Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi to jedna z najważniejszych imprez na popkulturowej mapie Polski. Tegoroczna edycja w klasycznej formie została odwołana, ale nic straconego: organizatorzy przygotowali dla fanów Cyber Editon, czyli przenieśli festiwal do sieci. Impreza odbywa się w ten weekend. W ramach wydarzenia na uczestników czekają następujące atrakcje:
  • Strefa Główna i Scena Premium, a tam: wywiady, panele dyskusyjne, materiały udostępnione przez artystów
  • Strefa Spotkań, w której będziecie mogli zadać pytania naszym gościom
  • Blok spotkań poświęcony grze Cyberpunk 2077
  • Strefa Gier z turniejem League of Legends
  • Strefa Targowa, a w niej super promocje – festiwalowa antologia komiksowa „COVIKS-20”, dodawana do każdych zakupów
  • Galeria prac konkursowych
Bilety na MFKiG Cyber Edition można kupić tutaj. Poniżej program Festiwalu na niedzielę 15 listopada:

09:00 - Otwarcie drugiego dnia festiwalu

Wypijcie mocną kawę, bo przed nami dzień drugi Festiwalu, a karuzela wcale dziś nie zwalnia tempa.

09:05 - Karolina „Szarosen” Plewińska – Traumy, społeczeństwo i edukacja

Szarosen, znana z komiksów internetowych, opowiada o swoich inspiracjach i sile komiksowego przekazu. Z autorką rozmawia Paweł Kicman.

09:40 - USoK – Dominik Pańczyk i Piotr Jackowski – 50 twarzy Harley Quinn

Pomocnica Jokera przechodziła już kilka wcieleń. Czy nadal żyje tylko w jego cieniu? Dominik Pańczyk i Piotr Jackowski z United States of Komiks przybliżą kilka z licznych odsłon byłej psychiatry ze szpitala Arkham –  Harleen Frances Quinzel, znanej antagonistki z komiksów wydawnictwa DC Comics.

10:30 - Brecht Evens – Najciekawsze historie to te, których nie jesteśmy pewni [PL/EN]

W rozmowie z Olgą Niziołek belgijski twórca opowiada o szaleństwach tworzenia oraz możliwościach interpretacji jego komiksów, a także o licznych kontrowersjach z tym związanych. Nie liczcie na jednoznaczne odpowiedzi. Swojego polskiego wydania w 2018 roku doczekało się najgłośniejsze dzieło artysty – Pantera, która ukazała się nakładem wydawnictwa Timof Comics.

11:10 - Piotr Komorowski i Rafał Szłapa – Prószyński. Odwieczne pieśni

Poznajcie  komiksowych bohaterów wprost ze świata pionierskiej kinematografii. O powstającym komiksie „Prószyński. Odwieczne pieśni” opowiadają scenarzysta Piotr Komorowski z Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz krakowski rysownik Rafał Szłapa.

11:25 - Igor Wolski, Robert Sienicki i Jan Mazur – Opowieść o „Rycerzu Janku”

Kim jest rycerz Janek? Na polskim rynku komiksowym pojawił się od dawna oczekiwany album i instrukcja prawidłowego składania ofiar zapomnianym bóstwom. Na Festiwalu gościmy trzech z czterech autorów komiksu. Szykujcie się na dużą dawkę absurdalnego humoru. Tym razem naprawdę będzie… epicko!

11:55 - Chris Wildgoose – Gotyk prosto z Wielkiej Brytanii [PL/EN]

Rysownik znany z BatgirlBatman: NightwalkerAlienated w rozmowie z Pawłem Kicmanem o swojej upiornej trylogii dla młodzieży, Porcelana z włamywaczką w roli głównejZapraszamy do świata baśni zdominowanego przez wątki obyczajowe i doprawionego szczyptą mroku.

12:35 - Tomasz Baginski – Zaufać wyobraźni

Twórca animacji i reżyser filmowy związany ze studiem Platige Image, Tomasz Bagiński, opowiada o fenomenie Wiedźmina i swoich kolejnych projektach, w tym serialu katastroficznym na podstawie prozy Jacka Dukaja. Rozmawia Bartek Czartoryski.

13:20 - Szymon Holcman, Paweł Timofiejuk, Bartosz Kurc, Marcin Kaliński – Rynek komiksowy w czasach pandemii

Polscy wydawcy od kilku miesięcy muszą operować w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Co do powiedzenia na ten temat mają Szymon Holcman (kultura gniewu), Paweł Timofiejuk (Timof Comics), Bartosz Kurc (Wydawnictwo Kurc) i Marcin Kaliński (Scream Comics), którzy znają go od podszewki?

14:00 - Maciej Kur i Piotr Bednarczyk – Kolejny tom „Kajka i Kokosza”

Blisko trzydzieści lat po premierze ostatniego komiksu Janusza Christy Kajko i Kokosz powrócili. O przygodach dzielnych wojów ze scenarzystą i kolorystą, kontynuatorami kultowej serii Janusza Christy, rozmawia Marcin Łuczak.

14:10 - Marcin Podolec – Animowany robak

W łódzkim studiu Yellow Tapir Films powstaje właśnie średniometrażowa adaptacja komiksu Saschy Hommera Insekt – spowita dymem historia o lęku przed nieznanym. Zobaczcie, co na jej temat ma do powiedzenia reżyser filmu i znany łódzki autor komiksów – Marcin Podolec.

14:25 - Bill Sienkiewicz – Komiks jak plastelina [PL/EN]

Po raz pierwszy na MFKiG:  amerykański artysta, legendarny Bill Sienkiewicz rozmawia o jednym z najbardziej elastycznych mediów na świecie – komiksie. Z twórcą kultowej Elektry: Assassin do scenariusza Franka Millera rozmawiał Bartek Czartoryski.

15:05 - Bartosz Sztybor – Scenarzysta za granicą

O tym, jak się pracuje dla zagranicznych wydawców opowiada Marcinowi Łuczakowi Bartosz Sztybor – polski dziennikarz, publicysta, krytyk i scenarzysta.

15:45 - Tomasz Samojlik – Jak powstawał „Wiedźmun”, ale nie tylko

Przygody, tajemnicze wynalazki, ratowanie świata przed katastrofą ekologiczną i szczypta humoru. Tomek Samojlik, autor sagi o Ryjówce, opowiedział nam o swoim najnowszym komiksie. Wiedźmun to parodia postaci i motywów z sagi Andrzeja Sapkowskiego.

16:15 - R.M. Guera – Sztuki nie da się opowiedzieć [PL/EN]

O twórczości, która wymyka się definicjom, w rozmowie z Bartkiem Czartoryskim opowiada rysownik Skalpa i Przeklętego.

16:55 - Ernesto Gonzales – Kapitan Bzyk vs pandemia

Romanse, kawiarnie i mieszkania z meblościanką. Warszawski ilustrator i autor komiksów w rozmowie z Marcinem Łuczakiem opowiada o tym, co skłoniło go stworzenia postaci Kapitana Bzyka.

17:25 - Marek Oleksicki i Tobiasz Piątkowski – „Bradl” po raz piąty

Dynamiczna akcja, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji i niezwykli bohaterowie gotowi ryzykować życie dla swojej ojczyzny. Z autorami popularnej serii historycznej opartej na losach polskiego szpiega o jej ostatnim tomie rozmawia Marcin Łuczak.

18:00 - Tomasz Kołodziejczak – 30 lat Egmontu nad Wisłą

W tym roku Egmont Polska świętuje swoje 30-lecie. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak to wszystko się zaczęło, skąd wzięła się nazwa Egmont oraz jak Tomasz Kołodziejczak trafił do tej firmy, obejrzyjcie to spotkanie.

18:55 - Łukasz Kowalczuk – Komiksowy Kickstarter w Polsce

Wrestlerzy, ninja, gangi motocyklowe, mutanty, psy wierzące w teorie konspiracyjne. W jego żyłach płynie więcej szlamu niż krwi. Jeden z najbardziej aktywnych polskich twórców komiksowych opowie nam o specyfice Kickstartera, a także o obecnych i przyszłych komiksowych projektach, które zaplanowano na pierwsze miesiące działalności tej platformy w Polsce. Rozmawia Marcin Łuczak.

19:25 - Grzegorz Rosiński – W pracowni Thorgala

Wizyta w pracowni Grzegorza Rosińskiego. Z wieloletnim przyjacielem Festiwalu, dobrze znanym wszystkim jego bywalcom, rozmawia Adam Radoń. Co tym razem będzie miał do powiedzenia rysownik kultowych serii Thorgal, Kapitan Żbik, Szninkiel i Zemsta hrabiego Skarbka? Zobaczcie sami!

20:00 - Bartek Biełuszko – Jak wykreować wiarygodną apokalipsę – o tworzeniu świata i postaci w grach AAA

Bartek Biełuszko, art director „Outriders” ze studia People Can Fly w rozmowie z Radosławem Nałęczem opowiada o swoim procesie twórczym, inspiracjach znanymi seriami komiksowymi i kształtowaniu złożonej rzeczywistości wirtualnych światów i postaci w grach wideo.

20:40 - Cezary Skorupka i Marcin Surma – Więcej, więcej, więcej – o powstawaniu gry SUPERHOT: MIND CONTROL DELETE

Duet reżyserski SUPERHOT: MIND CONTROLE DELETE, Marcin Surma i Cezary Skorupka, opowiadają o wyzwaniach, jakie stały przed nimi przy produkcji kolejnej, trzeciej już części SUPERHOT, ciągłym głodzie tworzenia i tym, jak pragnienie czegoś „więcej” łączy graczy i developerów gier. Spotkanie prowadzi Joanna Birek.

21:25 - Adam Radoń

Zamknięcie Festiwalu.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj