyjnej serii Saga autorstwa doświadczonego scenarzysty, Briana K. Vaughana oraz sprawnej rysowniczki, Fiony Staples pojawią się nowe interesujące postaci oraz kolejne zagrożenia czyhające na protagonistów opowieści. Szykujcie się na bitwę na planecie Phang.
Kilkuletnia Hazel, pełniąca również rolę narratora całej historii, po długim czasie powraca do swoich rodziców. Trójka wyrzutków, od lat ścigana przez przedstawicieli swych ras, podróżuje w drzewie-rakiecie w zaskakującym towarzystwie. Tymczasowy sojusz z niecodzienną familia zawiązał, podążający uprzednio ich tropem, książę Robot IV. Ich nowym sprzymierzeńcem został również, pochodzący z rasy Rogaczy, transseksualny Petrichor. Dodajmy do tego różową zjawę Izabel, pełniącą rolę osobistego anioła stróża Hazel, a otrzymamy kolorowy wachlarz indywiduów, nietuzinkowych osobowości z prawdziwego zdarzenia. Bohaterowie są zmuszeni wylądować na, tkwiącej w permanentnej wojnie planecie Phang. Chwilowy postój (z powodu poznania tam bezbronnych, uroczych stworzonek), zakończy się wyjątkowo długą wizytą na tym wyjałowionym świecie.
Zagłada nieubłaganie zbliża się do Phang – śmierć ponownie zbierze krwawe żniwa. Jednocześnie będziemy świadkami dalszych perypetii drugoplanowych bohaterów cyklu: łowcy nagród Upartego, jego koleżanki po fachu, Gwendoline, Kłamliwej Kotki oraz młodej Sophie, uratowanej przed laty przez Upartego. Vaughan w wielokrotnie nagradzanej serii zasłynął z zaskakujących zwrotów akcji, niebanalnych postaci oraz wyśmienitych rozwiązań fabularnych. Nie inaczej jest w recenzowanym komiksie – szczególne pochwały za wprowadzenie nowego łowcy polującego na bohaterów, dwugłowego kolosa, zwanego Maszerującym. Dobrze wypada nieustannie pogrążający się w niemocy i powolnym szaleństwie, książę Robot IV, który zaczyna odczuwać pożądanie do ciężarnej Alany. Szkoda, że wątki Gwendoline, a przede wszystkim Upartego nie rozwijają się w żadnym kierunku, tak jakby scenarzysta Ex Machiny nie miał pomysłu dla tych bohaterów. Wisienką na torcie jest natomiast kreacja tajemniczego mordercy, który pojawia się w ostatnim rozdziale albumu oraz zakończenie wątku rodowitych mieszkańców Phangu.
Siódmy tom
Saga, vol. 7 w błyskotliwy sposób ukazuje piekło wojennej zawieruchy, cierpienie niemych ofiar krwawych bitw oraz traumę wieloletnich żołnierzy. Amerykański scenarzysta kapitalnie przedstawił również niebezpieczeństwa tkwiące w religijnym fanatyzmie, destrukcyjną siłę erotycznych żądz i skomplikowane życie osób z mniejszości seksualnych. Bezbłędnie prezentują się przemyślenia Hazel, związek Marko i Alany, a przede wszystkim obłęd Robota IV.
Ilustracje
Fiona Staples stają się coraz bardziej precyzyjne, a przez to wiarygodne. Artystka doskonale rysuje poszczególnych bohaterów (z nowych postaci warto podkreślić sylwetki Petrichora oraz Maszerującego) i dynamiczne sceny akcji. Końcową, wysoką ocenę warstwy graficznej wzmacniają żywe, dobrze dobrane kolory oraz perfekcyjne okładki poszczególnych zeszytów cyklu.
Wojnę o Phang należy postrzegać jako nowy rozdział w życiu przeklętej rodziny. Twórca
Y: Ostatni z mężczyzn #1: Zaraza ponownie zaskakuje nas nieszablonową fabułą, pełną wyśmienitych smaczków oraz zwrotów akcji. Jeden z najmocniejszych punktów w dorobku wydawnictwa Mucha Comics.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h