1 marca w Warszawie rozpoczyna się trasa filmu Mur w reżyserii Kasi Smutniak, który traktuje o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Organizatorem trasy jest WATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie. Planowane są spotkania reżyserki z publicznością.

Mur - trasa

  • 1.03 Warszawa, kino Muranów, godz. 19.30
  • 2.03 Lublin, kino CK, godz. 18.00
  • 3.03 Łódź, kino Charlie, godz.17.00
  • 4.03 Kraków, kino Agrafka, godz. 18.00
  • 5.03 Katowice, kino Światowid, godz. 18.00
  • 6.03 Wrocław, kino Nowe Horyzonty, godz. 18.30
  • 7.03 Poznań, kino Pałacowe, godz. 20.00
  • 8.03 Bydgoszcz, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, godz. 18.00
  • 9.03 Piła, kino Koral, godz. 18.00
- Bardzo się cieszę, że widzowie z różnych części Polski będą mogli obejrzeć Mur. Sytuacja na granicy polsko - białoruskiej niezmiennie jest ważnym tematem i bardzo mi zależy, żeby z filmem docierać jak najszerzej. Ten film powstał z konieczności opowiedzenia historii, której nie dało się opowiedzieć i jest narzędziem do rozmowy z publicznością o tym, co dzieje się na granicy naszego kraju- mówi Kasia Smutniak.
Pretekstem do zestawienia dwóch perspektyw: współczesne, a także historycznej z osobistą, rodzinną historią, którą Kasia Smutniak pokazują, nie bojąc się szczerości i ważnych rozmów jest tytułowy mur. To on właśnie stanął na granicy polsko-białoruskiej. W filmie pojawia się m.in. aktywista Człowiek Lasu, czyli Mariusz Kurnyta, Jakub Sypiański, przedstawiciele Straży Granicznej, a także ojciec i babcia Kasi Smutniak, czy jej rodzina mieszkająca na wsi przy granicy z Ukrainą.
- Tematem granicy polsko – białoruskiej zainteresowałam się już w sierpniu 2021 roku, kiedy wspólnie z aktywistami z Polski i Włoch nakręciłam reportaż dla włoskiego programu Propaganda Live, który we Włoszech odbił się dużym echem. Temat nie dawał mi jednak dalej spokoju i poczucie bezsilności, a także potrzeba głębszej analizy spowodowały, że wróciłam na granicę w 2022 roku i tak powstał Mur. To opowieść uniwersalna, w której staram się zagadnienie murów, też tych psychicznych, które są efektem naszych uprzedzeń i wypartych doświadczeń, pokazać w szerszej perspektywie – dodaje Kasia Smutniak.
Producenci filmu: Domenico Procacci, Laura Paolucci, Kasia Smutniak Scenariusz filmu: Kasia Smutniak i Marcella Bombini
fot. materiały prasowe
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj