Za pierwszą grę platformową uznawane bywa Space Panic z 1980 roku. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana - była to bowiem produkcja, w której główny bohater mógł wspinać się po drabinach i spadać z platform, ale... nie mógł skakać. Z tego też względu niektórzy skłaniają się ku temu, by za pierwszego przedstawiciela gatunku uznać grę, która na rynek trafiła rok później - Donkey Kong. Główny bohater - popularny dziś Mario - mógł skakać tu po platformach, chociaż akcję obserwowaliśmy wyłącznie na jednym ekranie. Od czasu premiery tej produkcji minęło już 37 lat i od tego czasu platformówki bardzo się zmieniały. Na początku lat 90. podjęto pierwsze próby przejścia w trójwymiar (Alpha Waves od Infogrames - dzisiejszego Atari). Kilka lat później 3D w platformówkach stało się normą i przypadło do gustu graczom. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym trójwymiarowym przedstawicielom tego gatunku - zarówno tym nowszym, jak i starszym.

Voodoo Vince

W roku 2003 na rynek trafiła całkiem udana gra platformowa od studia Beep Industries. Nie była to produkcja szczególnie odkrywcza, ale oferowała ciekawy klimat i nietypowego bohatera - ożywioną laleczkę voodoo o imieniu Vince. W ubiegłym roku gra doczekała się zremasterowanej wersji, dzięki czemu z Voodoo Vince mogą zapoznać się również osoby, które ominęła premiera oryginału.

Sonic Adventure 2

Maskotka SEGI pojawiła się w wielu produkcjach, wśród których nie zabrakło miejsca także dla trójwymiarowych platformówek. Jedną z najlepszych jest Sonic Adventure 2 z 2001 roku, które zdobyło uznanie ze względu na wciągającą rozgrywkę, świetną grafikę oraz muzykę.

Psychonauts

Debiutancki projekt studia Double Fine to nietypowa, surrelistyczna platformówka, w której główny bohater o imieniu Raz przemierza umysły innych osób. Na uwagę zasługują tu zróżnicowane poziomy, wyjątkowa atmosfera orz wciągająca rozgrywka.

Prince of Persia: The Sands of Time

Seria Prince of Persia to wypadkowa klasycznych platformówek i przygodowych gier akcji. Piaski Czasu, wydane w 2003 roku, to jedna z najlepszych odsłon tego cyklu, która w umiejętny sposób łączyła walkę przy pomocy broni białej ze zręcznościowymi akrobacjami.

Jak and Daxter: The Precursor Legacy

Studio Naughty Dog ma na swoim koncie wiele świetnych produkcji i teraz kojarzone jest przede wszystkim z serią Uncharted i The Last of Us. Wcześniej stworzyli jednak rewelacyjne platformówki, zaś jedną z nich jest Jak and Daxter: The Precursor Legacy z akcją osadzoną w fantastycznym, otwartym świecie. Pomimo 17 lat na koncie produkcja ta nadal wygląda całkiem przyzwoicie i jest bardzo grywalna.
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj