The Sculptor

Scott McCloud

Scott McCloud jest znany głównie z tego, że napisał znakomitą teorię komiksu w formie komiksu, dlatego też ostrzyłem sobie zęby na jego Stwórcę. Zapewne jak każdy chciałem się dowiedzieć, jak teoria, o której pisał, przekłada się na jego pracę. Szybko w trakcie czytania zupełnie o tym zapomniałem i dałem się porwać niesamowitej historii zawartej na stronach Stwórcy. Powiem tylko tyle, że bohaterem jest młody, niespełniony artysta mający swoje pięć minut sławy za sobą, David Smith, który zawiera pakt ze Śmiercią. Na 200 dni dostaje moce tworzenia rękoma wszystkiego, co zapragnie, dzięki czemu ma zyskać ogromną sławę. Ceną za ten dar jest śmierć. I to jest punkt wyjścia, od którego McCloud rozpoczyna swoją historię. Stwórca to znakomita powieść, która stawia trudne pytania i nie udziela łatwych odpowiedzi. To historia, którą powinien poznać każdy miłośnik dobrej literatury, nawet jeżeli nie przepada za komiksami.
źródło: materiały wydawcy

Marvel Comics: The Untold Story

Sean Howe

Na chwilę pozostaniemy jeszcze w świecie komiksu, tym razem jednak z zupełnie innej strony. W momencie, kiedy Marvel przeżywa drugą młodość dzięki rozwijanemu w szybkim tempie filmowemu uniwersum, a także dzięki zmianom w uniwersum komiksowym, warto się zapoznać z jego historią. Niezwykła historia Marvel Comics Seana Howe'a to pozycja, która przybliży historię rozwoju Marvela i jego twórców. Jest to także gorzka opowieść o blaskach i cieniach tegoż studia. Autor znakomicie opowiada o drodze, jaką przeszedł Marvel od początku do dnia dzisiejszego, a przy okazy pisze w znakomitym stylu. Powiem tylko tyle, że moja opinia na temat Stana Lee po lekturze tej pozycji bardzo się zmieniła.
źródło: materiały wydawcy

Wyprawy wikingów

Farley Mowat

W dzisiejszych czasach gdzie się nie obejrzysz, wyskakuje wiking. Można powiedzieć, że popkultura oswoiła nas już z wizerunkiem nordyckiego wojownika. Pozycja, którą ja proponuję, zajmuje się mniej znanymi faktami z życia północnych wojów. Nie skupia się na podbojach i wojnach prowadzonych przez nich, ale na odkryciach, jakich dokonali. Farley Mowat opowiada o wyprawach wikingów, w trakcie których zasiedlono Islandię i Grenlandię, a także o dotarciu do brzegów Ameryki na długo przed Kolumbem. Może obecnie jest wiele publikacji o wikingach i ich życiu, lepszych od książki Mowata (która liczy sobie ponad 40 lat), ale nie zmienia to faktu, że warto się z nią zapoznać. Autor, który sam jest żeglarzem, zdecydowanie może przybliżyć czytelnikowi techniki żeglarstwa stosowane przez wikingów, a swoje teorie opiera na sagach, które nie zawsze są dla każdego czytelnika dostępne. Poczynając od losów Eryka Rudego, autor pokazuje drogę, jaka zaprowadziła wikingów do odkrycia nieznanych im wcześniej ziem.
źródło: materiały wydawcy

Od Caligariego do Hitlera. Z psychologii niemieckiego kina

Siegfried Kracauer

Teraz odrobinę cofniemy się w czasie do okresu, kiedy kino powoli stawało się tym, czym jest obecnie. Niemiecki ekspresjonizm miał duży wpływ na rozwój kinematografii i przyniósł światu kila arcydzieł - z Gabinetem doktora Caligari na czele. To nurt, który jako jeden z niewielu wywodzi się z zaistniałej sytuacji polityczno-gospodarczej Niemiec tamtego okresu, a przynajmniej tak nam o tym mówi Siegfried Kracauer w swojej książce. Od Caligariego do Hitlera jest pozycją niezwykłą. Autor poprzez pisanie o kinie stara się opowiedzieć także o społeczeństwie niemieckim i nakreślić realia, w jakich narodził się faszyzm. Może niektóre rzeczy za bardzo naciąga na potrzeby swojej teorii, ale pisze o tym niezwykle ciekawie. Po latach psychologiczny aspekt filmu nie wydaje się tak istotny, ale pomaga zrozumieć, dlaczego w Niemczech powoli narodziła się zbrodnicza ideologia.
źródło: materiały wydawcy

A Clockwork Orange

Anthony Burgess

Na zakończenie książka legenda rozsławiona przez film Kubricka. Odnoszę jednak wrażenie, że ostatnio trochę zapomniana i przykryta sławą filmu, a jest to pozycja godna poznania i to nie tylko ze względu na historię w niej zawartą, ale przede wszystkim na język, w jakim została napisana. Bohaterem powieści jest piętnastoletni Alex, który w czasie wolnym, głównie wieczorami, umila sobie życie drobnymi aktami przemocy. W trakcie jednego z nich zostaje pojmany i skazany za morderstwo. Trafia do więzienia, w którym zostaje poddany eksperymentalnej kuracji, która ma stworzyć z niego wzorowego obywatela. Mechaniczna pomarańcza to krytyka ustrojów politycznych i społecznych. To także powieść zadająca pytanie o sens człowieczeństwa i w jakim kierunku zmierza ludzkość. Jednym z najważniejszych walorów powieści jest specyficzna gwara używana przez młodociane gangi, którą stworzył autor. Początkowo czyta się to ciężko, z czasem jednak zapominamy o tym i dajemy się porwać zagmatwanym losom Alexa.
źródło: materiały wydawcy
I to by było na tyle. Może nie wszystkie pozycje podane wyżej są najwyższych lotów, ale uważam, że warto się z nimi zapoznać i dać im szansę.
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj