AKTUALIZACJA: Warner Bros. wydało oświadczenie w odpowiedzi na list rodzin ofiar strzelaniny. Zapewniają, że ich wytwórnia od lat wspiera finansowo różne cele charytatywne, w tym także zbiórki na rzecz ofiar przemocy z użyciem broni - powołują się również na masakrę w Aurorze. Jak mówią rzecznicy, w ostatnich tygodniach studio dołączyło do innych liderów biznesu, aktywnie działających w sprawie dostępu do broni i polityki z tym związanej. W dalszej części oświadczenia zapewniają, że ich film nie ma na celu gloryfikowania złoczyńcy:
Warner Bros. uważa, że ​​jedną z funkcji opowiadania historii jest prowokowanie trudnych rozmów na temat złożonych zagadnień. Nie można mylić pewnych kwestii: ani fikcyjna postać Jokera, ani film, nie popierają jakiejkolwiek przemocy w świecie rzeczywistym. Intencją filmu, twórców ani studia nie jest przedstawianie tej postaci jako bohatera.
Poprzednia treść newsa: Joker to nadchodzący film inspirowany komiksami DC, w którym w roli tytułowego złoczyńcy występuje Joaquin Phoenix. Postać Jokera nie jest nowością w popkulturze - antagonista wielokrotnie pojawiał się w rozmaitych produkcjach o Batmanie i często był inspiracją dla przeróżnych dziedzin popkultury. Ma także związek z tragicznymi wydarzeniami - w 2012 roku w kinie w Aurorze, pewien mężczyzna (przebrany właśnie za Jokera) otworzył ogień do widzów podczas seansu filmu Mroczny Rycerz Powstaje. Zastrzelił wówczas 12 osób. Z uwagi na minione traumatyczne wydarzenia, rodziny ofiar wystosowały dziś specjalny list do przedstawicieli studia Warner Bros. Prosiły w nim o przekazanie darowizny na cele charytatywne, związane konkretnie z ofiarami przemocy z użyciem broni palnej. Autorzy listu nie nawołują do bojkotu nowej produkcji ani nie chcą zakazać sprzedaży biletów. Ich prośbą jest to, by Warner Bros., jako wpływowa korporacja, opowiedział się przeciwko tym kandydatom politycznym, którzy nie chcą zmian w dostępie do broni. We fragmencie listu czytamy:
Wzywamy was do bycia częścią narastającego głosu liderów korporacyjnych, którzy rozumieją, że ponoszą społeczną odpowiedzialność za zapewnienie nam bezpieczeństwa.
Rodziny ofiar strzelaniny nie ukrywają, że obawiają się nadchodzącej premiery. Sandy Phillips, matka zamordowanej Jessiki Ghawi, mówi wprost, że premiera tego filmu jest dla niej momentem szczególnie trudnym.
Martwię się, że przy tej okazji może znaleźć się ta jedna osoba, która też tam przyjdzie - i kto wie, czy tylko jedna. Taka, która jest na krawędzi, która chce być masowym zabójcą, taka, która może być zachęcona tym filmem. I to mnie przeraża. Ten film to dla mnie jak wymierzenie policzka.
Warner Bros. jeszcze nie odniósł się do listu otwartego i nie wydał oświadczenia, ale potwierdzono już, że pokazy filmu Joker nie odbędą się w Aurora Cinemark (to tam doszło do masakry). Jest to decyzja podjęta wspólnie przez studio i przez włodarzy sieci Cinemark. Przypomnijmy, że jakiś czas temu kwestię niebezpieczeństwa związanego z filmem komentował także sam reżyser. Jego wypowiedź można przeczytać tutaj. Joker - premiera odbędzie się 4 października.
fot. Warner Bros.
+28 więcej
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj