Filmowi terroryści są źli i przebiegli, ale rozmaici (super)bohaterowie są mądrzejsi i zwykle udaremniają ich plany. Chyba że to właśnie o nich opowiadamy – wtedy już nie są terrorystami, a rebeliantami walczącymi w słusznej sprawie. Słowo terroryści pada tylko jako epitet, którym obdarzają ich przeciwnicy.

Ale nie przedłużajmy – zobaczcie najciekawszych i najważniejszych kinowych terrorystów. Sami oceńcie, na ile kino mówi tu coś sensownego, a na ile tylko bawi się naprawdę poważnym tematem:

Mroczny Rycerz powstaje (2012)

Tu chyba nie ma żadnych wątpliwości. Batman w trylogii Nolana znacznie częściej walczy z aktami terroru i miejskim terroryzmem niż z przebierańcami w maskach. Czasem to jedno i to samo, ale to już specyfika ekranizacji komiksów.

[video-browser playlist="628035" suggest=""]

Strażnicy galaktyki (2014)

O, to właśnie świetny przykład na używanie epitetu terroryści w stosunku do każdej grupki składającej się z kryminalistów. No bo przecież ten uroczy zestaw z zieloną panią, zwierzakiem, drzewem i jednym Ziemianinem to poczciwa gromadka, a nie żadni terroryści.

[video-browser playlist="625374" suggest=""]

Szklana pułapka (1988)

A to wzorcowy przykład podszywania się pod terrorystów. Ten film to absolutna klasyka kina popularnego, więc chyba nikt nie będzie narzekał, że spoileruję, gdy opowiem, że Hans Gruber i jego pomocnicy tylko udawali zaangażowanych terrorystów, by uciec z wielkimi pieniędzmi. I gdyby nie John McClane...

[video-browser playlist="629619" suggest=""]

V jak Vendetta (2005)

Samotny terrorysta w masce kontra władza totalitarna. Ekranizacja słynnego komiksu Alana Moore'a i Davida Lloyda może nie uchwyciła wszystkich niuansów oryginału, ale i tak jest solidnym kopniakiem w podstawy systemu władzy. I to w formie popowej superprodukcji.

[video-browser playlist="629621" suggest=""]

W imię ojca (1993)

A tu przechodzimy do historii dziejących się naprawdę w naszym świecie. W imię ojca to oparta na faktach opowieść o irlandzkiej rodzinie, której kontakty z terrorystami z IRA są niepodważalne i prowadzą do więzienia. Tylko czy podczas walki z terroryzmem można mówić o uczciwym sądzie?

[video-browser playlist="629623" suggest=""]

Casino Royale (2006)

Na liście filmów o walce z rozmaitymi terrorystami nie mogło zabraknąć Bonda. Wybrałem pierwszą odsłonę najnowszej wersji, w której terroryści są jacyś tacy bardziej rzeczywiści, choć wciąż mocno groteskowi.

[video-browser playlist="629625" suggest=""]

Brazil (1985)

To wzorcowa antyutopia, czyli opowieść o świecie przyszłości, w którym czekają nas rządy totalitarne, a każdy, kto im się sprzeciwia, natychmiast zyskuje miano terrorysty. Polecam zwłaszcza scenę, w której znika bohater grany przez Roberta de Niro – dokładnie tak metaforycznie kończą popkulturowi terroryści.

[video-browser playlist="629627" suggest=""]

W ciemność. Star Trek (2013)

I jeszcze jedna wielka popkulturowa marka wzięła się niedawno za pokazanie konfliktu z terrorystą. Khan grany przez Benedicta Cumberbatcha to wręcz nadczłowiek, czyli nadterrorysta. Całe szczęście, że załoga USS Enterprise pod dowództwem kapitana Kirka potrafi sobie poradzić ze wszystkim.

[video-browser playlist="629629" suggest=""]

X-Men: Pierwsza klasa (2011)

Znowu ekranizacja komiksu, ale ta lista nie może obyć się bez mutantów Marvela. Często byli oni postrzegani jako terroryści przez opinię publiczną. Ba, wielu z nich – z Magneto na czele – po prostu było terrorystami i tak działało przez lata. To początek tej opowieści, pokazujący też w dużej mierze ich motywacje.

[video-browser playlist="629631" suggest=""]

Monachium (2005)

I zakończmy tę eklektyczną listę jeszcze jednym filmem odwołującym się do prawdziwych wydarzeń. Tu Steven Spielberg opowiedział o walce z terrorystami ich metodami. Życie za życie, zamach za zamach. To już nie postacie w kolorowych spodniach, a nasza historia...

[video-browser playlist="629633" suggest=""]


[image-browser playlist="579677" suggest=""]Cykl "KINO MÓWI: Rebelianci" rozpocznie w czwartek 4 grudnia o 20:10 nominowany do Oscara film Baader-Meinhof, przedstawiający najbardziej radykalną postać rebelii, czyli terroryzm. Dalsze informacje znajdziecie pod tym adresem.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj