Najogólniej rzecz biorąc, dekonstrukcja odnosi się do liczby dróg, którymi można podążać podczas interpretacji danego tworu kulturowego. Przykładowo więc: opowieść o Batmanie może mieć  zarówno klasyczną konwencję, znaną nam z komiksów DC, jak i zupełnie odjechaną wersję, gdzie forma i treść stoją na głowie. Podążając tym tropem, historie superbohaterskie można opowiadać na tysiące różnych sposób. Nie trzeba trzymać się bezpiecznych schematów, standardów czy struktur. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Tylko od odwagi i kreatywności twórców zależy dana wizja artystyczny. W przypadku historii komiksowych dekonstrukcja jest zbawienna i wskazana. Klasyczne formy już dawno przeszły do lamusa. Chcąc nadać treści nieco bardziej atrakcyjnej kolorystki, trzeba eksperymentować i iść pod prąd. Współczesne kino i telewizja już dawno zauważyły tę prawidłowość. Dekonstrukcje umożliwiły niepokornym twórcom łączenie popkulturowych fascynacji z artystycznymi zapędami. Poniżej prezentuję zestawienie najbardziej znanych dzieł filmowo-serialowych, w których przewrotność gra pierwsze skrzypce. W większości przypadków reinterpretacje dały wspaniały efekt.

Doom Patrol

Najnowszy serial DC Universe skupia się na przemianie święcących triumfy, ale niezbyt sympatycznych indywiduów, w przegranych, zdewastowanych i zdesperowanych nieudaczników. Zarozumialcy, hedoniści i nihiliści przechodzą metamorfozę i stają się niedoskonałymi herosami. Dekonstrukcyjne tendencje dopełnia jeszcze główny antagonista, który w pierwszym odcinku robi za narratora i przewodnika po opowieści.

Marvel's Jessica Jones

Jessica jest superbohaterką bez efektownego kostiumu i wpadającej w ucho ksywki. Kobieta pije, pali i wdaje się w destrukcyjne romanse. Gdy przychodzi co do czego, potrafi jednak wykazać się sercem wojownika, walcząc w słusznej sprawie. Nienawidzi tego, co robi, mimo że zawsze wybiera właściwą drogę. Podążając nią, nie raz otarła się o załamanie nerwowe i depresję.

Chronicle

Obraz nakręcony w konwencji found footage (technika, w której film stylizowany jest na znalezione amatorskie nagranie). Przedstawia losy młodych ludzi, którzy pod wpływem dziwnego zjawiska zyskują nadprzyrodzone moce. Nie stają się jednak klasycznymi superbohaterami. Szybko zachłystują się możliwościami, jakie dają im ich nowe zdolności. Dobrzy chłopcy przemieniają się w potężnych superzłoczyńców.

Hellboy / Hellboy II: The Golden Army

Hellboy to diabelski pomiot, który podczas okultystycznych nazistowskich eksperymentów dociera na Ziemię. Mały brzdąc z rogami i ogonem wpada w ręce amerykańskich żołnierzy, a następnie staje się członkiem elitarnej drużyny herosów z dziwnymi mocami. Przygody tej osobliwej grupy to temat doskonałych filmów w reżyserii Guillermo del Toro.

Misfits

Świetny brytyjski serial pokazujący superbohaterów jako bandę rozbestwionych dzieciaków. Pięcioro skazanych na roboty społeczne desperatów, w wyniku silnych wyładowań atmosferycznych zyskuje niezwykłe moce. Przemądrzały krytykant Nathan staje się nieśmiertelny, imprezowiczka Alisha pobudza seksualnie każdego, kogo dotknie, nieśmiały Simon zyskuje moc niewidzialności, agresywna Kelly czyta ludzkie myśli, a wysportowany Curtis potrafi zmieniać przeszłość. Razem tworzą grupkę dziwacznych bohaterów, a swoje moce wykorzystują niekoniecznie w służbie dobra.

The Umbrella Academy

Nowy netflixowy hit opowiada o szkole dla bohaterów. Ekscentryczny milioner adoptuje kilkoro dzieci, które urodziły się tego samego dnia. Okazuje się, że mają one nadprzyrodzone moce. Tatuś rozpoczyna wyczerpujące treningi, mające na celu zrobić z jego podopiecznych herosów będących w stanie uratować świat. Siódemka bohaterów zmaga się jednak z traumami z dzieciństwa i zanim staną się wojownikami w imię dobra, muszą przepracować wewnętrzne problemy i wzajemne animozje.
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj