Oto przewodnik po komiksach należących do nowego, aktualnego kanonu Star Wars. Oczywiście czytając ich opisy narażacie się na kontakt ze spojlerami. Ale przecież czasem w życiu trzeba zrobić coś niebezpiecznego.

Darth Vader

Większość serii skupia się na grze Vadera na dwa fronty. Z jednej strony przeprowadza ataki wymierzone w Imperium i szuka swego syna w tajemnicy, z drugiej musi udawać wiernego sługę, a nawet pomagać przy śledztwie w sprawie ataków, które sam przeprowadzał. Obalanie swego mistrza leży oczywiście w naturze Sithów, jednak zamach na Palpatine’a jest dla Vadera sprawą osobistą. Na końcu Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith Imperator poinformował Vadera, że w gniewie zabił on swą ukochaną Padme. Kiedy jednak ten dowiaduje się o istnieniu swego syna, odkrywa oczywiście kłamstwo mistrza. W misji Vadera towarzyszy sprytna pani archeolog - doktor Aphra. Vader oczywiście nie zamierza traktować nikogo na równi z sobą, a Aphra zdaje sobie sprawę, że dowolne potknięcie może bardzo szybko skończyć się jej śmiercią. Dlatego już na początku współpracy prosi o szybką śmierć od miecza świetlnego, jeśli już miałoby do tego dojść. Pani doktor nie jest jedyną osobą z której pomocy korzysta Vader. Udaje mu się reaktywować dwa droidy do złudzenia przypominające R2-D2 I C3P0. Ich numery to 0-0-0 oraz BT-1. Od swoich popularniejszych odpowiedników różnią się metalicznie-srebrną barwą, a przede wszystkim, wielką chęcią w niszczeniu i mordowaniu na wszystkie możliwe sposoby. Podczas całej historii, liczącej sobie 25 zeszytów, śledzimy również powrót Vadera do łask Imperatora. Od zhańbionego podwładnego, który przegrał w bitwie o pierwszą Gwiazdę Śmierci, do głównego zwierzchnika sił zbrojnych Imperium, którego znamy z Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back.
źródło: materiały prasowe
 

Doktor Aphra

Kieron Gillen zakończył już świetnie przyjętą serię Darth Vader, jednak nie zamierza rozstawać się z wprowadzonymi w niej bohaterami. Dlatego właśnie zadebiutował pierwszy zeszyt nowej serii, opowiadającej o dalszych przygodach sprytnej pani archeolog, doktor Aphry. Naturalnie w jej przygodach nie pojawi się już raczej mroczny lord Sith (a jeśli tak to pewnie jedynie gościnnie), natomiast w dalszym ciągu towarzyszą jej mordercze droidy, a także Wookie łowca nagród, Czarny Krrsantan (poznany zarówno w serii Darth Vader jak i Gwiezdne Wojny). Po upozorowaniu swojej śmierci, Aphra rozpoczyna nowy etap w swoim życiu, wolna od Imperium i intryg lordów Sith. Naturalnie wraca więc do tego co robi najlepiej, czyli poszukiwania drogocennych artefaktów i sprzedawania ich temu, kto zapłaci najwięcej. Niestety bardzo szybko pojawiają się komplikacje, kiedy na jaw wychodzi, że główna bohaterka oszukiwała by zdobyć swój doktorat. Tu na pomoc przychodzi jej uduchowiony ojciec. Jeszcze nie wiemy czy jest to powód do radości głównej bohaterki.

Gwiezdne Wojny

Główna seria wydawanych przez Marvel komiksów ze świata Gwiezdnych Wojen to oczywiście historia trójki głównych bohaterów - Luka, Hana i Leii. Śledzimy tu zarówno ich wspólne przygody, jak i osobne misje, kiedy np. Leia stara się skontaktować z agentem infiltrującym szeregi Imperium, czy kiedy Luke ściera się z Bobbą Fettem w starym domu Obi-Wana na Tatooine. Ciekawe, że znajduje tam stary dziennik Kenobiego, w którym ten opisuje swoje lata odosobnienia. Tatooine to z grubsza planeta bezprawia, gdzie silniejsi żerują na słabszych. Obi-Wan miał duże trudności z pozostaniem w cieniu, by nie zdradzić swojej tożsamości, stając w obronie pokrzywdzonych. Szczególnie czuwając nad Lukiem, który już od małego był bardzo żądny przygód. Komiks Star Wars to także w końcu też historia Hana Solo, w której wiele kontrowersji wśród fanów wzbudziło pojawienie się czarnoskórej Sany Solo, podającej się za żonę słynnego przemytnika. Historia ta została jednak rewelacyjnie wyjaśniona, doskonale wpisując się w charakter Hana. Jakiś czas temu brali oni udział w skoku na pewne kasyno, a żeby odciągnąć uwagę ustawili ślub, który naturalnie musiał wyglądać bardzo prawdziwie. Po udanym rabunku, Han jednak zwiał razem z dolą Sany, przez co ta zaczęła go ścigać podając się za jego żonę. Nie są oni oczywiście małżeństwem, a jej prawdziwe nazwisko brzmi Starros. Jeszcze w innej części historii Luke Skywalker szukając informacji o Jedi trafił na księżyc przemytników, Nar Shadda. Jak się okazało, jeden z tamtejszych Huttów, kolekcjonował artefakty związane z zakonem Jedi. W jego kolekcji znalazły się holokrony, posągi, a także oczywiście miecze świetlne. Naturalnie Hutt pragnie dodać tam również ostatniego żyjącego Jedi, za którego uważa Luke’a. Han, Leia i Chewbacca ruszają przyjacielowi na pomoc. Niestety ich akcja ratunkowa pokrywa się z atakiem żołnierzy Imperium na siedzibę Hutta. Ten w obronie używa potężnego ładunku EMP unieszkodliwiając wszystkie, znajdująca się w zasięgu blastery. Nie mając, więc innej broni do dyspozycji drużyna wyposaża się w miecze świetlne z kolekcji Hutta. Jak zaznacza Han podczas walki mieczem: „generalnie staram się nie odciąć sobie twarzy”. Na uwagę w serii zasługuje też postać Sierżanta Kreela, pracującego pod przykrywką, jako szef areny Hutta. Jest on doskonale wyszkolonym wojownikiem nazywającym samego siebie „Pięścią Vadera”. Jego dalszym przygodom, po powrocie do roli szturmowca poświęcono cały oddzielny zeszyt (i naturalnie na tym jego przygoda się nie kończy). Ciekawie jest widzieć sierżanta szturmowców, biegle posługującego się mieczem świetlnym. Scenarzystą serii jest wielokrotnie nagradzany Jason Aaron, który choćby na ostatnim Comic-Conie w San Diego otrzymał aż dwie prestiżowe nagrody Eisnera, w tym jedną za najlepszego scenarzystę.
Źródło: Egmont

Vader Down

Serie Darth Vader oraz Gwiezdne Wojny  przecinają się podczas wydarzenia Vader Down, podczas którego myśliwiec Vadera zostaje zestrzelony nad planetą, na której znajduje się baza Rebelii. Lord Sith jednak nie robi sobie z tego kompletnie nic i przechadza się po powierzchni planety niszcząc wszystko, co stanie na jego drodze, czy to nadlatujące bombowce, czy całe oddziały piechoty wraz z czołgami. W Vader Down przewijają się naturalnie wszystkie najważniejsze postacie z obu serii.

Han Solo

Mini-seria Han Solo skupia się na przygodach tytułowego przemytnika w okresie pomiędzy Star Wars: Episode IV - A New Hope, a Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back. Han teoretycznie wspiera działania rebelii, ale jednocześnie pozostaje zawsze jedną nogą na zewnątrz, gotowy w każdej chwili spakować się i odlecieć w najdalsze rejony wszechświata, z dala od intryg wojennych. W tej historii przyjdzie mu jednak po raz kolejny poprzeć rebeliantów, a przede wszystkim, co jest dość zrozumiałe, Leię. Na trzech odległych planetach znajdują się trzy niezależne kontakty posiadające bardzo istotne informacje w działaniach przeciw Imperium. Są one naturalnie w bardzo dobrze obserwowanych miejscach, dlatego spotkanie z bardziej znanymi członkami rebelii, czy nawet pojawienie się typów statków których używają, nie wchodzi w grę. Na szczęście dla wrogów Imperium, świat przestępczy organizuje niezwykle trudny wyścig, którego trasa wiedzie właśnie przez trzy światy, na których znajdują się informatorzy. W takim wyścigu nie może oczywiście wystartować statek rebelii, dlatego Leia pragnie wypożyczyć od Hana jego Sokoła Milenium. Solo naturalnie nigdy nie zamierza rozstawać się ze swoim największym skarbem, dlatego sam zgłasza się na ochotnika (za odpowiednią opłatą oczywiście) do udziału w wyścigu. Stawką są więc już nie tylko informacje dla rebelii, ale też reputacja “najszybszego” statku w galaktyce.  

Ostatni Padawan

Komiksowa historia Kanana Jarrusa jest oczywiście uzupełnieniem serialu Star Wars Rebels i można w niej spotkać występujące tam postacie. Tak naprawdę jednak, przygody załogi „Ducha” są tu tylko pretekstem, aby Kanan mógł zanurzyć się we wspomnieniach dotyczących swojego dzieciństwa. Komiks w bardzo ciekawy sposób rozwija postać, pokazując nam jak mało doświadczenia, główny bohater zdążył nabyć nim nadszedł rozkaz 66, a wraz z nim czystka Jedi. Kanan spędził zaledwie kilka miesięcy, jako Padawan mistrzyni Depy Billaby, nim szturmowcy, z którymi ramię w ramię walczyli cały ten czas, zwrócili się przeciw nim. Kanan jednak nie walczył do końca u boku swojej mistrzyni, a zgodnie z jej poleceniem, uciekł z pola walki. Aby przetrwać następne miesiące, sprzymierzył się on z lokalnym przemytnikiem i przybrał nowe imię. No właśnie, tutaj dostajemy ciekawą informację dotyczącą głównego bohatera. Kanan Jarrrus to imię, które przybrał on kryjąc się przed Imperium. Tak naprawdę nazywa się on Caleb Dume. Podczas swoich przygód młody Kanan musi sprzymierzyć się z podstępnym przemytnikiem, sprzymierzyć z byłym dowódcą armii separatystów, a także wielokrotnie wymykać się depczącym mu po piętach klonom. To ostatnie jest o tyle trudne, że ścigający go żołnierze, są tymi samymi u których boku walczył podczas Wojen Klonów. Za scenariusz odpowiada Greg Wesiman, który pracował też przy serialu Star Wars: Rebels.

Shatterd Empire

Seria Shattered Empire zaczyna się dokładnie w miejscu, w którym skończył się Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi. Rebelia świętuje swoje zwycięstwo nad Imperium i śmierć samego Palpatine’a, jednak szybko dowiadujemy się, że do końca wojny jeszcze długa droga. Przede wszystkim po drugiej stronie księżyca Endor okopały się pozostałe siły Imperium, a siłom Rebelii nie wypada zostawić im na pastwę Ewoków, które przyczyniły się do zniszczenia drugiej Gwiazdy Śmierci. Historia komiksu jest opowiadana z perspektywy dwóch żołnierzy Rebelii – Shary Bey i Kesa Damerona. Jeśli nazwisko tego drugiego wydaje się znajome, to dlatego, że nosi je grany w Star Wars: The Force Awakens przez Oscara Issaca, Poe Dameron. Przedstawieni tu Shara i Kes to właśnie rodzice Poe, który również zostaje wspomniany w komiksie. Shara narzeka, że walcząc z Imperium, widuje swojego małego synka dosłownie raz na kilka miesięcy. W Shattered Empire rodzice Poe biorą udział w misjach u boku najważniejszych bohaterów Gwiezdnych Wojen. Shara najpierw eskortuje Leię na Naboo, z którym księżniczka planuje zawrzeć sojusz teraz, kiedy Imperator nie żyje. Na uwagę zasługuje scena, w której Leia wjeżdża windą do hangaru, kiedy nagle odczuwa niesamowite zimno. Jest to dokładnie te same miejsce, w którym Obi-Wan i Qui-Gon stanęli naprzeciw Darth Maula w Star Wars: Episode I - The Phantom Menace. Scena ta potwierdza tylko fakt, że Leia jest bardzo wrażliwa na zakłócenia w Mocy. Podczas innej misji, Shara towarzyszy Lukowi, który włamuje się do tajnej bazy Imperium. Jak się okazuje, wstęp do jej skarbca miał wyłącznie sam Imperator, a w środku znajdowały się jedynie dwa drzewa. Owe drzewa jednak pochodziły od tego, które rosło w centrum świątyni Jedi na Coruscant, a więc była przy nich Moc. Ostatecznie jedno z nich Luke zabiera ze sobą, natomiast drugie daje w prezencie dla Shary, by ta zasadziła je w pobliżu swego domu na Yavin-4. Shara udaje się tam, razem z Kesem, który w tym czasie wykonywał misje u boku Hana Solo. Oboje czują, że zrobili już dość i opuszczają Rebelie, by zająć się wychowywaniem syna. Tu warto dodać, że niedługo po Shattered Empire pojawiła się jednozeszytowa przygoda C-3P0, w której dowiedzieliśmy się dlaczego w filmie jedna z jego rąk była czerwona.
źródło: materiały prasowe

Poe Dameron

Wielu fanów Gwiezdnych Wojen, narzekało na stosunkowo małe przedstawienie nowego najlepszego pilota rebelii, Poe Damerona. Nowa seria, pisana przez doświadczonego już w Marvelu, Charlesa Soule’a (który odpowiada też za mini serię Lando) to właśnie okazja by lepiej poznać młodego pilota, przed wydarzeniami z filmu.  Podczas przygód Poe, możemy bliżej przyjrzeć się jego więzi z droidem BB-8, lepiej poznać relacje najlepszego pilota ze swoją przełożoną, generał Leią Organą, która wysyła go na specjalne misje. Przede wszystkim jest to historia samego Damerona i każdy kogo zainteresował pilot mający w sobie trochę uroku Hana Solo, ale jednocześnie sumiennie wykonujący rozkazy, znajdzie tutaj to czego mogło zabraknąć w dwugodzinnym filmie.

Obi-Wan i Anakin

Większość historii dotycząca Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera skupia się na Wojnach Klonów, czyli okresie pomiędzy drugim, a trzecim epizodem Gwiezdnych Wojen. Pięciozeszytowa mini-seria Obi-Wam i Anakin pozwala nam zapoznać się z mniej znanym etapem szkolenia młodego Skywalkera, czyli pomiędzy pierwszym a drugim epizodem. Anakin nie jest tu jeszcze tak doświadczony jak podczas Wojen Klonów, a wiele tajników mocy wciąż jest dla niego zagadką. Ma w sobie też dużo więcej pokory (choć i ma dość gorący temperament w porównaniu do innych Jedi) i zdecydowanie mniej gniewu. Naturalnie jest to też dużo spokojniejszy czas dla Starej Republiki, a więc Mistrz Kenobi i jego młody Padawan nie biorą tu udziału w wielkich starciach zbrojnych, a raczej w powstrzymywaniu drobniejszych intryg. Ponadto możemy dowiedzieć się (chociaż dano nam już to do zrozumienia pod koniec Mrocznego Widma), że ówczesny senator Palpatine miał na oku Anakina już od jego najmłodszych lat.

Chewbacca

Historia Chewbacci jest dość luźną przygodą, raczej nie wnoszącą wiele do świata Gwiezdnych Wojen. Ot nasz ulubiony Wookie awaryjnie ląduje na pewnej planecie i postanawia przejść się do pobliskiego miasta po części do naprawy swego statku. Tak się jednak składa, że owa planeta jest źródłem bardzo cennego materiału pozyskiwanego z lokalnych insektów żyjących pod ziemią. Oczywiście pozyskiwanie ów cennego materiału nadzoruje lokalny gangster, w dodatku sprzedający towar Imperium. Jakby tego było mało, zmusza on tutejszych mieszkańców do niewolniczej pracy w kopalniach. Gdy młoda dziewczyna, której udaje się uciec, spotyka Chewbacce, nasz heroiczny Wookie postanawia stanąć w obronie pokrzywdzonych. Piszący komiks Gerry Duggan, znany chociażby ze świetnego Deadpoola z Marvel NOW!, tworzy historię lekką, przyjemną i właściwie kompletnie oderwaną od głównego nurtu wydarzeń.

Lando

Przygody Lando Calrissiana zaczynają się jeszcze przed tym jak osiadł w mieście chmur na Bespinie. Jak to bywa w przypadku bohaterów jego pokroju, wpada on w długi u szefa jednego z kosmicznych gangów. Tak się jednak składa, że na horyzoncie pojawia się bardzo kusząca oferta, dzięki której Lando mógłby nie tylko spłacić dług, ale też dodatkowo nieźle zarobić. Musi on jedynie ukraść nowoczesny statek należący do pewnej Imperialnej szychy. Kłopoty zaczynają się, kiedy ową szychą okazuje się sam Imperator Palpatine. Co gorsza na pokładzie statku znajdują się relikty Sithów, które zaczynają mocno mieszać w głowie załodze, którą Lando zebrał do przeprowadzenia kradzieży. Seria skupia się jednak przede wszystkim na dwóch postaciach. Pierwszą jest Lobot, znany z Imperium Kontratakuje przyboczny Lando, noszący charakterystyczne implanty na głowie. W filmie zachowywał się on bardziej jak robot niż człowiek, a komiksowa seria tłumaczy nam dlaczego. Lobot swoje implanty zawdzięcza Imperium, które przeprowadzało testy na ludziach, mające na celu „zoptymalizować” ich myślenie w celach bojowych np. analizach bitew w czasie rzeczywistym. Powodowało to jednak kompletny zanik osobowości „ulepszonej” osoby. Lobotowi udało się uciec nim implanty kompletnie opanowały jego umysł. Niestety musi teraz cały czas toczyć wewnętrzną walkę by pozostać sobą. Lobot poświęca się by uratować Lando, a owe poświęcenie skłoniło przemytnika, by wreszcie zmienić styl życia, co zapewne zaprowadziło go na Bespin. Drugą poznaną tu postacią jest pracująca dla samego Imperatora, łowczyni nagród Chanath Cha, która ma burzliwą historię o dziwo nie z Lando, a właśnie z Lobotem. Jest ona przedstawiona jako profesjonalistka, która umiejętnościom mogłaby ustępować chyba jedynie Bobba Fettowi.
Źródło: Marvel

Księżniczka Leia

Pierwsza scena w komiksie Princess Leia, to znana z zakończenia Nowej Nadziei ceremonia wręczenia medali dla Luke’a i Hana po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci. Leia, wciąż w żałobie po stracie ojczystego Alderaan, pragnie uhonorować swój zniszczony świat. Wbrew rozkazom przełożonych opuszcza siły Rebelii, by udać się w poszukiwaniu mieszkańców unicestwionej planety, których podobno tropi Imperium. W poszukiwaniach pomaga jej Evaan Verlaine, także pochodząca z Alderaanu. Najważniejsze w serii jest przedstawienie trzech różnych ludów zniszczonej ojczyzny Leii. Pierwsza grupa od lat zamieszkiwała planetę Naboo, gdzie propagowali muzykę Alderaanu. Grupa przysięgła jednak nigdy nie występować na żywo poza ojczystą planetą, by zewnętrzne wpływy nie zmieniły ich twórczości. Druga frakcja pochodzi z planety Sullust, gdzie wyemigrowali wiele lat temu. Ich pierwotne założenia były podobne – propagować kulturę, sztukę i naukę, jednak po zniszczeniu Alderaanu postanowili pozostać w ukryciu. Na ich czele stoi wiecznie podejrzliwa Jora Astane. Ostatnia grupa zamieszkuje od pokoleń planetę Espirion. Mieszkańcy Alderaanu przybyli tam dawno temu, mieszając się z tubylcami, przez co dzisiaj większość uważa się za pół-Alderaańczyków, a charakteryzują się czerwonym kolorem skóry. Espirion, posiada bardzo znaczącą siłę militarną, dzięki której zachował niezależność od Imperium. Na końcu serii, Lei udaje się zjednoczyć wszystkie ludy Alderaanu, a na ich czele staje Evaan Verlaine jako nowo wybrana królowa.  
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj