Remake Obywatela Kane’a pod znakiem zapytania. Producent pozywa wytwórnię do sądu
Keith Patterson wraz z wytwórnią RKO Pictures zamierzali stworzyć remake słynnego filmu Obywatel Kane. Zamiast nowej produkcji, szykuje się jednak sprawa sądowa.
Keith Patterson wraz z wytwórnią RKO Pictures zamierzali stworzyć remake słynnego filmu Obywatel Kane. Zamiast nowej produkcji, szykuje się jednak sprawa sądowa.
Citizen Kane w reżyserii Orsona Wellesa to jeden z największych filmów w historii kina. Głośna produkcja z roku 1941 wyprzedziła niejako swoją epokę za sprawą nowatorskiej muzyki i nietypowej narracji i wpisując się na stałe w karty kinematografii. Jakiś czas temu pojawił się pomysł na stworzenie telewizyjnej wersji hitu - z inicjatywą wyszedł wówczas producent Keith Patterson. Niestety, projekt zatrzymał się w martwym punkcie, a wszystko z powodu wytwórni RKO Pictures, która posiada prawa do klasyków kina z czasów Złotej Ery Hollywood.
Patterson wystąpił z pozwem o naruszenie umowy, który został skierowany przeciwko wytwórni i osobom nią zarządzającym - Theodorowi Hartleyowi i jego zastępczyni, Mary Beth O'Connor. Producent utrzymuje, że spółka nagle wycofała się z nowej umowy zostawiając go z rozłożonymi rękami. Jak czytamy w oświadczeniu:
Obie strony zgodziły się na to, by rozwinąć projekt pod opieką RKO Television i podjęły znaczące działania w celu podtrzymania przedsięwzięcia. Jednak nagle oskarżeni usiłowali się bezprawnie wycofać z porozumienia, na korzyść własnym interesom.
Czytaj także: HBO o kontrowersyjnym Confederate: Zaszło wielkie nieporozumienie
Jak podtrzymuje producent, do porozumienia doszło jesienią minionego roku. Gdy przedstawił swój projekt zarządowi RKO Television, nazwali go ważnym i przyszłościowym, a także podjęli dyskusję o szczegółach nowego filmu. Zgodnie z porozumieniem, które Patterson uznawał za wiążące, Hartley i O'Connor mieliby mieć po 25% udziałów, zaś on sam - 50%. W styczniu bieżącego roku, Patterson miał wybrać się do NAPTE (National Association of Television Program Executives), gdzie podczas konferencji usłyszał, że o jego nowych wspólnikach krążą negatywne opinie - zdaniem osób trzecich, Hartley i O'Connor mają tendencję do zrywania umów wiążących. Niedługo później, bo w lutym, O'Connor miała powiedzieć Pattersonowi ni stąd ni zowąd, że umowa zostaje zerwana, a spółka nie podejmuje pracy nad nowym filmem. Producent utrzymuje, że pd tamtej pory, nie miał z nimi żadnego kontaktu.
W wyniku niewłaściwego zachowania oskarżonych, pan Patterson został wyrzucony z RKO Television i poniósł znaczną szkodę w reputacji w przemyśle telewizyjnym. Działania oskarżonych podważyły wiarygodność pana Pattersona w oczach potencjalnych inwestorów - czytamy w skardze.
W pozwie znalazł się również fragment zwracający uwagę na niewłaściwą relację między 92-letnim Hartleyem i jego zastępczynią O'Connor. Patterson utrzymuje, że kobieta zachowuje się jak jego strażnik, posiada pełnomocnictwo w sprawach opieki zdrowotnej i ma prawa do RKO Pictures w razie śmierci Hartleya.
Patterson zwraca się do sądu z prośbą o stwierdzenie prawnie wiążącego porozumienia między stronami a także o nakaz umożliwiający mu przejęcie praw do Obywatela Kane'a.
RKO Pictures odmówiło komentarza w tej sprawie.
Źródło: thehollywoodreporter.com / zdjęcie główne: materiały prasowe
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat