Evan Rachel Wood przyszła na świat 7 września 1987 roku w Raleigh w Północnej Karolinie. Można powiedzieć, że bycie aktorką było jej przeznaczone od urodzenia. Jej ojciec Ira David Wood III jest znanym w Raleigh aktorem, piosenkarzem, reżyserem i scenarzystą sztuk teatralnych. Jest również dyrektorem lokalnego teatru Theatre in the Park. Jej matka Sara Lynn Moore jest również aktorką, reżyserką oraz nauczycielem gry aktorskiej. Jeden z dwóch braci Evan - Ira David Wood IV również jest aktorem, ale ze zdecydowanie bardziej ubogim dorobkiem aktorskim. Siostra ojca - Carol Winstead Wood jest projektantką produkcji w Hollywood. Zapewne to rodzinne zaangażowanie w świat filmu wpłynęło na wybór ścieżki życiowej Evan Rachel Wood.
[image-browser playlist="605401" suggest=""]Evan Rachel Wood w filmie "Across the Universe"
Od dzieciństwa wraz z braćmi była zaangażowana w teatrze ojca. Swoją pierwszą sztukę zaliczyła mając zaledwie kilka miesięcy, kiedy to pojawiła się w musicalu oparty na "Opowieści wigilijnej" Dickensa. Później wielokrotnie grała Ducha Poprzednich Świąt, a także w produkcjach reżyserowanych przez ojca. Jej kariera zaczęła się w 1994 roku, pojawiając w filmach i serialach telewizyjnych m.in. "American Gothic" (powstał tylko jeden sezon), którego producentem był Sam Raimi.
Kiedy Wood skończyła dziewięć lat, rodzice się rozwiedli i aktorka wraz z matką przeniosły się do jej rodzinnego miasta - Los Angeles. Dzięki temu kariera ERW nabrała lekkiego rozpędu, dzięki pojawieniu się w serialach "Profiler" i "Once and Again". Pierwszym filmem, który przyniósł jej naprawdę dużą rolę, a jednocześnie ważną dla samej aktorki, było "Na przekór całemu światu" z 1998 roku. W tej niskobudżetowej produkcji zagrali jednak również Kevin Bacon i Mary Stuart Masterson. Wood wcieliła się w postać dziesięcioletniej Harriett, która zaprzyjaźnia się z opóźnionym w rozwoju Rickym (Bacon), lecz otoczenie dziewczynki nie patrzy przychylnie na tę znajomość. Film zdobył nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych w Chicago. Wood później wspominała, że rola małej Harriett była ciężka, ale "w końcu doprowadziła ją do podjęcia decyzji - aktorstwo jest czymś, co zapewne nigdy nie zechce przestać robić". W tym samym roku Evan wystąpiła w "Totalnej magii" u boku Sandry Bullock i Nicole Kidman.
W 2002 roku zagrała w "Małym Sekrecie", wcielając się w rolę czternastoletniej skrzypaczki Emily Lindstrom, dzięki której dostała nominację do Young Artist Awards. W tym samym roku Wood zagrała jedną z drugoplanowych ról w dramacie sci-fi - "S1m0ne", w którym zagrał Al Pacino.
[image-browser playlist="605402" suggest=""]Evan Rachel Wood w filmie "Trzynastka"
Prawdziwym przełomem okazała się rola w filmie Catherine Hardwicke "Trzynastka", gdzie Evan Rachel Wood razem z Nikki Reed wcieliły się w dwie nastolatki - Tracy i Evie, które wciąga mroczny świat ciężkich narkotyków, seksu i występków. Aktorka dostała nominacje do nagród Złotego Globu, Gildii Aktorów Amerykańskich oraz Satelity. W momencie, gdy "Trzynastka" trafiła do kin, Vanity Fair uznało Wood za jedną z "It Girls of Hollywood" i w lipcu 2003 pojawiła się na okładce magazynu z innymi aktorkami, którym Vanity Fair wróżyło świetlaną przyszłość. Jeszcze w tym samym roku przyszła rola Lilly Gilkeson w filmie Rona Howarda pt. "Zaginione". Wood zagrała tam u boku Cate Blanchett i Tommy Lee Jonesa. W 2003 roku pojawiła się gościnnie w serialu CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas.
W 2005 Evan zagrała w dobrze przyjętych przez krytyków "Ostrych słówkach" u boku Kevina Costnera i Joan Allen.
Kolejne dwie role Wood zagrała w czarnych niezależnych produkcjach. Najpierw w pojawiła się w "Kochaj i mścij się" - czarnej komedii, która w satyryczny sposób przedstawia tematykę molestowania seksualnego i dyskryminacji w szkołach oraz postawie wobec kobiet w mediach i społeczeństwie. Rola manipulantki - Kimberly Joyce została dobrze przyjęta przez krytyków, a sam film zdobył nominację na festiwalu w Sundance. Następna zagrała nastolatkę w "Dolinie iluzji", która zakochuje się w starszym kowboju (Edward Norton). Uznano, że "Wood idealnie pokazuje nieugiętą pewność oraz bolesną bezbronność związaną z późnym okresem dojrzewania".
W 2005 roku aktorka pojawiła się w dwóch teledyskach - Bright Eyes "At the Bottom of Everything" oraz Green Day "Wake Me Up When September Ends".
W 2006 The Guardian uznał ją za "mądrą ponad swój wiek oraz "jedną z najlepszych aktorek swojego pokolenia", a magazyn Premiere przyznał jej "Spotlight Award for Emerging Talent". W tym samym roku Wood pojawiła się w nominowanym do Złotego Globu filmie "Biegając z nożyczkami". Obraz w reżyserii Ryana Murphyego został oparty o wspomnienia Augustena Burroughsa wychowującego się w dysfunkcyjnej rodzinie. Wood za rolę w tym filmie otrzymała Trofeum Choparda na Festiwalu w Cannes w 2007 roku.
[image-browser playlist="605403" suggest=""]Evan Rachel Wood w filmie "Król Kalifornii"
Pojawiły się potem kolejne role w "Królu Kalifornii", który miał premierę na festiwalu w Sundance, a potem w głośnym "Across the Universe". Musical w reżyserii Julie Taymor dostał nominacje m.in do nagród Złotego Globu i Oskara. Fabuła obsadzona w Liverpoolu, Nowym Jorku i Wietnamie opowiada o kilku bohaterach podczas rewolucji kulturowej lat 60-tych, mając za tło piosenki Beatlesów. Wood uznała twórczość zespołu za ważny element swojego życia i jako Lucy musiała w filmie śpiewać. W tym samym roku jeszcze Wood zagrała w "Życiu przed oczami", który uznała za ostatni film, w którym zagrała nastolatkę. Po raz kolejny jej gra zebrała pozytywne recenzje wśród krytyków.
W 2008 roku zagrała w "Zapaśniku" Darrena Aronofsky'ego. Film zdobył nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji oraz był nominowany do wielu nagród, m.in. BAFTA, Złoty Glob i Oskary.
Kolejny rok to role w "Co nas kręci, co nas podnieca" Woody'ego Allena oraz w przedstawieniu teatru Theater In the Park "Romeo i Julia" Szekspira. W sztuce, reżyserowanej przez brata (też w niej zagrał) zagrała sześciokrotnie w celu zebrania pieniędzy na utrzymanie teatru.
[image-browser playlist="605404" suggest=""]Evan Rachel Wood w serialu "Czysta krew"
Wood pojawiła się w drugim i trzecim sezonie hitu HBO - Czysta Krew, gdzie zagrała wampirzycę Sophie-Anne Leclerq. Pojawiła się również w filmie Roberta Redforda "The Conspirator", który miała swoją premierę w kwietniu 2011 w Ford's Theatre. Obraz opowiada o konspiracji wokół zabójstwa Abrahama Lincolna. W tym roku ponownie zagrała Vedę Pierce w miniserialu HBO - "Mildred Pierce", który zdobył wiele nagród. Za tę rolę Wood zdobyła kolejną nominację do Złotego Globu, Emmy oraz Satelity. 3 lutego do polskich kin weszły "Idy marcowe", w których Wood również zagrała jedną z ról.
Plany na przyszłość? Aktorka nie zwolni tempa. Ze swoim byłym chłopakiem, Marilynem Mansonem zagra w dwóch produkcjach - "Splatter Sisters" (slasher) oraz Phantasmagoria: The Visions of Lewis Carroll (horror-fantasy). Na 2013 rok zapowiedziano premierę filmu "Brontë", w którym widzowie będą mogli podziwiać talent Evan Rachel Wood, wcielającej się w rolę Anne Brontë.