Wydawnictwo Rebis zapowiedziało publikację antologii "Epopeja. Legendy fantastyczne" pod redakcją Johna Josepha Adamsa. Tematyka to fantasy, w środku znajdziecie m.in. opowiadania Orsona Scotta Carda i Tada Williamsa.
George R.R. Martin, oprócz tego, że stał się jednym z najpopularniejszych pisarzy na świecie, może także pochwalić się... tchnięciem życia w rynek antologii fantastycznych w Polsce. Przez dłuższy czas otrzymywaliśmy ich coraz mniej i mniej, aż tu nagle wydawcy zaczęli prześcigać się w publikowaniu każdego zbioru, w którym trafił się tekst z uniwersum "Pieśni Lodu i Ognia". Przykładem "Epopeja. Legendy fantastyczne" pod redakcją Johna Josepha Adamsa. Sęk jednak w tym, że ostatecznie w polskiej edycji tekstu Martina nie znajdziemy.
Pierwotny plan był chyba inny, ponieważ w sieci można już było znaleźć taki projekt okładki:
Obecnie jednak oficjalna wersja wygląda tak:
Skąd różnica? Zapewne wyłączność na George'a R.R. Martina ma wydawnictwo Zysk i S-ka, które "Tajemniczego rycerza" opublikowało niedawno w zbiorze "Rycerz Siedmiu Królestw". Prawda jest jednak taka, że jeżeli przyjrzycie się pozostałym nazwiskom, które uświetniły "Epopeję...", przekonacie się, że i bez twórcy "Pieśni Lodu i Ognia" antologia ta jest warta uwagi.
Antologia do sprzedaży trafi 17 marca. Oto spis treści z wydania amerykańskiego, z oryginalnymi tytułami, bez tekstu Martina:
“Homecoming” by Robin Hobb
“The Word of Unbinding” by Ursula K. Le Guin
“The Burning Man” by Tad Williams
“As the Wheel Turns” by Aliette de Bodard
“The Alchemist” by Paolo Bacigalupi
“Sandmagic” by Orson Scott Card
“The Road to Levinshir” by Patrick Rothfuss
“Rysn” by Brandon Sanderson
“While the Gods Laugh” by Michael Moorcock
“Mother of All Russiya” by Melanie Rawn
“Riding the Shore of the River of Death” by Kate Elliott
“The Bound Man” by Mary Robinette Kowal
“The Narcomancer” by N. K. Jemisin
“Strife Lingers in Memory” by Carrie Vaughn
“The Mad Apprentice” by Trudi Canavan
“Otherling” by Juliet Marillier
Wiele z tych opowiadań było już przekładanych na polski, czy to w zbiorach, czy w pismach. Większość prezentuje jednak takk wysoki poziom, że warto przeczytać je i po raz wtóry.
Oficjalny opis wydawcy:
Krainie grozi katastrofa. Prorocy przepowiadają upadek imperiów, nadejście mocarnych wojowników. Wielkie bestie budzą się w czeluściach ziemi, w głębinach mórz. Gromadzą się armie, pojawiają się bogowie. Świat legnie w gruzach.Epicka fantasy to pełne rozmachu historie w ich najlepszej postaci. Od starożytnych mitów o stworzeniu życia i sag o wyprawach herosów po współczesne bestsellery, są to opowieści, które wyrażają nasze najgłębsze nadzieje i lęki, kreują światy tak bogate, że chcemy nieustannie do nich powracać, sławią odwagę i przyjaźń, przeciwstawiając je siłom bezwzględnego zła.W tej antologii ceniony redaktor John Joseph Adams przedstawia szesnaście opowiadań najbardziej znanych autorów współczesnej epickiej fantastyki, m.in. Ursuli K. Le Guin, Tada Williamsa, Orsona Scotta Carda, Patricka Rothfussa i Michaela Moorcocka. Powróć do krain, które pokochałeś, i odkryj nowe magiczne światy. Zwycięstwo nad ciemnością nie zawsze jest pewne, ale na pewno przeżyjesz wielką przygodę.