Mary Beth Keane - Gorączka

obyczajowa / historia / choroba

Oparta na faktach niepokojąca opowieść o Mary Mallon, zwanej "tyfusową Mary", której historia paraliżowała opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych początku XX wieku. Media nazywały ją "najbardziej niebezpieczną kobietą w Ameryce". Autorka stara się przedstawić tę postać taką, jaką była naprawdę. Piętnastoletnia Irlandka przybija do brzegów ziemi obiecanej. Przykładna katoliczka, dziewczyna z ambicjami, pracowita, odważna. Marzy o tym, by zostać kucharką. Nowy Jork spełnia jej oczekiwania. Mary jest zaufaną gospodynią w kolejnych nowojorskich domach. Dostaje dobre referencje, a jej lody brzoskwiniowe uchodzą za przysmak. Poznaje Alfreda. Zakochuje się. Jest szczęśliwa… Niczym mroczny żniwiarz podąża jednak za nią tyfus, kładąc się cieniem na jej życiu i karierze. W każdym domu, w którym gotuje, dochodzi do zarażeń gorączką tyfusową. Inspektor sanitarny, dr Soper, dopatruje się w tym nieszczęśliwym zrządzeniu losu pewnego schematu. Uważa, że Mary jest rzadkim przypadkiem nosiciela choroby. Kobieta zostaje aresztowana i przymusowo izolowana na Wyspie North Brother na East River. Jej przypadek jest szeroko dyskutowany i uznany za ważne odkrycie medyczne. Jedni uważają ją za ofiarę, inni za morderczynię.
Źródło: Wyd. Literackie

Inne światy

antologia / obrazy / fantastyka

Inne światy to antologia inspirowana pracami Jakuba Różalskiego. W środku znajdziecie jego fantastyczne obrazy, do których czołowi polscy pisarze stworzyli niezwykłe historie. Wśród nich m.in. znajdują się Jakub Małecki, Sylwia Chutnik, Anna Kańtoch, Jacek Dukaj, Jakub Żulczyk czy Remigiusz Mróz. Dziesięcioro mistrzów słowa, dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich malarzy współczesnych. Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.
Źródło: SQN

Jacek Komuda - Jaksa

fantasy / polski autor / polska fantastyka

Chociaż Jacek Komuda kojarzony jest głównie z powieściami historycznymi, to nie stroni także od fantastyki, co było widoczne szczególnie we wcześniejszych powieściach i opowiadaniach. Można więc uznać, że Jaksa jest jego powrotem do korzeni, bo to pełnoprawna fantasy. Zanurz się w opowieści o świecie, gdzie dzielni wojowie stają naprzeciw strzyg i upiorów. Gdzie walka o władzę między ludźmi toczy się równie zażarcie, co walka między starymi a nowymi Bogami. W powietrzu unosi się zapach nieprzebytych borów. Ziemia drży, gdy zastęp koczowników rusza galopem do ataku. Nad pobojowiskiem krążą kruki. Dawny świat umiera, nowy dopiero zaczyna się kształtować. Tylko krok dzieli ludzi od całkowitego, niszczycielskiego chaosu i zguby.
Źródło: Fabryka Słów

Hideo Yokoyama - Sześć cztery

kryminał / Japonia / ekranizacja

Thriller Hideo Yokoyamy, w którym przedstawione są meandry zbrodni i zawikłanego śledztwa. Powieść odsłania także ciemne strony japońskiej biurokracji oraz japońskiego społeczeństwa. Hit w Japonii, obsypany literackimi nagrodami, został przeniesiony na mały i duży ekran. Największy koszmar, jaki mogą przeżyć rodzice. Sprawa, której żaden detektyw nie potrafił rozwiązać. Nieprzewidywalny zwrot akcji. Japońskie Millennium – 1 000 000 egzemplarzy sprzedanych w ciągu 6 dni. Styczeń 1989 roku. Przez pięć dni rodzice siedmioletniej uczennicy wsłuchują się w żądania porywacza ich dziecka. Już nigdy nie zobaczą jej żywej, a sprawca nie zostanie ujęty. Sprawa o kryptonimie „Sześć Cztery” wyląduje w katalogu zbrodni niewyjaśnionych. Grudzień 2002 roku. Od trzech miesięcy policjant Yoshinobu Mikami bezskutecznie poszukuje zaginionej córki. Wizyta komisarza generalnego policji, który przyjeżdża w związku z porwaniem sprzed trzynastu lat oraz kolejne uprowadzenie nastolatki ze szkoły średniej sprawiają, że Mikami zagląda do dawnych akt. Co przeoczył w czasie, gdy prowadził tamto dochodzenie? Jak wytłumaczyć podejrzane ślady, na które teraz się natyka? Gdyby przeczuł, czego się dowie, nigdy nie wracałby do tamtej sprawy.
Źródło: Wyd. Literackie

Marta Kisiel - Toń

fantastyka / polska autorka / Wrocław

Marta Kisiel, autorka kojarzona raczej z lżejszymi tekstami fantastycznymi, tym razem uderza w nieco poważniejsze tony. Jej najnowsza powieść, czyli Toń, oprócz interesującego pomysłu, pokazuje także, jak wrażliwe i trudne do odbudowania mogą być międzyludzkie relacje. „Toń” to opowieść o tym, jak łatwo zniszczyć relacje międzyludzkie i jak trudno je odbudować, i najmocniejszych więziach, które rodzą się nie z podobieństw, lecz z różnic. Oraz o tym, że czasami trzeba odbyć podróż w czasie, aby się przekonać, kto przedkłada złoto i dzieła sztuki nad przyjaźń i lojalność. Kiedy Dżusi Stern decyduje się oddać przysługę ciotce, jeszcze nie wie, że uruchomi lawinę wydarzeń, których nie da się już cofnąć. Trzpiotowata dziewczyna, jej poukładana siostra oraz kąśliwa ciotka nieoczekiwanie wplątują się w morderstwo — a to dopiero początek niebezpieczeństw, jakie na nie czyhają. Przesiąknięta krwią i chciwością historia Wrocławia i Dolnego Śląska, rodzinne tajemnice i groza nie z tego świata. Bo dobra powieść zaczyna się od morderstwa, a później napięcie tylko rośnie.
Źródło: Uroboros
Strony:
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj