Deadpool/ Deadpool 2

Król przewrotności. Pan dekonstrukcji. Władca absurdu. Mistrz osobliwości. Deadpool był powiewem świeżości w komiksowych opowieściach. Jest również odskocznią od tradycyjnych treści w superbohaterskich blockbusterach filmowych. Protagonista co rusz przebija trzecią ścianę, bawi się abstrakcją, korzysta z surrealizmu. Dobrze zdaje sobie sprawę, że jest postacią filmową i komiksową. Nie ma dla niego żadnych świętości. Poprawność polityczna praktycznie nie istnieje. Oto jeden z najbardziej popularnych bohaterów naszych czasów.

Heroes

Pierwszy sezon Herosów był naprawdę czymś świeżym i oryginalnym. Nieznajomi sobie ludzie odkrywają, że dysponują nadprzyrodzonymi mocami. Zanim jednak zrozumieją ich istotę, muszą przejść mozolną genezę. Przemiana dokonuje się w prawdziwych bólach, ponieważ każdy z herosów zmaga się z personalnymi problemami. Serial miał bardzo ciekawy scenariusz, a niektóre zdolności bohaterów wprawiały w zdumienie. Szkoda, że produkcja w kolejnych seriach znacząco obniżyła loty.

Hancock

Will Smith w roli niesympatycznego, zadufanego w sobie i cynicznego superbohatera. Hancockowi od czasu do czasu zdarza się pomóc potrzebującym , ale robi przy tym tyle zamieszania, że ludzie zaczynają szczerze mieć go dosyć. Wszystko zmienia się, gdy pewien specjalista od PR postanawia zmienić wizerunek herosa. Okazuje się to wielkim wyzwaniem, ponieważ Hancockowi wcale się nie śpieszy, aby pokazać swoją dobrą i wrażliwą stronę.

Powers

Świat serialu Powers jest poważny, brutalny i bezkompromisowy. Znajdują się w nim również ludzie z supermocami, którzy wykorzystują je niekoniecznie w służbie dobra. Bohaterowie biorą narkotyki, nadużywają alkoholu i wpadają w większe lub mniejsze kłopoty. Protagonistą Powers jest gliniarz Christian Walker. Gość był niegdyś superbohaterem. Stracił jednak moce, a teraz musi rozwiązać zagadkę kryminalną, w którą wplątani są ludzie z nadprzyrodzonymi zdolnościami.

The Incredibles

Również Disney i Pixar spróbowali swoich sił przy dekonstrukcji opowieści superbohaterskiej. Tutaj oczywiście nie ma mowy o niepoprawności politycznej, ale pewną przewrotność i nieszablonowość da się zauważyć. Film skupia się na familii herosów, która w przerwie pomiędzy zwykłymi domowymi obowiązkami, musi ratować świat i walczyć z groźnymi złoczyńcami.

The Tick

The Tick od Amazon to parodia klasycznych filmów i seriali superbohaterskich. Produkcja odcinkowa oparta jest na komiksie z 1986 roku, który również nabijał się z poważnych obrazkowych historii o herosach. Serial opowiada o nieśmiertelnym bohaterze przebranym za niebieskiego kleszcza. Protagonista wraz ze swoim pomocnikiem Arthurem walczy ze złem. Produkcja pełna jest absurdalnych momentów, mogących przywodzić na myśl wygłupy Deadpoola.

Unbreakable/Glass

„Upadły” reżyser M. Night Shyamalan dołożył swoją cegiełkę do dekonstrukcji opowieści superbohaterskiej. Niezniszczalny z 2000 roku można traktować jako coś wyjątkowego. W tamtych czasach twórcy jeszcze niechętnie eksperymentowali z komiksowymi formami. Obraz miał dobrą fabułę i naprawdę trzymał poziom. Niestety Glass okazał się dziesiątą wodą po kisielu. Shyamalan tak bardzo chciał zdekonstruować superbohaterski mit, że przegapił iż od 2000 roku w temacie już wiele się wydarzyło i jego pomysły niekoniecznie są twórcze i unikatowe. Wynikiem tego w Glass zabrakło świeżości, choć z pewnością film wyróżnia się na tle wielu bardziej tradycyjnych form.
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj