Repertuar kin Nowość Program TV

Najlepsze platformówki 3D wszech czasów. W co warto zagrać?

W ostatnich latach na rynek trafiło niewiele przedstawicieli tego gatunku. Postanowiliśmy więc przygotować zestawienie z najlepszymi naszym zdaniem platformówkami 3D - zarówno tymi nowszymi, jak i starszymi.

Za pierwszą grę platformową uznawane bywa Space Panic z 1980 roku. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana – była to bowiem produkcja, w której główny bohater mógł wspinać się po drabinach i spadać z platform, ale… nie mógł skakać. Z tego też względu niektórzy skłaniają się ku temu, by za pierwszego przedstawiciela gatunku uznać grę, która na rynek trafiła rok później – Donkey Kong. Główny bohater – popularny dziś Mario – mógł skakać tu po platformach, chociaż akcję obserwowaliśmy wyłącznie na jednym ekranie.

Od czasu premiery tej produkcji minęło już 37 lat i od tego czasu platformówki bardzo się zmieniały. Na początku lat 90. podjęto pierwsze próby przejścia w trójwymiar (Alpha Waves od Infogrames – dzisiejszego Atari). Kilka lat później 3D w platformówkach stało się normą i przypadło do gustu graczom. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym trójwymiarowym przedstawicielom tego gatunku – zarówno tym nowszym, jak i starszym.

Voodoo Vince

W roku 2003 na rynek trafiła całkiem udana gra platformowa od studia Beep Industries. Nie była to produkcja szczególnie odkrywcza, ale oferowała ciekawy klimat i nietypowego bohatera – ożywioną laleczkę voodoo o imieniu Vince. W ubiegłym roku gra doczekała się zremasterowanej wersji, dzięki czemu z Voodoo Vince mogą zapoznać się również osoby, które ominęła premiera oryginału.

Sonic Adventure 2

Maskotka SEGI pojawiła się w wielu produkcjach, wśród których nie zabrakło miejsca także dla trójwymiarowych platformówek. Jedną z najlepszych jest Sonic Adventure 2 z 2001 roku, które zdobyło uznanie ze względu na wciągającą rozgrywkę, świetną grafikę oraz muzykę.

Psychonauts

Debiutancki projekt studia Double Fine to nietypowa, surrelistyczna platformówka, w której główny bohater o imieniu Raz przemierza umysły innych osób. Na uwagę zasługują tu zróżnicowane poziomy, wyjątkowa atmosfera orz wciągająca rozgrywka.

Prince of Persia: Piaski Czasu

Seria Prince of Persia to wypadkowa klasycznych platformówek i przygodowych gier akcji. Piaski Czasu, wydane w 2003 roku, to jedna z najlepszych odsłon tego cyklu, która w umiejętny sposób łączyła walkę przy pomocy broni białej ze zręcznościowymi akrobacjami.

Jak and Daxter: The Precursor Legacy

Studio Naughty Dog ma na swoim koncie wiele świetnych produkcji i teraz kojarzone jest przede wszystkim z serią Uncharted i The Last of Us. Wcześniej stworzyli jednak rewelacyjne platformówki, zaś jedną z nich jest Jak and Daxter: The Precursor Legacy z akcją osadzoną w fantastycznym, otwartym świecie. Pomimo 17 lat na koncie produkcja ta nadal wygląda całkiem przyzwoicie i jest bardzo grywalna.

Źródło: fot. Nintendo
Strony: 123

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Te bohaterki rzucą na Was urok.…

W sieci pojawiły się nowe prace Chrissie Zullo, cenionej wśród miłośników popkultury artystki, która lubuje…

Piotr Piskozub
-

Lubicie czy nie, ale te figurki…

Do sieci trafiły już zdjęcia figurek kolekcjonerskich z najnowszej serii od DC Collectibles.

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Aquaman – poznajcie kolejnego…

Na Comic-Conie w San Diego pojawiło się kilka przedmiotów promujących film Aquaman - między innymi…

Adam Siennica
-

[SDCC 2018] Krwawa jatka i przekleństwa…

Ruszamy z San Diego Comic-Con na poważnie. Oto mroczny zwiastun serialu Titans opartego na komiksach…

Piotr Piskozub
-

Masz 4 tysiące dolarów? Zadrapana tarcza…

Marvel uruchomił nową linię sprzedażową przedmiotów z MCU - wśród nich znajdziemy tarczę Kapitana Ameryki…

Adam Siennica
-

Ostatni Jedi – ten plakat zaświeci…

Artysta Mark Englert stworzył prawdziwie magiczny plakat filmu Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi. Zobaczcie galerię.

Co o tym sądzisz?