Firma IRCenter zaprezentowała nowy raport na temat czytelnictwa w Polsce. Oto najważniejsze wnioski z badania:
  • Kobiety czytają więcej od mężczyzn. W 2016 roku więcej niż 20 książek przeczytało 20% kobiet i 6% mężczyzn. Żadnej natomiast - 12% kobiet i 27% mężczyzn.
  • Duże zróżnicowanie czytelnictwa ma miejsce w grupie wiekowej 25-44 lata - to w niej spotkamy najwięcej osób, które nie przeczytały w zeszłym roku żadnej książki, jak i takich, które przeczytały ich 20 i więcej.
  • 27% mieszkańców wsi nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki. Co ciekawe, 8% osób z tych samych terenów przeczytało ich 20 i więcej - to największy odsetek wśród badanych obszarów wiejskich i miejskich.
  • Im wyższe wykształcenie, tym więcej przeczytanych książek - 14% osób z wyższym wykształceniem przeczytało w zeszłym roku minimum 20 książek. Z kolei 44% osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym - żadnej.
  • 6 na 10 osób zarabiających ponad 6 tys. zł netto twierdzi, że przeczytało w zeszłym roku przynajmniej 20 książek.
  • Nie ma zasadniczej korelacji między sprzedażą książek a dyskusją na ich temat w mediach społecznościowych. Najczęściej komentowaną książką 2016 roku jest Macierewicz i jego tajemnice, plasujący się na 7. miejscu pod względem sprzedanych egzemplarzy w salonach Empiku. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazło się To Stephen King (wynik 6-krotnie gorszy od lidera pod względem reakcji w mediach społecznościowych), przy czym w tym przypadku wpływ na popularność w czasie dyskusji internautów w sieci najprawdopodobniej miała zbliżająca się adaptacja kinowa.
Raport oparty został na badaniu CAWI, zrealizowanym na reprezentatywnej grupie 2110 internautów w styczniu 2017 roku, a także na danych z systemów Sentione i SimilarWeb.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj