Ogólne zasady można łamać
Aktualnie w Polsce kategorie wiekowe dotyczą jedynie telewizji i radia oraz gier komputerowych. W pierwszym przypadku obowiązek wyświetlania takich oznaczeń został wprowadzony w 2004 r. nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Od tego czasu dokonano niewielu zmian, a ostatnia miała miejsce w 2022 roku. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem obowiązuje nakaz wyświetlania symboli graficznych oznaczeń przez cały czas trwania audycji i przekazów telewizyjnych, z wyjątkiem programów informacyjnych, sportowych, telesprzedaży, reklam i żałoby. Jednakże nadawcy nieustanowieni na terytorium Polski, także ci emitujący program w polskiej wersji językowej, nie muszą stosować tych oznaczeń. Niektórzy z nich mają swój własny system, np. plansza z oznaczeniem tekstowym przed puszczaną produkcją. Tymczasem ograniczenia wiekowe w grach komputerowych obowiązują na podstawie PEGI (Ogólnoeuropejskiego Systemu Klasyfikacji Gier), który ma własną stronę internetową z dokładnym wyjaśnieniem, skąd bierze się dana kategoria i dla kogo jest ona przeznaczona.- Uprzejmie informujemy, że Polsce nie istnieje żaden organ, który arbitralnie ustalałby kategorie wiekowe dla widzów w stosunku do filmów wyświetlanych w naszym kraju. Jest to sfera, która nie została prawnie uregulowana, a informacje dotyczące rekomendowanego wieku widzów pochodzą od dystrybutorów poszczególnych filmów.
Zatem 7 lat później wciąż mamy lukę prawną, która pozwala na wszystko. Ograniczenia wiekowe narzucone przez dystrybutora są jedynie sugestią, więc nie mogą niczego zakazać ani nakazać. Potwierdzają to również słowa Sebastiana Wojny, kierownika ds. marketingu Multikina:
- Jeżeli dziecko samodzielnie zamierza kupić bilet ulgowy: kasjer ma prawo poprosić o okazanie legitymacji. Jeżeli legitymacja wykaże, że osoba jest w nieodpowiednim wieku, kasjer ma prawo odmówić sprzedaży biletu. Podobnie wygląda sytuacja podczas kontroli biletów i przed wpuszczeniem na salę – bileterowi również przysługuje prawo do sprawdzenia dokumentu poświadczającego przyznanie ulgi. Limit wiekowy to wyłącznie rekomendacja, a nie prawne wytyczne wynikające z przepisów prawa czy z decyzji organu administracji. W związku z tym to opiekun prawny decyduje, jaki film dziecko może obejrzeć i żadna prywatna instytucja nie ma uprawnień, żeby ingerować w podobnych przypadkach. Personel kina nie ponosi odpowiedzialności za widzów niepełnoletnich, przebywających na terenie kina bez towarzystwa opiekuna lub rodzica.
Chociaż zarówno Helios, jak i Multikino zastrzegają sobie prawo do kontroli wieku niepełnoletnich klientów, nie jest to rozwiązanie narzucone przez nasze państwo. W związku z tym, nie jest zaskakujące to, że takiego punktu nie znajdziemy w regulaminie Cinema City – tam obowiązuje jedynie prośba do rodziców i opiekunów małoletnich o samodzielną decyzję.
- Nie funkcjonuje jedno globalne podejście do aspektu oznaczania kategorii wiekowych i dlatego stosowane przez nas rozwiązania są zależne od warunków i standardów w danym kraju. Stosujemy ratingi wiekowe w oparciu o właściwe rekomendacje instytucji publicznych, zalecenia ekspertów i badania konsumenckie.
W przeciwieństwie do wyżej wspomnianych książek i kin, większość serwisów oferuje szerszą formę ochrony rodzicielskiej, wykraczającą poza kategorie wiekowe. Rodzice i opiekunowie mają możliwość założenia osobnych profili dla dzieci, na których mogą przejrzeć historię oglądania oraz usunąć dowolny film lub serial z biblioteki. Ta opcja pozwala także na zabezpieczenie wszystkich profili za pomocą kodu PIN. W przypadku Netflixa forma ochrony rodzicielskiej jest stale rozwijana, ale już teraz ułatwia odpowiedzialne korzystanie z serwisów. Netflix jest także pierwszym (i wciąż jedynym) globalnym serwisem streamingowym, który w 2022 roku dołączył do grupy sygnatariuszy wcześniej wspomnianego Kodeksu Dobrych Praktyk.
- Netflix czuje się integralną częścią polskiego ekosystemu, stąd też naturalna jest dla nas współpraca z podmiotami z branży i regulatorami – w tym KRRiT oraz IAB Polska – dzięki której troska o dziecięcą widownię nabiera realnego wymiaru. – zapewnia biuro prasowe Netflixa.
Paradoksalne skutki
Temat sięgania po produkcje przez zbyt młodych odbiorców nieustannie wraca jak bumerang, a my stajemy się jego stałymi komentatorami, krytykując często te osoby, a następnie ich opiekunów. Zaczęło się niewinnie, gdy jeszcze poprzednie pokolenia oglądały horrory na kasetach za plecami swoich rodziców. Dzisiaj, w dobie Internetu, wydaje się to ułatwionym zadaniem, szczególnie że rodzic często nie ma wpływu na to, co przewinie się dziecku w mediach społecznościowych. Sama pamiętam, jak miałam 12 lat, a internetową burzę i falę memów wywołała premiera Pięćdziesięciu twarzy Greya, najbardziej dochodowego filmu erotycznego w historii. Nie będę ukrywać faktu, że spora część moich rówieśników sama chciała "wbić się w trend" i żartowała z tej produkcji bądź faktycznie obejrzała ją w domu. Jestem pewna, że podobną reakcję wywołało polskie 365 dni, o którym dyskutowano już w trakcie wzrastającej popularności książki.A komu to potrzebne?
Niestety, poza radiofonią, telewizją i grami komputerowymi, polskie przepisy nie są uaktualnione do dzisiejszych potrzeb. Serwisy VOD radzą sobie dość dobrze, inspirując się oznaczeniami telewizyjnymi oraz rekomendacjami ekspertów, a także wprowadzając ochronę rodzicielską i profile dla dzieci. Najbardziej stratne okazuje się kino oraz rynek wydawniczy, które – mimo wielu burzliwych dyskusji i kontrowersji – nie są w żaden sposób uregulowane prawnie ani egzekwowane przez odpowiednie organy.
Skoro w prawie są luki, jakie rozwiązanie pozostaje? W kwestii literatury, jeszcze nie wszystkie wydawnictwa i ich imprinty umieszczają kategorie wiekowe na okładkach – a wydaje się to potrzebne, szczególnie przy mylącym, obszernym dziale dla młodzieży. Póki Ministerstwo Edukacji nie narzuca tego wydawcom, warto samemu poczytać o tematach fabularnych w danej książce przed jej zakupem. Tymczasem proces ustalania kategorii wiekowej w kinie mógłby być upodobniony do modelu z innego państwa. Choć nigdzie nie ma idealnego rozwiązania, lepsze to niż brak jakichkolwiek zasad.To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj