Książki polecane przez Sylwestra Sadowskiego

Pamiętam doskonale, jak lektury szkolne skutecznie odstraszały mnie od czytania. Praktycznie żadna z nich (choć niektóre po latach doceniłem) nie wywołała we mnie miłości do książek. Z czasem się to jednak zmieniło, a wszystko dzięki kupionemu za grosze horrorowi, którego tytułu dzisiaj już nie pamiętam...

Pamiętam doskonale, jak lektury szkolne skutecznie odstraszały mnie od czytania. Praktycznie żadna z nich (choć niektóre po latach doceniłem) nie wywołała we mnie miłości do książek. Z czasem się to jednak zmieniło, a wszystko dzięki kupionemu za grosze horrorowi, którego tytułu dzisiaj już nie pamiętam...

Od tamtej pory czytam dla przyjemności, relaksu, a także z ciekawości, dlatego też lista polecanych przeze mnie tytułów nie będzie obejmować jedynie prozy. Znajdą się tutaj powieści graficzne, a także pozycje naukowe. Wybór dziesięciu tytułów wartych przeczytania nie należał do najłatwiejszych rzeczy, ale mam nadzieję, że książki, które wybrałem, zainteresują Was na tyle, aby w wolnej chwili po nie sięgnąć.

Cykl Akta Dresdena

Jim Butcher

Na początek zestawienia coś lżejszego – przygody detektywa-maga Harry'ego Dresdena autorstwa Jima Butchera. Cykl rozpoczyna Front burzowy, w którym czytelnik powoli zostaje wprowadzony w niezwykły świat prywatnego detektywa od spraw nadprzyrodzonych. Poznajemy jego przyjaciół, wrogów i siły, z jakimi na co dzień musi się mierzyć. Akta Dresdena to znakomita i przyjemna rozrywka, pełna fascynujących postaci i interesujących historii. Na tle tego zdecydowanie wyróżnia się główny bohater – ciągle pakując się w tarapaty Harry Dresden, który na co dzień musi walczyć z wampirami, czarnoksiężnikami, wilkołakami i złymi elfami. Front burzowy otwiera przed czytelnikiem fascynujący świat, w którym Dresden stara się zarobić na życie.

Front burzowy - okładka
źródło: materiały wydawcy

Historia pana B.

Clive Barker

Historia pana B. nie należy do najlepszych osiągnięć Cliva Barkera, pisarza, który powołał do życia Pinheada, ale nie oznacza to, że należy ją z miejsca odrzucić. W zasadzie książka przyciąga do siebie już pierwszymi słowami, „Spal tę książkę”, które do czytelnika kieruje główny bohater – pan B., demon z najmroczniejszych części piekła. Pan B. zwierza się czytelnikowi ze swojego życia i tego, w jaki sposób znalazł się na kartach tej powieści. Jest to przedziwny dialog bohatera z czytelnikiem, który czyta się szybko i przyjemnie, mimo że koniec historii pana B. jest od pewnego momentu doskonale znany.

Historia pana B. - okładka
źródło: materiały wydawcy

Nacja

Terry Pratchett

Wybór Pratchetta był dla mnie oczywistością, gdyż należy on do moich ulubionych pisarzy, jednak wiedząc, jak popularny jest to autor, trudno było mi wybrać pozycję wartą szczególnej uwagi. Zdecydowałem się na Nację, powieść spoza Świata Dysku. Książka rozpoczyna się od epidemii i nagle centrum świata staje się niewielka wyspa Nacja oraz jej jedyny mieszkaniec, nastoletni Manu. Początkowo wydaje się, że Nacja jest skierowana do młodszego czytelnika i przez pewien etap autor obiera ten kurs, z biegiem czasu to się jednak zmienia i całość nabiera zdecydowanie poważniejszego tonu. Nacja to pozycja zdecydowanie inna od serii Świata Dysku, ale także z tego powodu warta zapoznania się z nią.

Nacja - okładka
źródło: materiały wydawcy

Black Hole

Charles Burns

Od zawsze byłem miłośnikiem komiksu, więc pomimo kilkuletniej rozłąki z tym medium pojawienie się powieści graficznych na mojej liście było nieuniknione. Jako pierwszą z nich polecam znakomitą historię pióra Charlesa Burnsa. Black Hole to historia grupy nastolatków zamieszkujących przedmieścia Seattle pod koniec lat 70. To świat, w którym panuje dziwna choroba objawiająca się mutacjami i deformacjami, atakująca jedynie młode osoby, które rozpoczęły życie seksualne. W pierwszej kolejności to metafora AIDS, ale to dopiero wierzchołek góry lodowej. Black Hole to fascynująca i przerażająca historia o dorastaniu, ostracyzmie, potrzebie miłości i bliskości. Znakomicie napisana i narysowana przez Burnsa.

Black Hole - okładka
źródło: materiały wydawcy

Miejsca

Brian Wood, Ryan Kelly

Miejsca to pozycja, z którą zapoznałem się stosunkowo niedawno, a i tak miałem obawy co do kontaktu z nią. Nie wiem dlaczego, ale opis dystrybutora tej powieści do mnie nie przemawiał. Na szczęście dla mnie przełamałem się i sięgnąłem po dzieło Briana Wooda i nie żałuję tej decyzji. Miejsca są zbiorem 12 opowieści, których łącznikiem jest Megan McKennan, młoda dziewczyna szukająca swojego miejsca w życiu. Początkowo wydaje się, że Megan jest jedynie biernym obserwatorem historii snutych przez Wooda i Kelly’ego, dopiero później urasta do rangi głównego bohatera. Bohatera, który przechodzi całkowitą metamorfozę - od zbuntowanej i obrażonej na wszystkich nastolatki do w pełni ukształtowanej i pewnej swoich decyzji młodej kobiety. Fascynująca lektura.

Miejsca - okładka
źródło: materiały wydawcy

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV