Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi to jedna z najważniejszych imprez na popkulturowej mapie Polski. Tegoroczna edycja w klasycznej formie została odwołana, ale nic straconego: organizatorzy przygotowali dla fanów Cyber Editon, czyli przenieśli festiwal do sieci. Impreza odbywa się w ten weekend. W ramach wydarzenia na uczestników czekają następujące atrakcje:
  • Strefa Główna i Scena Premium, a tam: wywiady, panele dyskusyjne, materiały udostępnione przez artystów
  • Strefa Spotkań, w której będziecie mogli zadać pytania naszym gościom
  • Blok spotkań poświęcony grze Cyberpunk 2077
  • Strefa Gier z turniejem League of Legends
  • Strefa Targowa, a w niej super promocje – festiwalowa antologia komiksowa „COVIKS-20”, dodawana do każdych zakupów
  • Galeria prac konkursowych
Bilety na MFKiG Cyber Edition można kupić tutaj. Poniżej program Festiwalu na sobotę 14 listopada:

09:00 - Adam Radoń – Otwarcie Festiwalu

Po raz pierwszy w historii festiwalu spotykamy się online na największej w Polsce imprezie komiksowej, by, jak co roku, porozmawiać o komiksach i grach, czyli o tym, co ratuje nam życie także teraz podczas kolejnych lockdownów. Z sympatii do stałych bywalców Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz z ukłonami dla tych, którzy zawsze chcieli nas odwiedzić, ale nigdy nie było im po drodze, otwieramy 31. MFKiG Cyber Edition! Bądźcie z nami! 

09:06 - Joanna Karpowicz – Anubis w artbooku

Artystka komiksowa znana z wykorzystywania w swoich pracach tradycyjnych technik malarskich opowiada o nowym artbooku swojego autorstwa, który ukaże się nakładem wydawnictwa Timof Comics.

09:16 Andi Watson – Stale szukam nowych dróg [PL/EN]

Brytyjski rysownik i scenarzysta opowie nam o wydawniczej świeżynce na polskim rynku, literackiej czarnej komedii z nutą kafkowskiego absurdu – Trasie promocyjnej wydawnictwa Marginesy. Artysta łączy pracę dla niezależnych wydawców z komiksami dla gigantów takich jak DC i Marvel.

09:45 - IllustrateYourLife prezentuje PIECES LIVE – „Międzynarodowy JAM Komiksowy”)

Projekt ma na celu promocję sztuki komiksu oraz umocnienie artystycznych relacji między Polską a Australią, rozpoczętych wystawą “Australian Comics presented by IllustrateYourLife” zaprezentowaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2018 roku. Do udziału akcji PIECES LIVE zaproszonych zostało sześciu artystów reprezentujących oba kraje. Bazując na oryginalnej koncepcji Projektu „Pieces” www.piecesbooks.com autorstwa Jakuba Mazeranta / IllustrateyourLife, wspólnie przygotowują krótką, sześcio-kadrową formę komiksową.  Każdy z zaproszonych artystów odpowiedzialny jest za jeden kadr (“piece” – kawałek). Uczestnicy mają szansę nawiązania kreatywnego dialogu, budując kontynuację opowieści, interpretując plastycznie wspólnych bohaterów. To do artystów należy decyzja jak rozwinie się historia. Przed rozpoczęciem pracy, każdy otrzymuje “słowo klucz”, które musi pojawić się w kadrze w formie fabularnej lub graficznej.  Projekt PIECES LIVE spełnia rolę edukacyjną – pozwala publiczności poznać artystów i ich sposób pracy. Umacnia relacje międzynarodowe, promuje Festiwal oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 w Polsce i za granicą. 

10:00 - Rafał Kołsut i Łukasz Chmielewski – Nominacje do albumu roku

Eksperci i jednocześnie przedstawiciele jury tegorocznego konkursu na najlepszy polski album komiksowy omawiają dziesięć nominowanych do tej nagrody publikacji.

10:35 - Teo, Ystad i Łazur – 10 lat ATY

Trójca Mateusz Trąbiński, Jacek Jastrzębski i Łukasz Mazur podsumowują z Marcinem Łuczakiem dekadę wspólnego wydawania komiksów w ATY, skąd na polski rynek trafiły m.in. magazyn BicepsOpowieści niestworzone i seria Szkicowników znanych polskich twórców-komiksiarzy.

11:10 - Przemysław Truściński – Czas na artbook

O planowanym zbiorze grafik i rysunków z artystą rozmawia Marcin Łuczak. Trust – polski rysownik komiksowy, reklamowy i storyboardzista, znany jest ze swoich komiksów prasowych. Jego komiksy drukowały: Machina, Nesweek, Playboy, TWIST, Plastik, Gazeta Wyborcza, Nowa Fantastyka, Feniks i Talizman. Jest też autorem graficznego projektu postaci Wiedźmina na potrzeby gry komputerowej studia CD PROJEKT RED.

11:55 - USoK (Dominik Pańczyk, Mateusz Papis i Tomasz Kozłowski) – Marvel i inni – wpływ komiksów na popkulturę

Jakie trendy oraz zmiany w popkulturze pojawiły się dzięki Marvelowi? To wydawnictwo jest z nami już od kilku pokoleń. O tym, co tak naprawdę im zawdzięczamy, rozmawiają Tomasz Kozłowski, Dominik Pańczyk i Mateusz Papis z United States of Komiks.

12:40 - Hanna Zdanowska

Z Łodzi łączy się z nami Hanna Zdanowska. Czy Pani Prezydent czyta komiksy? A może będzie grała w grę? Wszystkiego się dowiemy.

12:45 - Adam Badowski – Podróże po uniwersum Cyberpunk 2077 [PL/EN]

W rozmowie z Radosławem Nałęczem szef studia CD PROJEKT RED uchyla dla nas kulisy pracy nad największym przedsięwzięciem studia – grą Cyberpunk 2077 – i zabiera nas w podróż po jej uniwersum, bohaterach i tajemnicach.

13:45 - Mike Pondsmith – Podróże po uniwersum Cyberpunk 2077 [PL/EN]

Z objętym szczególnym kultem twórcą świata Cyberpunk o współpracy z CD PROJEKT RED przy tworzeniu gry Cyberpunk 2077 rozmawia Bartek Czartoryski. Mike Pondsmith jest też założycielem R. Talsorian Games i twórcą takich gier, jak Mekton, Castle Falkenstein oraz Teenagers from Outer Space.

14:20 Cullen Bunn i Bartosz Sztybor – Podróże po uniwersum Cyberpunk 2077 – „Trauma Team” i inne [PL/EN]

O serii „Trauma Team” (wyd. Dark Horse), prequelu nadchodzącej gry Cyberpunk 2077 i pozostałych komiksach ze świata Cyberpunk opowiadają scenarzysta Cullen Bunn oraz redaktor Bartosz Sztybor. Rozmawia z nimi Bartek Czartoryski.

15:00 - Rafał Mikołajczyk i Klaudyna Sułek – „Niezwyciężony” debiutant

Autor albumu i jego wydawczyni w rozmowie z Marcinem Łuczakiem opowiadają o komiksie wydanym w ramach projektu Booka i  zdradzają receptę na to, jak bez szwanku zmierzyć się z twórczością Stanisława Lema. Jak wyglądała praca nad komiksową adaptacją opowiadania niekwestionowanego mistrza gatunku science-fiction?

15:30 - Shawn Martinbrough – Sztuka, która wyzwala sztukę [PL/EN]

Shawn Martinbrough, amerykański twórca komiksowy znany ze swojego oryginalnego stylu czerpiącego m.in. z nurtu noir, wskazuje, gdzie szukać inspiracji dla swojej twórczości w trudnych czasach pandemii. Artysta rysował m.in. dla Batman: Detective Comics, Luke Cage Noir, Captain America, Black Panther, czy Hellboy.

15:40 - Maciej Kur i Piotr Bednarczyk – „Lil i Put” po raz piąty

O pracy nad tomem piątym (Parada przypałów) komiksowej serii dla odbiorcy w każdym wieku z autorami rozmawia Marcin Łuczak. Lil i Put – „z wykształcenia darmozjady, z profesji nieroby” – wędrują w poszukiwaniu tanich posiłków i pieniędzy, nierzadko pakując się przy tym w tarapaty. Chodu!!!

16:05 - Jakub Rebelka – Plansza z komiksu

Jak wygląda proces powstawania pojedynczej planszy komiksowej? Kto wytłumaczy to lepiej niż twórca plakatu tegorocznej edycji Festiwalu i autor Judasza –  Jakub Rebelka? Zobaczcie, co przygotował specjalnie dla Was!

16:15 - Szymon Holcman, Jarosław Składanek i Paweł Tarasiewicz – 20 lat Kultury Gniewu

20 lat minęło… odkąd w 2000 roku Jarosław Składanek zakładał oficynę Kultura Gniewu. W 2005 do Jarka dołączyli Szymon Holcman i Paweł Tarasiewicz. W rozmowie z Pawłem Kicmanem opowiedzą nam o swoich planach i wyzwaniach stojących przed wydawnictwem, będącym dzisiaj gwarantem najwyższej jakości.

17:05 - Marek Turek, Tomasz Kontny i Krzysztof Owedyk – Nowy sezon „Wydziału 7”

Pierwszy sezon Wydziału 7 dobiegł końca. Drugi właśnie się rozpoczyna. Z Tomaszem Kontnym, Markiem Turkiem oraz Krzysztofem Owedykiem o wrażeniach, planach i pomysłach, a także o trwającej kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze rozmawia Marcin Łuczak.

17:40 - Tomasz Kołodziejczak – Zapowiedzi Egmontu na 2021

Na naszym corocznym spotkaniu poznacie plany wydawnicze Egmont Polska na 2021 rok. Największy wydawca komiksów w Polsce w rozmowie z Marcinem Łuczakiem opowie o planowanej ofercie oraz zdradzi, jakich nowych tytułów i reedycji możecie się spodziewać.

18:25 - Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie – Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa

Tego duetu nie trzeba przedstawiać: KAS i GRAZA, ilustrator i kolorystka w rozmowie z Adamem Radoniem. Spotkanie z okazji premiery zbiorczego wydania pierwszych komiksów Zbigniewa Kasprzaka. Część pierwsza rozmowy Adama Radonia z polskimi klasykami.

19:00 - Andrew MacLean – Spełnione marzenie [PL/EN]

Dekapitacje, egzekucje, świat pogrążony w chaosie i apokalipsa. Z amerykańskim twórcą komiksowym Andrew MacLeanem rozmawia Jacek Drewnowski. Mistrz czarnego humoru, brutalnej sieczki i niezobowiązującej rozrywki opowie o Head Looperze, scenariuszach wymykających się schematom i mieszaniu różnych konwencji. Przyzna się też do swojej trudnej miłości do gatunku heroic fantasy.

19:45 - Poznaj Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi

Uchylamy rąbka tajemnicy i pokazujemy, jak powstaje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. O związanych z nim projektach opowiadają przedstawiciele EC1 Łódź, Holobits i Michał Staniszewski (Plastic). Na festiwalu pokażemy też po raz pierwszy trailer interaktywnego doświadczenia o tworzeniu gier, stworzonego w świecie „Wiedźmina III: Dziki Gon”!

20:00 - Gala Festiwalowa

Gala, której nie może zabraknąć. Tym razem w swojej cyber odsłonie. Przeżyjmy to razem! 
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj