Mecha to jeden z popularniejszych gatunków anime oraz mangi. Samo słowo „mecha” pochodzi od japońskiego wyrazu „meka”, który jest skrótem angielskiego „mechanical”, co oznacza po prostu „mechaniczny”. Choć mimo tego, iż w języku japońskim, mówiąc „meka”, możne odnosić się to do jakiejkolwiek rzeczy zaawansowanej technologicznie, to wpływ anime oraz mangi sprawił, że słowo to kojarzone jest głownie z wielkimi, humanoidalnymi robotami.
Mecha to właśnie ogromne humanoidalne roboty, sterowane przez pilota wchodzącego do wnętrza maszyny bądź dzięki sztucznej inteligencji lub zdalnie, za pomocą jakiegoś urządzenia. Anime oraz manga z tego gatunku należą do shōnenów, czyli pozycji przeznaczonych głównie dla chłopców.
Przedstawienie mechów na Zachodzie oraz Wschodzie jest całkowicie inne. W produkcjach japońskich maszyny te zazwyczaj są bardzo szybkie i zwinne. Są w stanie wykonywać czynności takie jak podnoszenie ludzi czy innych drobnych elementów rękoma i przemieszczanie się z nimi. Mechy Amerykańskie natomiast tworzone są w taki sposób, by zachować przynajmniej najmniejsze dozy realizmu w ich wyglądzie oraz działaniu. Przeważnie mają charakter czysto militarny.
[video-browser playlist="738511" suggest=""]
Wpływ mecha na kulturę Zachodu jest ogromny. To właśnie dzięki fascynacji humanoidalnymi robotami stworzono komiks "Transformers". Rosnąca popularność serii przyniosła kilkanaście seriali animowanych, a z czasem doszło do realizacji kinowych filmów. Premierę miały do tej pory cztery produkcje, a
Transformers 5 zaplanowana jest na 2017 rok. Popularność oraz wysokie wyniki filmów w box office doprowadziły do decyzji o realizacji
Kinowego Uniwersum Transformers. Z gatunku czerpali również słynni "
Mighty Morphin Power Rangers". Zordy - sterowane przez pilotów wewnątrz i łączące się w jednego potężnego robota, Megazorda - to kwintesencja gatunku mecha. Cieszy się ogromną popularnością, a twórcy korzystają z tego należycie i tym sposobem otrzymaliśmy w 2013 roku kolejny film czerpiący garściami z gatunku, czyli "
Pacific Rim". Zdania na jego temat są podzielone, lecz na pewno dostarcza on rozrywki, a czego więcej oczekiwać po filmach tego typu? Pomimo tego, iż produkcja nie odniosła spektakularnych wyników w box office, to na 2017 rok zaplanowany został
Pacific Rim 2.
Mecha to gatunek, który kręci się wokół robotów oraz ich pilotów. Nazwa "mech" występuje bardzo rzadko w pierwotnej formie i zależnie od serii maszyny mają swoje specjalne określenia: w popularnej serii "Gundam" są nazywane Mobile Suitami, w "The Vision of Escaflowne" – Guymelefami, a w "Code Geass" - Knightmare Frame. Bardzo często wykorzystywanym motywem w tego typu anime jest transformacja mecha lub pojazdu głównego bohatera.
[video-browser playlist="738512" suggest=""]
W 1963 roku wyemitowano pierwsze anime traktujące o mechach - "Gigantor" - oparte na mandze pod tym samym tytułem. Seria ta zapoczątkowała popularny do dziś gatunek. Istotnym szczegółem jest to, iż robot nie był sterowany przez pilota znajdującego się w jego wnętrzu, lecz przez małe urządzenie. W 1972 roku wyemitowano kolejną serię w owym gatunku, a mianowicie "Mazinger Z" - pierwsze anime, w którym robot był sterowany przez pilota siedzącego w jego wnętrzu. Warto zauważyć, że "Mazinger Z" jest najdłuższym serialem anime w historii mecha - liczy 92 odcinki. Ważnym elementem wprowadzonym w tym anime jest wykrzykiwanie przez Mazingera nazw ciosów podczas ich wykonywania, co nadal jest wykorzystywane w wielu seriach anime. Kolejnym prekursorem gatunku był "Getter Robo", wyemitowany w 1974, który wprowadził kontynuowany potem przez wiele serii motyw składania jednego wielkiego mecha z kilku pojazdów i transformacji, co znalazło również zastosowanie w słynnych "Power Rangers".
W Polsce gatunek ten rozpowszechniony został dzięki anime "
Tōshō Daimos", które emitowane było przez stację Polonia 1 w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. To była jedna z pierwszych produkcji przedstawiających mechy, która zawitała do Polski i zdobyła niemałą popularność.
To właśnie te wielkie roboty sprawiają, że gatunek ten jest taki rozchwytywany. Produkcje oferują zazwyczaj niewymagającą, lekką rozrywkę, która cieszy oko, a masa wybuchów i fascynujące walki wielkich mechów dostarczają ogromnej frajdy zarówno młodszemu, jak i starszemu pokoleniu.
Jedną z najpopularniejszych serii z gatunku jest bez wątpienia "Code Geass" - anime, w którym Imperium Brytyjskie podbija większość świata, między innymi Japonię, przemianowując ją na Strefę 11. Brytyjski student Lelouch Lamperouge zostaje uwikłany w akcję terrorystyczną Japończyków przeciwko okupantowi, przez co zostaje posądzony o współpracę z nimi i skazany na śmierć. Z opresji ratuje go tajemnicza dziewczyna, która ofiarowuje mu moc Geass, dzięki której wydany przez chłopaka komuś rozkaz zostaje wykonany bezwzględnie. Produkcja ta to kwintesencja gatunku mecha. Anime doczekało się dwóch sezonów, składających się z 25 odcinków każdy. Podczas całej historii pokazanych zostaje mnóstwo różnorodnych mechów o najróżniejszych mocach. "Code Geass" wygrało nagrodę Tokyo Anime Award w 2007 roku w kategorii najlepsze anime. Dwa lata później zwyciężyło w tej samej kategorii, a także w kategorii najlepszy scenariusz. W cyklu Anime Grand Prix, organizowanym przez magazyn "Animage", "Code Geass" zdobył trzy nagrody za najlepsze anime w latach 2006, 2007 i 2008. Ponadto odcinki numer 25 („Zero” w roku 2007) i 50 („Re” w roku 2008) otrzymały nagrody w kategorii najlepszy odcinek. W tych samych latach anime otrzymało także wyróżnienie w kategorii najlepsze anime telewizyjne na festiwalu Animation Kobe.
[video-browser playlist="738514" suggest=""]
Inną równie popularną serią jest "Neon Genesis Evangelion". Anime było emitowane w latach 1995-1996 i składa się z 26 odcinków. Akcja rozgrywa się w roku 2015, 15 lat po katastrofie znanej jako Second Impact (Drugie Uderzenie), podobno spowodowanej przez meteor, który zmiótł z powierzchni Ziemi połowę populacji i wykrzywił jej oś obrotu. Kiedy ludzkości udaje się częściowo naprawić wyrządzone przez katastrofę szkody, Tokio-3 – zmilitaryzowane miasto zlokalizowane na ostatnich suchych obszarach Japonii – atakują dziwne istoty zwane aniołami. Broń konwencjonalna okazuje się wobec nich bezużyteczna. Jedynym znanym środkiem obronnym stają się biomechaniczne mechy skonstruowane przez organizację NERV – evangeliony (evy). Popularność serii sprawiła, że w planach pojawiło się stworzenie aktorskiego filmu. Wiadomość ta ogłoszona została w 2003 roku, a premierę zaplanowano na 2010 rok, lecz do tej pory film się nie ukazał, a nowa data premiery filmu to obecny rok, lecz prawdopodobnie zostanie ona przesunięta po raz kolejny. Inne serie z gatunku warte obejrzenia to: "Full Metal Panic!", "Macross" oraz "Gundam".
[video-browser playlist="738515" suggest=""]
Mecha to niewątpliwie jeden z ciekawszych gatunków anime. Same roboty zapewniają ciekawą rozrywkę, a gdy dochodzi do tego nieprzeciętna fabuła, to produkcja zasługuje niewątpliwie na zwrócenie na nią uwagi. Gatunek ten miał niemały wpływ na kulturę Zachodu, pokazując, że Japońska kultura w wielu przypadkach przyjmuje się na Zachodzie, jak i u nas. Popularność mecha sprawiła, że gatunek ten przesiąknął do telewizji, kina, literatury, komiksów i gier. Praktycznie każdy obecnie słyszał o "Transformers" czy o "Power Rangers", ale nie każdy wie, skąd one się wywodzą.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h