11 listopada - co obejrzeć w Narodowe Święto Niepodległości? Filmy patriotyczne i historyczne
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji podpowiadamy, jakie filmy patriotyczne i produkcje poruszające kwestie historii warto obejrzeć.
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji podpowiadamy, jakie filmy patriotyczne i produkcje poruszające kwestie historii warto obejrzeć.
11 listopada to dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętniamy w ten sposób odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Z tej okazji chcemy zaproponować Wam filmowe produkcje, które warto obejrzeć - szczególnie w tym dniu.
W naszym zestawieniu znajdziecie filmy patriotyczne oraz produkcje poruszające kwestie historyczne, tożsamości i pamięci narodowej. Obok stosunkowo nowych filmów, jak Miasto 44 Jana Komasy, zaproponujemy Wam również produkcje warte przypomnienia i ponownego obejrzenia - Kanał czy Popiół i diament Andrzeja Wajdy.
Katyń
Film Andrzeja Wajdy podejmuje temat zbrodni katyńskiej. Opowiada o zamordowaniu ponad dwudziestu tysięcy polskich oficerów przez stalinowców w 1940 roku. Skupia się również na samym kłamstwie katyńskim - bohaterki filmu stopniowo odkrywają prawdę, kto stoi za zbrodnią. W filmie wystąpiły Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Magdalena Cielecka a także Jan Englert, Andrzej Chyra czy Artur Żmijewski. Nominowany do Oscara film jest osobistym dziełem reżysera z uwagi na fakt, że ojciec Wajdy zginął w Katyniu.
Kanał
Kanał to pierwsze dzieło opowiadające o powstaniu warszawskim. Film Andrzeja Wajdy skupia się na oddziale porucznika Zadry, próbującego przedostać powstańców do Śródmieścia kanałami. Przejmująca produkcja powstała na podstawie scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego - opartego na własnych przeżyciach autora. Film został nagrodzony Srebrną Palmą na festiwalu w Cannes.Warto dodać, że Kanał uważa się się z film otwierający Polską Szkołę Filmową.
Pianista
Poruszające temat Holocaustu dzieło Romana Polańskiego powstało na podstawie pamiętników Władysława Szpilmana - pianisty, który podczas wojny walczył o przetrwanie w ruinach Warszawy. Adrien Brody, wcielający się w główną rolę, za swą kreację został uhonorowany Oscarem. Pianista zdobył tę nagrodę również za reżyserię oraz najlepszy scenariusz adaptowany. Film nagrodzono także Złotą Palmą w Cannes.
Popiół i diament
Głównym bohaterem filmu powstałego na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego jest Maciek Chełmicki, młody akowiec, który dostaje polecenie zastrzelenia komunisty Szczuki. Zaczyna jednak wątpić w sens rozkazu. Kreacja stworzona przez Zbigniewa Cybulskiego jest jedną z najbardziej znanych ról aktora. To z tego filmu Andrzeja Wajdy pochodzi chyba najsłynniejsza scena polskiego kina - w której Maciek podpala spirytus w kieliszkach, wspominając poległych kolegów.
Wołyń
Film Wojciecha Smarzowskiego podejmuje temat rzezi wołyńskiej - ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na mniejszości polskiej. Główną bohaterką produkcji jest Zosia, mieszkanka wioski zamieszkałej przez Polaków, Żydów i Ukraińców. Jej życie zmienia się, kiedy we wrześniu 1939 roku wybucha II wojna światowa. W nagrodzonym Orłami i Złotymi Lwami filmie wystąpili m.in. Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Izabela Kuna oraz Jacek Braciak.
W ciemności
Nominowany do Oscara film Agnieszki Holland opowiada opartą na faktach historię Leopolda Sochy - w tej roli nagrodzony w Gdyni za swą kreację Robert Więckiewicz. Kanalarz i złodziejaszek początkowo w celach zarobkowych ukrywa w kanałach Żydów. Kiedy jednak kończą im się pieniądze, mężczyzna pomaga im bezinteresownie, samemu narażając na niebezpieczeństwo ze strony hitlerowców. W ciemności nagrodzone zostało Złotymi Lwami, a zdjęcia Jolanty Dylewskiej Złotą Żabą na Festiwalu Camerimage. W filmie podziwiać możemy również Agnieszkę Grochowską i Kingę Preis.
Miasto 44
Miasto 44 Jana Komasy to skierowana do młodszych widzów produkcja wpisująca się w tzw. nowe kino powstańcze. Bohaterami są dorastający w okupacyjnych warunkach młodzi ludzie, którzy dołączają do walki w powstaniu warszawskim. Film opowiada historię miłosnego trójkąta i wyróżnia się nowatorstwem formalnym. W głównych rolach wystąpili Zofia Wichłacz (nagrodzona za kreację Biedronki w Gdyni), Józef Pawłowski i Anna Próchniak.
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1952, kończy 72 lat