Evan Rachel Wood – królowa odważnych ról
Jedni kojarzą ją z urody, czy z burzliwego związku z Marilynem Mansonem, a inni z szerokiej gamy odważnych ról. Jej bohaterki to najczęściej buntowniczki, którym nie układa w relacjach rodzinnych. Okrzyknięta jedną z najlepszych aktorek swojego pokolenia, po raz kolejny pokazuje, na co ją stać w "Idach marcowych", które właśnie weszły na ekrany polskich kin.
Jedni kojarzą ją z urody, czy z burzliwego związku z Marilynem Mansonem, a inni z szerokiej gamy odważnych ról. Jej bohaterki to najczęściej buntowniczki, którym nie układa w relacjach rodzinnych. Okrzyknięta jedną z najlepszych aktorek swojego pokolenia, po raz kolejny pokazuje, na co ją stać w "Idach marcowych", które właśnie weszły na ekrany polskich kin.
Evan Rachel Wood przyszła na świat 7 września 1987 roku w Raleigh w Północnej Karolinie. Można powiedzieć, że bycie aktorką było jej przeznaczone od urodzenia. Jej ojciec Ira David Wood III jest znanym w Raleigh aktorem, piosenkarzem, reżyserem i scenarzystą sztuk teatralnych. Jest również dyrektorem lokalnego teatru Theatre in the Park. Jej matka Sara Lynn Moore jest również aktorką, reżyserką oraz nauczycielem gry aktorskiej. Jeden z dwóch braci Evan - Ira David Wood IV również jest aktorem, ale ze zdecydowanie bardziej ubogim dorobkiem aktorskim. Siostra ojca - Carol Winstead Wood jest projektantką produkcji w Hollywood. Zapewne to rodzinne zaangażowanie w świat filmu wpłynęło na wybór ścieżki życiowej Evan Rachel Wood.
[image-browser playlist="605401" suggest=""]Evan Rachel Wood w filmie "Across the Universe"
Od dzieciństwa wraz z braćmi była zaangażowana w teatrze ojca. Swoją pierwszą sztukę zaliczyła mając zaledwie kilka miesięcy, kiedy to pojawiła się w musicalu oparty na "Opowieści wigilijnej" Dickensa. Później wielokrotnie grała Ducha Poprzednich Świąt, a także w produkcjach reżyserowanych przez ojca. Jej kariera zaczęła się w 1994 roku, pojawiając w filmach i serialach telewizyjnych m.in. "American Gothic" (powstał tylko jeden sezon), którego producentem był Sam Raimi.
Kiedy Wood skończyła dziewięć lat, rodzice się rozwiedli i aktorka wraz z matką przeniosły się do jej rodzinnego miasta - Los Angeles. Dzięki temu kariera ERW nabrała lekkiego rozpędu, dzięki pojawieniu się w serialach "Profiler" i "Once and Again". Pierwszym filmem, który przyniósł jej naprawdę dużą rolę, a jednocześnie ważną dla samej aktorki, było "Na przekór całemu światu" z 1998 roku. W tej niskobudżetowej produkcji zagrali jednak również Kevin Bacon i Mary Stuart Masterson. Wood wcieliła się w postać dziesięcioletniej Harriett, która zaprzyjaźnia się z opóźnionym w rozwoju Rickym (Bacon), lecz otoczenie dziewczynki nie patrzy przychylnie na tę znajomość. Film zdobył nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych w Chicago. Wood później wspominała, że rola małej Harriett była ciężka, ale "w końcu doprowadziła ją do podjęcia decyzji - aktorstwo jest czymś, co zapewne nigdy nie zechce przestać robić". W tym samym roku Evan wystąpiła w "Totalnej magii" u boku Sandry Bullock i Nicole Kidman.
W 2002 roku zagrała w "Małym Sekrecie", wcielając się w rolę czternastoletniej skrzypaczki Emily Lindstrom, dzięki której dostała nominację do Young Artist Awards. W tym samym roku Wood zagrała jedną z drugoplanowych ról w dramacie sci-fi - "S1m0ne", w którym zagrał Al Pacino.
[image-browser playlist="605402" suggest=""]Evan Rachel Wood w filmie "Trzynastka"
Prawdziwym przełomem okazała się rola w filmie Catherine Hardwicke "Trzynastka", gdzie Evan Rachel Wood razem z Nikki Reed wcieliły się w dwie nastolatki - Tracy i Evie, które wciąga mroczny świat ciężkich narkotyków, seksu i występków. Aktorka dostała nominacje do nagród Złotego Globu, Gildii Aktorów Amerykańskich oraz Satelity. W momencie, gdy "Trzynastka" trafiła do kin, Vanity Fair uznało Wood za jedną z "It Girls of Hollywood" i w lipcu 2003 pojawiła się na okładce magazynu z innymi aktorkami, którym Vanity Fair wróżyło świetlaną przyszłość. Jeszcze w tym samym roku przyszła rola Lilly Gilkeson w filmie Rona Howarda pt. "Zaginione". Wood zagrała tam u boku Cate Blanchett i Tommy Lee Jonesa. W 2003 roku pojawiła się gościnnie w serialu CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas.
W 2005 Evan zagrała w dobrze przyjętych przez krytyków "Ostrych słówkach" u boku Kevina Costnera i Joan Allen.
Kolejne dwie role Wood zagrała w czarnych niezależnych produkcjach. Najpierw w pojawiła się w "Kochaj i mścij się" - czarnej komedii, która w satyryczny sposób przedstawia tematykę molestowania seksualnego i dyskryminacji w szkołach oraz postawie wobec kobiet w mediach i społeczeństwie. Rola manipulantki - Kimberly Joyce została dobrze przyjęta przez krytyków, a sam film zdobył nominację na festiwalu w Sundance. Następna zagrała nastolatkę w "Dolinie iluzji", która zakochuje się w starszym kowboju (Edward Norton). Uznano, że "Wood idealnie pokazuje nieugiętą pewność oraz bolesną bezbronność związaną z późnym okresem dojrzewania".
W 2005 roku aktorka pojawiła się w dwóch teledyskach - Bright Eyes "At the Bottom of Everything" oraz Green Day "Wake Me Up When September Ends".
W 2006 The Guardian uznał ją za "mądrą ponad swój wiek oraz "jedną z najlepszych aktorek swojego pokolenia", a magazyn Premiere przyznał jej "Spotlight Award for Emerging Talent". W tym samym roku Wood pojawiła się w nominowanym do Złotego Globu filmie "Biegając z nożyczkami". Obraz w reżyserii Ryana Murphyego został oparty o wspomnienia Augustena Burroughsa wychowującego się w dysfunkcyjnej rodzinie. Wood za rolę w tym filmie otrzymała Trofeum Choparda na Festiwalu w Cannes w 2007 roku.
[image-browser playlist="605403" suggest=""]Evan Rachel Wood w filmie "Król Kalifornii"
Pojawiły się potem kolejne role w "Królu Kalifornii", który miał premierę na festiwalu w Sundance, a potem w głośnym "Across the Universe". Musical w reżyserii Julie Taymor dostał nominacje m.in do nagród Złotego Globu i Oskara. Fabuła obsadzona w Liverpoolu, Nowym Jorku i Wietnamie opowiada o kilku bohaterach podczas rewolucji kulturowej lat 60-tych, mając za tło piosenki Beatlesów. Wood uznała twórczość zespołu za ważny element swojego życia i jako Lucy musiała w filmie śpiewać. W tym samym roku jeszcze Wood zagrała w "Życiu przed oczami", który uznała za ostatni film, w którym zagrała nastolatkę. Po raz kolejny jej gra zebrała pozytywne recenzje wśród krytyków.
W 2008 roku zagrała w "Zapaśniku" Darrena Aronofsky'ego. Film zdobył nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji oraz był nominowany do wielu nagród, m.in. BAFTA, Złoty Glob i Oskary.
Kolejny rok to role w "Co nas kręci, co nas podnieca" Woody'ego Allena oraz w przedstawieniu teatru Theater In the Park "Romeo i Julia" Szekspira. W sztuce, reżyserowanej przez brata (też w niej zagrał) zagrała sześciokrotnie w celu zebrania pieniędzy na utrzymanie teatru.
[image-browser playlist="605404" suggest=""]Evan Rachel Wood w serialu "Czysta krew"
Wood pojawiła się w drugim i trzecim sezonie hitu HBO - Czysta Krew, gdzie zagrała wampirzycę Sophie-Anne Leclerq. Pojawiła się również w filmie Roberta Redforda "The Conspirator", który miała swoją premierę w kwietniu 2011 w Ford's Theatre. Obraz opowiada o konspiracji wokół zabójstwa Abrahama Lincolna. W tym roku ponownie zagrała Vedę Pierce w miniserialu HBO - "Mildred Pierce", który zdobył wiele nagród. Za tę rolę Wood zdobyła kolejną nominację do Złotego Globu, Emmy oraz Satelity. 3 lutego do polskich kin weszły "Idy marcowe", w których Wood również zagrała jedną z ról.
Plany na przyszłość? Aktorka nie zwolni tempa. Ze swoim byłym chłopakiem, Marilynem Mansonem zagra w dwóch produkcjach - "Splatter Sisters" (slasher) oraz Phantasmagoria: The Visions of Lewis Carroll (horror-fantasy). Na 2013 rok zapowiedziano premierę filmu "Brontë", w którym widzowie będą mogli podziwiać talent Evan Rachel Wood, wcielającej się w rolę Anne Brontë.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat