Jack Ketchum - Hide and Seek

groza / kultowy autor / makabra

W lipcu ukazała się nowa książka Jacka Ketchuma, autora specjalizującego się w powieściach grozy; niekiedy makabrycznych i pokazujących mroczną stronę ludzkiej natury. Co prawda określenie "nowa" nie do końca pasuje do pozycji wydanej po raz pierwszy ponad trzydzieści lat temu, ale nadal powinna być to gratka dla czytelników ceniących ten rodzaj literatury. "Zabawa w chowanego" opowiada o grach i zabawach. Bezmyślnych, niekiedy może i niebezpiecznych. Ale czasem, kiedy przebywasz z odpowiednimi ludźmi, mogą one skusić nawet i ciebie. Lecz nie powinny. Nigdy. Bo może spotkać cię to, co szukających dreszczyku emocji studentów college’u z niewielkiej mieściny w stanie Maine, dla których niewinna zabawa w chowanego w opuszczonym domu przeistoczyła się w koszmar.
Źródło: Papierowy Księżyc

Andrius Tapinas - Vilko valanda

steampunk / alternatywna historia / fantastyka

Nie często trafia do nas powieść litewskiego autora, a fantastyka w zasadzie wcale. Warto więc zwrócić uwagę na Wilczą godzinę, w której wymieszana jest historia i fantastyka, a fabuła koncentruje się na wielkim konflikcie i zagrożeniu dla Wilna ze strony rosyjskiego imperium. Wynalazek alchemików z Uniwersytetu Wileńskiego wywrócił życie w Europie do góry nogami. Teraz między miastami Aliansu latają potężne sterowce, po ulicach jeżdżą karety parowe, porządku pilnują golemy, a mechanicy konstruują automatony. Wilno wyrwało się ze szponów Imperium Rosyjskiego i stało się wolnym miastem – ośrodkiem postępu, nauki i mistyki. A teraz grozi mu niebezpieczeństwo. Tajemnice alchemiczne, przebiegli szpiedzy, tajne organizacje, miłosne intrygi, przerażające morderstwa, okrutne potyczki w wileńskiej przestrzeni powietrznej, ponure podziemia i dobrze znane postaci historyczne przedstawione w nowym świetle. Przygotujcie się na grozę i niebezpieczeństwa w pierwszej litewskiej powieści steampunkowej!
Źródło: SQN

Elżbieta Cherezińska - Płomienna korona

historia / część serii / popularna pisarka

W trzecim i ostatnim tomie trylogii Elżbieta Cherezińska pokazuje znanych nam znane postacie historyczne z czasów rozbicia dzielnicowego i ponownego zjednoczenia Polski. To napisana z werwą historia, w której fakty łączą się z fikcją, a całość zabarwiona jest odrobiną elementów niesamowitych i nadnaturalnych. Książę Władysław powrócił z banicji i Kraków otworzył przed nim swe bramy. Ale Królestwo wciąż jest podzielone, w Starszej Polsce władają książęta Głogowa, w Czechach trwają zawirowania tronowe, a na północy Krzyżacy zaczynają swą grę o Pomorze. Grę, która rozpętała gdańskie piekło. Władysław znów musi walczyć z wrogami, którzy naciskają na niego ze zbyt wielu stron. Pokonać potężnego biskupa Muskatę, co zbuntował Małą Polskę przeciw prawowitemu władcy. I nagle, dzięki uporowi Małego Księcia, wszystkie pasma porażek zaczynają zamieniać się w drogi wiodące do celu – Odrodzonego Królestwa. Czy siła Władysława płynie tylko z jego charakteru, czy też dodaje mu jej miecz króla banity? Miecz, którego niezwykła historia wpleciona jest w dzieje Polski.
Źródło: Zysk i S-ka

Aga Sarzyńska - Barszalona

debiut / obyczajowa / Barcelona

Debiutancka powieść Agi Sarzyńskiej dostarcza dużo przyjemności z lektury. To niby tylko perypetie kolejnej kobiety na emigracji, ale tym razem podane w inny, zaskakujący sposób - a jednocześnie pozwala poznać hiszpańskie miasto nie tylko od strony znanej z widokówek i folderów turystycznych. Więcej o książce przeczytacie w naszej recenzji. Matylda, główna bohaterka książki, zarabia na życie, ucząc angielskiego. Mieszka w Ravalu, kolorowej, cieszącej się złą reputacją dzielnicy Barcelony. Prawie połowa mieszkańców Ravalu to imigranci: od Pakistańczyków, poprzez Filipińczyków i Marokańczyków, na przybyszach z Europy Środkowo-Wschodniej kończąc. Ci, którzy nigdy tu nie mieszkali, uważają to miejsce za brudne i niebezpieczne. Ale Matyldę osobliwe międzynarodowe towarzystwo, pełne życiowych rozbitków, przyciąga i fascynuje. Nie robi na niej wrażenia zła sława tego miejsca ani to, że co rano budzą ją kłócące się pod oknem prostytutki. Przewrotna, niecukierkowa powieść o znajdowaniu swojego miejsca na ziemi? A może historia o tym, że szczęście może być pokręcone i szalone?
Źródło: WL

Håkan Nesser - Oczy Eugena Kallmanna

kryminał / popularny autor / Skandynawia

Jeden z czołowych twórców skandynawskich kryminałów powraca z nową powieścią, tym razem opowiadającą o tajemniczym samobójstwie i pamiętniku pozostawionym przez zmarłego. Jak to często bywa w tego rodzaju literaturze, na wierzch zaczynają wypływać brudy i skrzętnie skrywane tajemnice. Jest rok 1995. Eugen Kallmann, nauczyciel języka szwedzkiego w miasteczku K., położonym w najbardziej na północ wysuniętej części Szwecji, popełnia samobójstwo. Kim był naprawdę? Co wykazało śledztwo? W mieście szerzy się ksenofobia. Na murach szkoły ktoś maluje swastyki, niektórzy dostają listy z pogróżkami. W tych okolicznościach jeden z nauczycieli odnajduje pamiętniki Eugena Kallmanna.
Źródło: Czarna Owca
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj