Citizen Kane w reżyserii Orsona Wellesa to jeden z największych filmów w historii kina. Głośna produkcja z roku 1941 wyprzedziła niejako swoją epokę za sprawą nowatorskiej muzyki i nietypowej narracji i wpisując się na stałe w karty kinematografii. Jakiś czas temu pojawił się pomysł na stworzenie telewizyjnej wersji hitu - z inicjatywą wyszedł wówczas producent Keith Patterson. Niestety, projekt zatrzymał się w martwym punkcie, a wszystko z powodu wytwórni RKO Pictures, która posiada prawa do klasyków kina z czasów Złotej Ery Hollywood. Patterson wystąpił z pozwem o naruszenie umowy, który został skierowany przeciwko wytwórni i osobom nią zarządzającym - Theodorowi Hartleyowi i jego zastępczyni, Mary Beth O'Connor. Producent utrzymuje, że spółka nagle wycofała się z nowej umowy zostawiając go z rozłożonymi rękami. Jak czytamy w oświadczeniu:
Obie strony zgodziły się na to, by rozwinąć projekt pod opieką RKO Television i podjęły znaczące działania w celu podtrzymania przedsięwzięcia. Jednak nagle oskarżeni usiłowali się bezprawnie wycofać z porozumienia, na korzyść własnym interesom.
Czytaj także: HBO o kontrowersyjnym Confederate: Zaszło wielkie nieporozumienie Jak podtrzymuje producent, do porozumienia doszło jesienią minionego roku. Gdy przedstawił swój projekt zarządowi RKO Television, nazwali go ważnym i przyszłościowym, a także podjęli dyskusję o szczegółach nowego filmu. Zgodnie z porozumieniem, które Patterson uznawał za wiążące, Hartley i O'Connor mieliby mieć po 25% udziałów, zaś on sam - 50%. W styczniu bieżącego roku, Patterson miał wybrać się do NAPTE (National Association of Television Program Executives), gdzie podczas konferencji usłyszał, że o jego nowych wspólnikach krążą negatywne opinie - zdaniem osób trzecich, Hartley i O'Connor mają tendencję do zrywania umów wiążących. Niedługo później, bo w lutym, O'Connor miała powiedzieć Pattersonowi ni stąd ni zowąd, że umowa zostaje zerwana, a spółka nie podejmuje pracy nad nowym filmem. Producent utrzymuje, że pd tamtej pory, nie miał z nimi żadnego kontaktu.
W wyniku niewłaściwego zachowania oskarżonych, pan Patterson został wyrzucony z RKO Television i poniósł znaczną szkodę w reputacji w przemyśle telewizyjnym. Działania oskarżonych podważyły wiarygodność pana Pattersona w oczach potencjalnych inwestorów - czytamy w skardze.
W pozwie znalazł się również fragment zwracający uwagę na niewłaściwą relację między 92-letnim Hartleyem i jego zastępczynią O'Connor. Patterson utrzymuje, że kobieta zachowuje się jak jego strażnik, posiada pełnomocnictwo w sprawach opieki zdrowotnej i ma prawa do RKO Pictures w razie śmierci Hartleya. Patterson zwraca się do sądu z prośbą o stwierdzenie prawnie wiążącego porozumienia między stronami a także o nakaz umożliwiający mu przejęcie praw do Obywatela Kane'a. RKO Pictures odmówiło komentarza w tej sprawie.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj