Repertuar kin Nowość Program TV

 

Najlepsze platformówki 3D wszech czasów. W co warto zagrać?

W ostatnich latach na rynek trafiło niewiele przedstawicieli tego gatunku. Postanowiliśmy więc przygotować zestawienie z najlepszymi naszym zdaniem platformówkami 3D - zarówno tymi nowszymi, jak i starszymi.

Za pierwszą grę platformową uznawane bywa Space Panic z 1980 roku. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana – była to bowiem produkcja, w której główny bohater mógł wspinać się po drabinach i spadać z platform, ale… nie mógł skakać. Z tego też względu niektórzy skłaniają się ku temu, by za pierwszego przedstawiciela gatunku uznać grę, która na rynek trafiła rok później – Donkey Kong. Główny bohater – popularny dziś Mario – mógł skakać tu po platformach, chociaż akcję obserwowaliśmy wyłącznie na jednym ekranie.

Od czasu premiery tej produkcji minęło już 37 lat i od tego czasu platformówki bardzo się zmieniały. Na początku lat 90. podjęto pierwsze próby przejścia w trójwymiar (Alpha Waves od Infogrames – dzisiejszego Atari). Kilka lat później 3D w platformówkach stało się normą i przypadło do gustu graczom. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym trójwymiarowym przedstawicielom tego gatunku – zarówno tym nowszym, jak i starszym.

Voodoo Vince

W roku 2003 na rynek trafiła całkiem udana gra platformowa od studia Beep Industries. Nie była to produkcja szczególnie odkrywcza, ale oferowała ciekawy klimat i nietypowego bohatera – ożywioną laleczkę voodoo o imieniu Vince. W ubiegłym roku gra doczekała się zremasterowanej wersji, dzięki czemu z Voodoo Vince mogą zapoznać się również osoby, które ominęła premiera oryginału.

Sonic Adventure 2

Maskotka SEGI pojawiła się w wielu produkcjach, wśród których nie zabrakło miejsca także dla trójwymiarowych platformówek. Jedną z najlepszych jest Sonic Adventure 2 z 2001 roku, które zdobyło uznanie ze względu na wciągającą rozgrywkę, świetną grafikę oraz muzykę.

Psychonauts

Debiutancki projekt studia Double Fine to nietypowa, surrelistyczna platformówka, w której główny bohater o imieniu Raz przemierza umysły innych osób. Na uwagę zasługują tu zróżnicowane poziomy, wyjątkowa atmosfera orz wciągająca rozgrywka.

Prince of Persia: Piaski Czasu

Seria Prince of Persia to wypadkowa klasycznych platformówek i przygodowych gier akcji. Piaski Czasu, wydane w 2003 roku, to jedna z najlepszych odsłon tego cyklu, która w umiejętny sposób łączyła walkę przy pomocy broni białej ze zręcznościowymi akrobacjami.

Jak and Daxter: The Precursor Legacy

Studio Naughty Dog ma na swoim koncie wiele świetnych produkcji i teraz kojarzone jest przede wszystkim z serią Uncharted i The Last of Us. Wcześniej stworzyli jednak rewelacyjne platformówki, zaś jedną z nich jest Jak and Daxter: The Precursor Legacy z akcją osadzoną w fantastycznym, otwartym świecie. Pomimo 17 lat na koncie produkcja ta nadal wygląda całkiem przyzwoicie i jest bardzo grywalna.

Źródło: fot. Nintendo
Strony: 123
 

 

Najlepsze z 24h

Norbert Zaskórski
-

Powrót do przeszłości: Zobacz zdjęcia z…

W czerwcu minęło 31 lat od premiery klasyka kina akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli…

Michalina Reda
-

Chirurdzy – sezon 15. Zobacz zdjęcia…

Chirurdzy powracają z 15. sezonem. Do sieci trafiły nowe zdjęcia, które zapowiadają, co wydarzy się…

Michalina Reda
-

The Walking Dead – nowe zdjęcia…

Do sieci trafiła garść nowych zdjęć z 9. sezonu The Walking Dead, a także zza…

Wiktor Fisz
-

Najlepsze pierwsze odcinki znanych seriali

Pilotowy odcinek serialu często nadaje ton całej produkcji, stając się najznamienitszym przykładem jej wielkości. Zdarza…

Piotr Piskozub
-

Titans – Batman jednak z większą…

Zdjęcia testowe do serialu Titans mogą sugerować, że ekranowy Batman może odegrać w historii większą…

Piotr Piskozub
-

Kto się boi penisa Batmana? DC…

Okazuje się, że DC postanowiło ocenzurować cyfrową wersję komiksu Batman: Damned, w którym zobaczyliśmy penisa…

Co o tym sądzisz?