Wikingowie: Walhalla rozgrywa się w XI wieku, więc jakieś 100 lat po wydarzeniach z oryginalnego serialu o wikingach.Takie postacie w popkulturze mają jeden wizerunek: przeważnie blondwłosi twardziele z brodami. Czy więc czarnoskóra jarl może być kimś opartym na prawdziwej postaci?

Wikingowie: Walhalla - kim jest jarl Haakon?

Jarl Haakon to czarnoskóra kobieta, która włada Kattegat, czyli miastem znanym z oryginału. W tę rolę wciela się piosenkarka Caroline Henderson, która jest rodowitą Szwedką. Dla niej jest to debiut aktorski. W rozmowie z zagranicznym wydaniem Newsweeka opowiadała o inspiracji dla tej - jak się okazuje - fikcyjnej postaci.
- Haakon jest całkowicie fikcyjną postacię, więc to nie tak, że zmieniono jakiegoś mężczyznę w nią. To fikcyjna postać, ale inspirowana jest prawdziwymi kobietami i mężczyznami. Scenarzyści wykonali kawał cudownej pracy tworząc postać, która sprawia wrażenie kogoś, kto historycznie mógł naprawdę żyć.
Eksperci zwracają uwagę, że na pewno jedną z inspiracji może być Haakon Sigurdsson. Był on wpływowym jarlem i pogańskim władcą, który ostatecznie został władcą Norwegii w latach 975 - 995. W budowie charakteru dostrzegane są podobieństwa, ale Haakon był białym mężczyzną.
- Jest władczynią Kattegat. Strzeże poganizmu, jest bardzo uparta i trzyma się tego, w co wierzy. Rządzi w trudnym czasie historii, ponieważ poganizm u wikingów się kończy, a chrześcijaństwo przejmuje priorytet. Ludzie chcą zdobyć więcej ziemi, więc jest to dla niej trudny czas, gdy stara się rządzić otwarcie i tolerancyjnie. Jest to też historycznie zgodne w takim sensie, że to był rzeczywiście bardzo trudny okres w historii. Coś, z czym można się utożsamić w 2022 roku.
Fabularnie serialowa Haakon pochodzi z Afryki. Wyszła za mąż za skandynawskiego jarla, po którego śmierci przejęła władzę w Kattegat.
fot. materiały prasowe
+12 więcej

Wikingowie: Walhalla - czarnoskórzy wikingowie istnieli

Jak donosił historyk i ekspert od tematu Gwyn Jones w swojej książce z 1968 roku A History of the Vikings czarnoskórzy wikingowie istnieli naprawdę i są na to dowody. Co prawda, przyznaje, że w większości byli oni biali, ale nie w 100%; jest to taki sam stereotyp w popkulturze, jak fakt, że wikingowie nosili tylko hełmy z rogami. Jones zajmował się także tłumaczeniu oryginalnych tekstów z czasów wikingów.
- Wikingowie, którzy żyli pomiędzy Jutlandią, Lofotami, Song, a Uppsalą nie wyglądali tak samo, czyli nie byli w 100% czystą nordycką rasą. W Skandynawii wówczas były dwa typy ludzi. Jeden to osoby wysokie, o białej skórze, o jasnych włosach, niebieskich oczach i pociągłej twarzy. Drugi typ to były osoby niższe, o ciemnej karnacji, o brązowych lub czarnych włosach, brązowych oczach i szerokiej twarzy - twierdzi historyk.
Jones w swojej książce pokazuje dowody na to, że w starych poematach z odległych czasów opowiadających o wikingach były wzmianki o osobach o brązowej lub czarnej karnacji skóry. Uważa on, że za stworzenie fałszywego mitu o tym, że wikingowie byli w 100% biali odpowiada popkultura, ale fakty mówią inaczej pomimo tego, że biali na pewno byli przeważającą liczbą w tych czasach. W czasach wikingów byli ludzie z rejonów Afryki, którzy wyprawiali się z różnych przyczyn na daleką północ. Często byli to też handlarze. Większość jednak trafiała tam jako niewolnicy (według Jonesa przez najazdy na kraje Afryki i Hiszpanii), którzy po latach asymilowali się do kultury wikingów zdobywając wolność i znajdując sobie rolę w tym społeczeństwa. Krytycy serialu jednak zwracają uwagę, że choć czarnoskórzy wikingowie istnieli, to raczej nikt nie mógłby zostać jarlem tak, jak serialowa postać. Jest to jednak w pełni historia fikcyjna, która wykorzystuje do opowiadania historii prawdziwe postacie. A jak to widzi Henderson?
- Jestem rodowitą mieszkanką Skandynawii. Urodziłam się w Sztokholmie, tak jak Frieda (Gustavsson, gra Freydis, przyp red.). To wszystko jest częścią naszej historii. Moja matka miała obsesję na punkcie wikingów. Opowiadała mi różne historie o silnych kobietach z tamtych czasów. Uczyliśmy się o tym w szkole. Czytałam wszystko na ten temat. Wiedziałam, jak dużo wikingowie podróżowali, ile robili najazdów i ile wiedzy przywieźli z rejonów Azji, Ameryki, Afryki czy Rosji. Dlatego praca nad tą rolą była dla mnie ekscytująca. Mogłam wgryźć się w to, co kocham i stworzyć swoją postać. To niesamowite, bo ktoś taki jak ona mogła naprawdę istnieć.
Wikingowie: Walhalla - serial jest dostępny na Netflixie. Jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co istotne w popkulturze.

Wikingowie - ranking najpotężniejszych postaci

Przyjrzyjmy się, kto był najpotężniejszy w oryginalnym serialu, którego kontynuacją jest nowy hit Netflixa.
fot. History Channel // World 2000 Entertainment // Take 5 Productions
+29 więcej
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj