Wałęsa. Człowiek z nadziei

Biograficzny film przybliżający postać Lecha Wałęsy - przywódcy opozycji demokratycznej, współzałożyciela "Solidarności", laureata pokojowej Nagrody Nobla. Dzieło skupia się na dwudziestu latach z życia Lecha Wałęsy i ukazuje, jak prosty robotnik staje się charyzmatycznym przywódcą, bohaterem w walce o wolność. W rolach głównych filmu Andrzeja Wajdy wystąpili Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska.

Śmierć prezydenta

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie film Jerzego Kawalerowicza podejmuje temat zabójstwa pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Gabriela Narutowicza. Głowa państwa została zastrzelona w warszawskiej galerii sztuki "Zachęta" przez nacjonalistę, malarza Eligiusza Niewiadomskiego. Film opowiada o ostatnich dniach prezydenta oraz skupia się na Polsce po I wojnie światowej.

Legiony

Film w reżyserii Dariusza Gajewskiego przedstawia losy legionistów walczących o niepodległość kraju podczas I wojny światowej. Historia Polski jest tłem dla miłosnej historii, w którą uwikłani są dezerter z armii carskiej, agentka wywiadu I Brygady oraz jej narzeczony, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. W obsadzie filmu znaleźli się Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Mirosław Baka oraz Jan Frycz. Film powstał z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Generał Nil

Film Ryszarda Bugajskiego przybliża postać generała Nila, czyli Augusta Emila Fieldorfa, dowódcy Kedywu Armii Krajowej podczas II wojny światowej. Produkcja skupia się na przedstawieniu ostatnich, powojennych lat jego życia. Władza PRL nie dała jednak generałowi możliwości normalnego życia w kraju. W bohatera wcielił się Olgierd Łukaszewicz.  

Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec Roberta Glińskiego to produkcja luźno oparta na książce Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule. Opowiada o trzech przyjaciołach, maturzystach Zośce, Rudym i Alku. Ich plany na życie zostają zniszczone przez wybuch II wojny światowej. Reżyser zadedykował film swojej mamie, która w młodości była sanitariuszką w batalionie "Zośka". W głównych rolach wystąpili debiutujący Marcel Sabat, Tomasz Ziętek oraz Kamil Szeptycki.

Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł

Antoni Krauze w swoim filmie przybliża tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu. Ukazuje losy gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy oraz innych mieszkańców Gdyni i Gdańska, oszukanych i zamordowanych w Czarny Czartek, 17 grudnia, przez wojsko i milicję. Muzyka Michała Lorenca została nagrodzona Orłem.
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj