Filmowi terroryści
Terroryści to w dzisiejszej cywilizacji słowo-klucz. Jedna z największych obelg, słowo, które potrafi wyjaśnić kolejne ograniczenia demokracji, ale także faktyczne, duże niebezpieczeństwo. O tym, jak działają prawdziwi terroryści, jest film Baader-Meinhof. A jak działają ci popkulturowi?
Terroryści to w dzisiejszej cywilizacji słowo-klucz. Jedna z największych obelg, słowo, które potrafi wyjaśnić kolejne ograniczenia demokracji, ale także faktyczne, duże niebezpieczeństwo. O tym, jak działają prawdziwi terroryści, jest film Baader-Meinhof. A jak działają ci popkulturowi?
Filmowi terroryści są źli i przebiegli, ale rozmaici (super)bohaterowie są mądrzejsi i zwykle udaremniają ich plany. Chyba że to właśnie o nich opowiadamy – wtedy już nie są terrorystami, a rebeliantami walczącymi w słusznej sprawie. Słowo terroryści pada tylko jako epitet, którym obdarzają ich przeciwnicy.
Ale nie przedłużajmy – zobaczcie najciekawszych i najważniejszych kinowych terrorystów. Sami oceńcie, na ile kino mówi tu coś sensownego, a na ile tylko bawi się naprawdę poważnym tematem:
Mroczny Rycerz powstaje (2012)
Tu chyba nie ma żadnych wątpliwości. Batman w trylogii Nolana znacznie częściej walczy z aktami terroru i miejskim terroryzmem niż z przebierańcami w maskach. Czasem to jedno i to samo, ale to już specyfika ekranizacji komiksów.
[video-browser playlist="628035" suggest=""]
Strażnicy galaktyki (2014)
O, to właśnie świetny przykład na używanie epitetu terroryści w stosunku do każdej grupki składającej się z kryminalistów. No bo przecież ten uroczy zestaw z zieloną panią, zwierzakiem, drzewem i jednym Ziemianinem to poczciwa gromadka, a nie żadni terroryści.
[video-browser playlist="625374" suggest=""]
Szklana pułapka (1988)
A to wzorcowy przykład podszywania się pod terrorystów. Ten film to absolutna klasyka kina popularnego, więc chyba nikt nie będzie narzekał, że spoileruję, gdy opowiem, że Hans Gruber i jego pomocnicy tylko udawali zaangażowanych terrorystów, by uciec z wielkimi pieniędzmi. I gdyby nie John McClane...
[video-browser playlist="629619" suggest=""]
V jak Vendetta (2005)
Samotny terrorysta w masce kontra władza totalitarna. Ekranizacja słynnego komiksu Alana Moore'a i Davida Lloyda może nie uchwyciła wszystkich niuansów oryginału, ale i tak jest solidnym kopniakiem w podstawy systemu władzy. I to w formie popowej superprodukcji.
[video-browser playlist="629621" suggest=""]
W imię ojca (1993)
A tu przechodzimy do historii dziejących się naprawdę w naszym świecie. W imię ojca to oparta na faktach opowieść o irlandzkiej rodzinie, której kontakty z terrorystami z IRA są niepodważalne i prowadzą do więzienia. Tylko czy podczas walki z terroryzmem można mówić o uczciwym sądzie?
[video-browser playlist="629623" suggest=""]
Casino Royale (2006)
Na liście filmów o walce z rozmaitymi terrorystami nie mogło zabraknąć Bonda. Wybrałem pierwszą odsłonę najnowszej wersji, w której terroryści są jacyś tacy bardziej rzeczywiści, choć wciąż mocno groteskowi.
[video-browser playlist="629625" suggest=""]
Brazil (1985)
To wzorcowa antyutopia, czyli opowieść o świecie przyszłości, w którym czekają nas rządy totalitarne, a każdy, kto im się sprzeciwia, natychmiast zyskuje miano terrorysty. Polecam zwłaszcza scenę, w której znika bohater grany przez Roberta de Niro – dokładnie tak metaforycznie kończą popkulturowi terroryści.
[video-browser playlist="629627" suggest=""]
W ciemność. Star Trek (2013)
I jeszcze jedna wielka popkulturowa marka wzięła się niedawno za pokazanie konfliktu z terrorystą. Khan grany przez Benedicta Cumberbatcha to wręcz nadczłowiek, czyli nadterrorysta. Całe szczęście, że załoga USS Enterprise pod dowództwem kapitana Kirka potrafi sobie poradzić ze wszystkim.
[video-browser playlist="629629" suggest=""]
X-Men: Pierwsza klasa (2011)
Znowu ekranizacja komiksu, ale ta lista nie może obyć się bez mutantów Marvela. Często byli oni postrzegani jako terroryści przez opinię publiczną. Ba, wielu z nich – z Magneto na czele – po prostu było terrorystami i tak działało przez lata. To początek tej opowieści, pokazujący też w dużej mierze ich motywacje.
[video-browser playlist="629631" suggest=""]
Monachium (2005)
I zakończmy tę eklektyczną listę jeszcze jednym filmem odwołującym się do prawdziwych wydarzeń. Tu Steven Spielberg opowiedział o walce z terrorystami ich metodami. Życie za życie, zamach za zamach. To już nie postacie w kolorowych spodniach, a nasza historia...
[video-browser playlist="629633" suggest=""]
[image-browser playlist="579677" suggest=""]Cykl "KINO MÓWI: Rebelianci" rozpocznie w czwartek 4 grudnia o 20:10 nominowany do Oscara film Baader-Meinhof, przedstawiający najbardziej radykalną postać rebelii, czyli terroryzm. Dalsze informacje znajdziecie pod tym adresem.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat