Dobra passa Arrow trwa. Scenarzyści pełnymi garściami czerpią z komiksowego pierwowzoru, co szczęśliwie przekłada się na jakość serialu. Taką opinię na pewno wydadzą fani rysunkowych historii DC, bo z każdym odcinkiem mają coraz więcej powodów do radości.

Już sam tytuł epizodu nawiązuje do komiksu. "Crucible" było serią wydawaną w ramach Impact Comics, częścią marki DC skierowaną do nieco młodszych czytelników. Nie było tam Supermana, Batmana czy samego Green Arrowa - zeszyty te skupiały się na mniej znanych postaciach, takich jak Fly, Comet, Web, Jaguar czy Black Hood.

[image-browser playlist="586522" suggest=""]

W przeciwieństwie do Dollmakera z "Broken Dolls", główny czarny charakter z "Crucible" nie ma rysunkowego pierwowzoru. Burmistrz jest postacią w całości wymyśloną na potrzeby Arrow. Mrugnięciem oka może być natomiast jego prawdziwe imię i nazwisko – Xavier Reed. Charlies Xavier i Reed Richards to jedne z najpopularniejszych postaci z konkurencyjnego dla DC uniwersum Marvela.

Burmistrz ukradł broń z Camp Kirby. To nawiązanie do Jacka Kirby’ego, jednego z najbardziej znanych komiksowych scenarzystów i rysowników. Najpopularniejsze historie i postacie stworzył co prawda u konkurencji wspólnie ze Stanem Lee, ale miał też swój udział w kreowaniu uniwersum DC. Wymyślił m.in. Darkseida i Kamandiego, a także był autorem niektórych rysunków w kilku zeszytach o Zielonej Strzale.

[image-browser playlist="586523" suggest=""]

Trop Camp Kirby podrzuca Diggle’owi Lyla Michaels, która w Arrow pojawiła się już kilkukrotnie. Lyla jest wysoko postawionym członkiem organizacji A.R.G.U.S., mającej za cel schwytanie Deadshota. Z Diggle'em poznała się w czasie służby na wojnie w Afganistanie. Teraz jako agentka działa pod kryptonimem Harbinger.

Komiksy DC nieco inaczej zarysowują całą sytuację. Tamtejszy A.R.G.U.S. to nie Advanced Research Group United Support, ale Advanced Research Group Uniting Super-Humans i jego najważniejszym celem jest pomaganie w asymilowaniu się osób z nadludzkimi mocami ze społeczeństwem. Lyla zaś nie ma nic wspólnego ze wspomnianą organizacją. Jest superbohaterką zwaną Harbinger (stąd właśnie kryptonim) ze zdolnością replikacji.

[image-browser playlist="586524" suggest=""]

Felicity w pewnym momencie wspomina, że Xavier Reed w młodości przebywał w różnych rodzinach zastępczych, w tym w domu Smythów. Siobhan i Garrett Smythowie to odpowiednio Silver i Black Banshee w The New 52 (więcej o tej linii czasowej tutaj).

W "Crucible" liczyła się jednak przede wszystkim Black Canary i jej prawdziwa tożsamość. Pojawiająca się regularnie od kilku odcinków postać okazuje się być uważana za zmarłą siostrę Laurel, Sarę Lance. Twórcy w rozmowie z dziennikarzami zdradzili to już jakiś czas temu, ale dla tych, którzy nie natknęli się na tę informację, mógł być to prawdziwy szok. Szczególnie że to dość radykalne odejście od komiksowego pierwowzoru.

W rysunkowych historiach DC pseudonim Black Canary przyjęły dwie kobiety – Dinah Drake (później Lance) i jej córka, Dinah Laurel Lance. Ta druga z przestępczością zaczęła walczyć w wieku 19 lat. Pomimo sprzeciwów matki rozpoczęła ostry trening pod okiem Teda Granta (znanego także jako Wildcat), a następnie kontynuowała spuściznę matki pod tym samym pseudonimem. Szybko okazała się być lepszą superbohaterką od niej samej – głównie za sprawą nadprzyrodzonej zdolności zwanej "płaczem kanarka". Potrafiła bowiem w dowolnej chwili wydać z siebie ultrawysokie dźwięki, które obezwładniały i ogłuszały wszystkich dookoła. Skąd u Dinah taka umiejętność? Do tej pory podano dwa wytłumaczenia – jedno w tzw. srebrnym wieku, drugie w linii czasowej po Kryzysie (Post Crisis). W tym pierwszym wypadku płacz kanarka jest wynikiem klątwy, jaką rzucił na Dinah w dzieciństwie Wizard (William I. Zard, wróg Justice Society of America). W czasach po Kryzysie ustanowiono z kolei, że nadludzkie zdolności Black Canary są efektem posiadanego od urodzenia metagenu. W tej rzeczywistości Kanarek potrafiła swoją moc w pełni kontrolować; w czasach srebrnego wieku miała z tym spory problem.

Już od czasu, kiedy ogłoszono obsadę produkcji The CW, spekulowano, kiedy Laurel (czyli serialowa Dinah) zacznie prowadzić drugie życie jako Black Canary. Twórcy enigmatycznie odpowiadali fanom, mówiąc: "Później niż byście tego chcieli, ale szybciej niż się tego spodziewacie". Postać grana przez Katie Cassidy już od początku zdradzała ku tej metamorfozie pewne predyspozycje – jest odważna, przebojowa i wie co nieco o sztukach walki.

[image-browser playlist="586525" suggest=""]

Zaszczyt zostania Kanarkiem przypadł jednak jej siostrze, Sarze. Choć… czy aby na pewno? Do tej pory ta nazwa w serialu nie padła i – podobnie jak w przypadku przydomka głównego bohatera – na ten moment przyjdzie nam jeszcze poczekać. Niewykluczone, że do tej pory w opinający czarny kostium zdąży wcisnąć się Laurel. Im bliżej końca serialu, tym bardziej twórcy będą próbowali "naprostować" serialową mitologię, by była zgodna z tą komiksową (tak jak to było w Tajemnicach Smallville). Nietrudno sobie wyobrazić, że Laurel przejmie pałeczkę po siostrze, szczególnie jeśli ta w którymś odcinku polegnie na polu walki. Wszak wiadomo, że w rysunkowych historiach DC Sara Lance nie istnieje…

Dość istotnym wydarzeniem, choć pewnie nie sposób to wywnioskować wyłącznie po "Crucible", było pojawienie się Anatoliego Knyazeva. Rosjanin uwięziony na statku Amazo w celi obok Olivera był po raz pierwszy wspomniany w pierwszym sezonie w odcinku "Vertigo". Wygląda na to, że teraz dowiemy się, w jaki sposób Queen ocalił mu życie i zdobył sobie szacunek mafii.

[image-browser playlist="586526" suggest=""]

Knyazev przewija się też w komiksach, choć tam jest głównie wrogiem nie Strzały, a Batmana. Anatoli był tam wyszkolonym zabójcą KGB, w którym działał pod kryptonimem Bestia (ang. The Beast). Był szalenie niebezpieczny - znał kilka sztuk walki, potrafił posługiwać się niemal każdą bronią, a na dodatek w jego organizmie umieszczono urządzenia zwiększającego siłę. CIA nazywało go KGBeast.

"Więc to prawda, jeden człowiek może zmienić świat" – mówi pod koniec odcinka Sebastian Blood do Olivera. To odwołanie do słynnego zeszytu autorstwa Elliota S. Maggina zatytułowanego "What Can One Man Do?" ("Co może zrobić jeden człowiek?"), w którym Oliver decyduje się zostać kandydatem na burmistrza Star City. W serialu jego nazwisko nie jest póki co zbyt lubiane, więc proponuje to Sebastianowi. Jak jednak pokazuje finałowa scena, to wcale nie lepszy wybór…

[image-browser playlist="586527" suggest=""]

Kim był Sebastian Blood w komiksach, opisywaliśmy już przy okazji odcinka "Identity". Brat Krwi zbiera armię, by – jak mówi – "uwolnić miasto z łańcuchów". Oczywiście od razu nasuwa się pytanie, w jaki sposób zamierza to zrobić, ale ciekawe jest także to, co wstrzykuje schwytanemu Burmistrzowi. Czym jest ta substancja? Brat Krwi wyraźnie liczył, że świeżo pojmany przestępca przeżyje.

Komiksy podsuwają kilka teorii. Być może jest to jad (ang. Venom), narkotyk, który dawał wielką siłę każdemu, kto był pod jego wpływem. To dzięki niemu Bane’owi w "Knightfall" udało się pokonać Batmana i złamać mu kręgosłup. Nie zaakcentował tego w swojej produkcji Christopher Nolan, może zatem zrobią to twórcy Arrow?

[image-browser playlist="586528" suggest=""]

Innym wyjaśnieniem może być Miraclo, wynalazek Hourmana. Ta substancja również wzmacnia zdolności i zmysły człowieka, ale robi to tylko przez godzinę; po niej należy przyjąć kolejną dawkę. Obydwa środki uchodzą za bardzo niebezpieczne, a także silnie uzależniające. Za potencjalnego dostawcę narkotyku można uznać hrabiego Vertigo, który ma powrócić w drugim sezonie.

[image-browser playlist="586529" suggest=""]

W ostatnich minutach "Crucible" na kanale 52 znów wspomniano o budowie akceleratora cząsteczek. Flash coraz bliżej…

KOMIKSOLOGIA: Arrow
02x01 | 02x02 | 02x03 | 02x04 | 02x05 | 02x06

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj