Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (2015)

Star Wars: The Force Awakens

Śr. ocena 7.9

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Trailery i materiały video

Najnowsza recenzja redakcji

Niemal rok po premierze kinowej filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy pojawiło się na rynku kolekcjonerskie wydanie specjalne Blu-ray. Taki zestaw powinien znaleźć się w kolekcji każdego fana nowych Gwiezdnych wojen.

W oczekiwaniu na Łotra 1 i niemal rok po premierze kinowej Przebudzenia Mocy śmiało mogę napisać, że restart Gwiezdnych wojen bardzo mi przypadł do gustu. To umiejętne połączenie klasyki z nowoczesnością, świetne wprowadzenie w kolejną trylogię, z udziałem nowych postaci i z należytym hołdem dla legendarnych bohaterów. Dobrze się stało, że zachowano klasyczny wygląd filmu, zrezygnowano z przesadnej ilości efektów specjalnych i wizualnych, a wiele z nich stworzono za pomocą tradycyjnych metod i w mechaniczny sposób. Nadało to Przebudzeniu Mocy klasy i o tym głównie opowiada Edycja kolekcjonerska tego filmu. Prawdziwa uczta dla osób, które chcą zgłębić tajniki produkcji nowych „Gwiezdnych wojen”.

Na pochwałę zasługuje już samo przygotowanie tego wydana. Trójwymiarowa polskojęzyczna okładka w twardym kartonowym opakowaniu z papierową obwolutą opisującą zawartość. W środku znajduje się ładnie przygotowany zestaw Blu-ray z trzema płytami. Po jego rozłożeniu otrzymujemy wersję 3D Przebudzenia Mocy, wersję 2D tego filmu oraz płytę z dodatkami. Te ostatnie znakomicie przybliżają nową odsłonę Gwiezdnych wojen.

Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy - okładka Blu-ray kolekcjonerskiego
fot. materiały prasowe

Wydanie Blu-ray

Wyprawę rozpoczyna dodatek Za kulisami Przebudzenia Mocy: filmowa podróż. Materiał wideo podzielony został na cztery części, a twórcy (ku własnemu zabawnemu zaskoczeniu) odkrywają w nim wszystkie tajemnice nowej części Gwiezdnych wojen. Po krótkim wstępie następują opowieści, które przeprowadzają nas przez historię powstania nowego filmu. Na początku w archiwalnym nagraniu pojawia się George Lucas (2012 rok), który opowiada o swojej emeryturze i następcach, a my możemy zobaczyć historyczny moment podpisania umowy dotyczącej sprzedaży LucasFilm firmie Disney. Fajnie jest też zobaczyć słynne spotkania zarządu Disneya, na przykład z ogłoszenia wyboru reżysera Przebudzenia Mocy.

Początki procesu twórczego nie były łatwe, a budowa historii trwała dłuższy czas. Jedną z pierwszych osób zaangażowanych w produkcję był scenarzysta Imperium Kontratakuje Lawrence Kasdan. Dziś starszy już pan wniósł do projektu potrzebną energię i nawiązanie do klasycznej trylogii. Warto uważnie oglądać te fragmenty bowiem zobaczyć tutaj można wiele grafik koncepcyjnych i pomysłów na nowe Gwiezdne wojny. Zapewne serce mocniej zabije gdy pojawi się rysunek starego Luke’a z maską Dartha Vadera, a zaręczam, że takich smaczków jest więcej. Ważne było też symboliczne spotkanie wiekowych twórców, z nową ekipą. I tak geniusz efektów specjalnych Dennis Muren był konsultantem Przebudzenia Mocy, a do pracy nad muzyką ponownie zaproszono Johna Williamsa. Na czele tego projektu stanęła Kathleen Kennedy, nowa szefowa Lucasfilm i to jej wkład w powstanie nowego filmu był najważniejszy. W materiale odwiedziliśmy magazyny scenograficzne zawierające całą historię Gwiezdnych wojen. Ta część dokumentu kończy się słynnym pierwszym spotkaniem starej i nowej ekipy filmu, a my możemy posłuchać Marka Hamilla czytającego scenariusz Gwiezdnych wojen.

Druga część tego materiału to wyprawa na plan zdjęciowy filmu J.J. Abramsa. Zaczynamy od pierwszego dnia i kręcenia ujęć z miasta na pustyni. Podczas podróży spotykamy m.in. Simona Pegga, który marzył o zagraniu w tej serii, a umożliwiła mu to znajomość z reżyserem. Świetnie wyglądała też praca z BB-8 na pustyni. Potem ekipa przeniosła się do Pinewood Studios, gdzie kręcono też pierwsze klasyczne części Gwiezdnych wojen. Z łezką w oku będziecie zwiedzać Sokoła Millennium, po którym oprowadzają nas z kamerą twórcy filmu. Zresztą to wzruszenie towarzyszyć będzie widzom w wielu momentach, bowiem w materiale położono główny nacisk na liczne nawiązania do klasyki.

W części trzeciej materiału najpierw odwiedzamy kantynę Maz, a potem bazę rebeliantów, po drodze natykając się na chwilę na Andy’ego Serkisa. Warto też kochać „Gwiezdne wojny” miłością bezgraniczną. Okazuje się, że w produkcję filmu zaangażowany został człowiek, który samodzielnie zbudował model R2-D2 i to jego robot zagrał w Przebudzenia Mocy.

Rozdział czwarty materiału zaczyna się od głównego i dramatycznego wydarzenia z Przebudzenia Mocy. Twórcy wiedzieli, że muszą opowiedzieć taką historię Hana Solo. Pożegnanie z Harrisonem Fordem na planie było naprawdę wzruszające. Potem twórcy przenoszą nas do historii Luke’a Skywalkera. Zapamiętajcie ten adres: wyspa Skelling, dawna chrześcijańska samotnia, dziś ruiny starodawnego klasztoru i miejsce, które pomieścić może jednocześnie 50 osób, a na szczyt wzgórza prowadzi 600 kamiennych stopni. „Zobaczymy się jeszcze. Wierzę w to” – słyszymy na końcu głos Rey. Całość trwa ponad godzinę.

Drugi dodatek na płycie nosi tytuł Przebudzenie scenariusza: ekipa czyta skrypt i trwa jedynie cztery minuty. To słynne pierwsze czytanie scenariusza filmu, o którym pisałem wcześniej, a które już na etapie produkcji wywołało wielkie poruszenie wśród fanów. Scenariusz do Przebudzenia Mocy przeczytał wtedy Mark Hamill, a aktorzy odgrywali swoje role.

Ożywianie filmowych stworów to oczywiście wyprawa do miejsca gdzie powstały te wszystkie świetne kosmiczne postaci. Projektanci zbudowali 105 stworów, najczęściej mechanicznych, sterowanych jak pacynki lub za pomocą elektroniki. Fajnie jest spotkać po latach Warwicka Davisa, który powrócił do Gwiezdnych wojen wraz z córką. Sporo też miejsca poświęcone zostało odtworzeniu postaci Chewbacki. Ten i kolejne materiały trwają od 6 do 9 minut.

W materiale Budowa BB-8 przyjrzymy się bliżej tej postaci. Oto jak rodził się ten popularny dziś robot, jak go konstruowano i jak pracował na planie. Ciekawostką jest zobaczenie jak ewoluował pomysł na tego robota, na etapie pierwszych planów koncepcyjnych i jak wiele wersji posiadał.

Scenariusz walki: epicki pojedynek, czyli walka na miecze świetlne Kylo i Rey w zaśnieżonym lesie była dla J.J. Abramsa sceną bardzo ważną. Dzieje się w nocy, pada śnieg, dokoła las. Materiał przedstawia budowę planu, na którym pojawiły się prawdziwe drzewa, a potem możemy prześledzić naukę walki na miecze świetlne pomiędzy bohaterami.

Wiele frajdy miłośnikom efektów wizualnych sprawi materiał ILM: Magia efektów specjalnych w Przebudzeniu Mocy. Największe uznanie podczas pracy nad filmem wzbudziła postać Maz oraz Snoke’a. Nie mogło zabraknąć Sokoła Millennium, który odwzorowany został w najdrobniejszych szczegółach. Odnajdziecie tutaj także ukłon dla Indiany Jonesa.

John Williams: wyzwania kompozytora poświęcone są muzyce tego geniusza, która towarzyszy Gwiezdnym wojnom od samego początku. To już siódmy film z tej serii pod jego dowództwem. Faktem jest, że bez tej muzyki Gwiezdne wojny byłyby zdecydowanie inne.

I przechodzimy do Scen niewykorzystanych. W sumie to tylko 6 minut, ale ile radości i ile ważnych elementów fabuły. Na przykład świetna scena z udziałem Warwicka Davisa, ale niespodzianek będzie znacznie więcej.

Moc zmian to połączenie legendy ze współczesnością i historia licytowania słynnej małej roli w Przebudzeniu Mocy. To także przybliżenie akcji charytatywnej, która odbiła się szerokim echem na świecie.

Opowieść o mocy dźwięków to odwiedziny Skywalker Studios, słynącego z tworzenia elementów dźwiękowych do najsłynniejszych filmów. Oto jak pracowano nad dźwiękiem w Przebudzeniu Mocy. Kontynuujemy tę wyprawę w Brzmieniu Gwiezdnych wojen, które poświęcone są efektom dźwiękowym w Przebudzeniu Mocy Uwaga, niespodzianka. BB-8 w pierwszej wersji miał normalnie mówić… Jest taki fragment w tym materiale.

W Galaktycznej modzie przyglądamy się pracy twórców kostiumów do filmu, na czele których stał Michael Kaplan. I trzeba przyznać, że robotę wykonano doskonale. Warto obejrzeć ten materiał chociażby po to, by zobaczyć jak mógł wyglądać Han Solo w długim płaszczu.

Złomiarka i Szturmowiec – Daisy Ridley i John Boyega ukazuje relacje dwójki głównych bohaterów, a zostało to przedstawione za pomocą rozmowy pomiędzy aktorami. Na koniec zaś twórcy przygotowali widzom niespodziankę.

Ostatni materiał nosi nazwę Wizyta w zbrojowni i jest on oczywiście poświęcony broni wykorzystywanej w filmie. Miecze, blastery i wiele innych wynalazków. Niby klasyka, ale w nowym wydaniu. Niby materiał ten powinien znaleźć się w środku dodatków, ale to właśnie w nim i tylko w nim mamy malutkie odniesienie do VIII części Gwiezdnych wojen.

Podsumowanie

Przejście przez taką liczbę materiałów to nie jest łatwa sprawa. Lepiej rozłożyć sobie oglądanie całości w czasie. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to wyprawa bardzo satysfakcjonująca, a w dodatku wszystkie dodatki mają polskie napisy. Dopiero to wydanie daje doskonały wgląd w Przebudzenie Mocy. W końcu można poznać tajniki pracy, liczne ciekawostki, spojrzeć za kulisy i do pracowni wielu magików kina. Prawdziwa satysfakcja i wielka uczta dla fanów Gwiezdnych wojen. Polecam.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Luke Skywalker
Leia Solo
Kylo Ren

 

 

Powiązane Artykuły

Emil Borzechowski
-

Black Friday: TECHNOLOGIE. Najciekawsze oferty na czarny piątek 2018

Black Friday to świetny czas na kupienie sprzętu w atrakcyjniej cenie. W tym zestawieniu prezentujemy…

Wiktor Fisz
-

Aktorzy, których kariera eksplodowała po zdobyciu Oscara

Czy istnieje życie po Oscarze? Część twórców, po zdobyciu statuetki, rozmieniła swój potencjał na drobne.…

Adam Siennica
weekend
-

Efekt Raid: Jak Indonezyjski hit powoli zmienia Hollywood

Raid oraz Raid 2: Infiltracja to dwa filmy akcji z Indonezji w reżyserii Garetha Evansa.…

Michalina Reda
weekend
-

Z małego ekranu do Hollywood. Aktorzy, którzy dzięki serialom przeszli do kina

Czasem bywa tak, że początkujący aktorzy zaczynają swoją karierę od popularnego serialu, który staje się…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.