„Epopeja”: Le Guin, Rothfuss, Canavan i inni
Wydawnictwo Rebis zapowiedziało publikację antologii "Epopeja. Legendy fantastyczne" pod redakcją Johna Josepha Adamsa. Tematyka to fantasy, w środku znajdziecie m.in. opowiadania Orsona Scotta Carda i Tada Williamsa.
Wydawnictwo Rebis zapowiedziało publikację antologii "Epopeja. Legendy fantastyczne" pod redakcją Johna Josepha Adamsa. Tematyka to fantasy, w środku znajdziecie m.in. opowiadania Orsona Scotta Carda i Tada Williamsa.
George R.R. Martin, oprócz tego, że stał się jednym z najpopularniejszych pisarzy na świecie, może także pochwalić się... tchnięciem życia w rynek antologii fantastycznych w Polsce. Przez dłuższy czas otrzymywaliśmy ich coraz mniej i mniej, aż tu nagle wydawcy zaczęli prześcigać się w publikowaniu każdego zbioru, w którym trafił się tekst z uniwersum "Pieśni Lodu i Ognia". Przykładem "Epopeja. Legendy fantastyczne" pod redakcją Johna Josepha Adamsa. Sęk jednak w tym, że ostatecznie w polskiej edycji tekstu Martina nie znajdziemy.
Pierwotny plan był chyba inny, ponieważ w sieci można już było znaleźć taki projekt okładki:
Obecnie jednak oficjalna wersja wygląda tak:
Skąd różnica? Zapewne wyłączność na George'a R.R. Martina ma wydawnictwo Zysk i S-ka, które "Tajemniczego rycerza" opublikowało niedawno w zbiorze "Rycerz Siedmiu Królestw". Prawda jest jednak taka, że jeżeli przyjrzycie się pozostałym nazwiskom, które uświetniły "Epopeję...", przekonacie się, że i bez twórcy "Pieśni Lodu i Ognia" antologia ta jest warta uwagi.
Antologia do sprzedaży trafi 17 marca. Oto spis treści z wydania amerykańskiego, z oryginalnymi tytułami, bez tekstu Martina:
- “Homecoming” by Robin Hobb
- “The Word of Unbinding” by Ursula K. Le Guin
- “The Burning Man” by Tad Williams
- “As the Wheel Turns” by Aliette de Bodard
- “The Alchemist” by Paolo Bacigalupi
- “Sandmagic” by Orson Scott Card
- “The Road to Levinshir” by Patrick Rothfuss
- “Rysn” by Brandon Sanderson
- “While the Gods Laugh” by Michael Moorcock
- “Mother of All Russiya” by Melanie Rawn
- “Riding the Shore of the River of Death” by Kate Elliott
- “The Bound Man” by Mary Robinette Kowal
- “The Narcomancer” by N. K. Jemisin
- “Strife Lingers in Memory” by Carrie Vaughn
- “The Mad Apprentice” by Trudi Canavan
- “Otherling” by Juliet Marillier
Wiele z tych opowiadań było już przekładanych na polski, czy to w zbiorach, czy w pismach. Większość prezentuje jednak takk wysoki poziom, że warto przeczytać je i po raz wtóry.
Oficjalny opis wydawcy:
Krainie grozi katastrofa. Prorocy przepowiadają upadek imperiów, nadejście mocarnych wojowników. Wielkie bestie budzą się w czeluściach ziemi, w głębinach mórz. Gromadzą się armie, pojawiają się bogowie. Świat legnie w gruzach.
Epicka fantasy to pełne rozmachu historie w ich najlepszej postaci. Od starożytnych mitów o stworzeniu życia i sag o wyprawach herosów po współczesne bestsellery, są to opowieści, które wyrażają nasze najgłębsze nadzieje i lęki, kreują światy tak bogate, że chcemy nieustannie do nich powracać, sławią odwagę i przyjaźń, przeciwstawiając je siłom bezwzględnego zła.
W tej antologii ceniony redaktor John Joseph Adams przedstawia szesnaście opowiadań najbardziej znanych autorów współczesnej epickiej fantastyki, m.in. Ursuli K. Le Guin, Tada Williamsa, Orsona Scotta Carda, Patricka Rothfussa i Michaela Moorcocka. Powróć do krain, które pokochałeś, i odkryj nowe magiczne światy. Zwycięstwo nad ciemnością nie zawsze jest pewne, ale na pewno przeżyjesz wielką przygodę.
Źródło: Rebis
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat