Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – maj 2018

Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z maja 2018 roku.

Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z maja 2018 roku.

Wybraliśmy dla was kilkanaście interesujących premier i reedycji książek, które trafiły na półki księgarń w zeszłym miesiącu. Wśród nich wyjątkowo nie dominuje fantastyka, a kryminały, thrillery i powieści sensacyjne, choć pojawiły się także inne pozycje. Wyjątkowo było w czym wybierać, bo wydawcy przygotowali wiele interesujących premier na największą książkową imprezę w Polsce, czyli Warszawskie Targi Książki.

Oto subiektywny przegląd najbardziej interesujących pozycji, jakie ukazały się w maju 2018 roku:

Terry Gilliam - Gilliamesque

autobiografia / filmowiec / Monty Python

Postać Terry'ego Gilliama jest znana chyba każdemu wielbicielowi popkultury. Od Monty Pythona po 12 małp, za każdym razem jego wyobraźnia potrafiła zafascynować widzów. Czy podobne wrażenia odniesiemy przy okazji lektury jego autobiografii? Trzeba przeczytać i samemu się przekonać.

Ilustrowana autobiografia legendarnego reżysera, aktora, animatora i jednego z twórców „Monty Pythona”, Terry’ego Gilliama, która zabiera czytelnika w fascynującą podróż po świecie popkultury XX wieku i odkrywa tajniki umysłu jednej z najbardziej nietuzinkowych i nieprzeciętnych postaci w historii kultury.
Od pozbawionego wygód dzieciństwa w zlodowaciałych pustkowiach Minnesoty, do białej gorączki hollywoodzkiego życia, przez awangardową kontrkulturę Nowego Jorku, Londynu i Los Angeles lat 60. i 70. – życie Terry’ego Gilliama było tak barwne i nieszablonowe, jak kręcone przez niego filmy.

Gilliamesque - okładka
Źródło; Planeta

Michael Crichton - Dragon Teeth

Dziki Zachód / archeologia / przygodowa

Odnaleziona po latach powieść Michaela Crichtona przenosi czytelników do świata Dzikiego Zachodu, gdzie odbywa się nietypowa rywalizacja. Mianowicie Smocze kły opowiadają o rywalizacji dwóch naukowców, pionierów w dziedzinie badań nad dinozaurami. Efektem jest przygodowa, wartka opowieść, w której nie zabraknie typowych dla westernu elementów.

Rok 1876, Dziki Zachód. Wojsko amerykańskie prowadzi zaciętą walkę z indiańskimi plemionami, a na fali gorączki złota wszędzie zaczynają wyrastać miasteczka bezprawia. W tej scenerii toczy się również słynna wojna o kości. Dwóch rywalizujących ze sobą profesorów paleontologii poszukuje skamieniałych szczątków dinozaurów, uciekając się do wszelkich możliwych chwytów.
Do tego bezwzględnego świata trafia William Johnson, który ma więcej pieniędzy niż rozsądku. Zdecydowany wygrać nierozważnie zawarty zakład, dołącza jako fotograf do ekspedycji światowej sławy paleontologa, profesora Marsha. Ten jednak nabiera przekonania, że Johnson jest szpiegiem jego wroga, profesora Cope’a, i porzuca go w Cheyenne, mieście zbrodni i występku. Johnson, chcąc nie chcąc, łączy więc siły z Cope’em i dokonuje odkrycia o historycznym znaczeniu. Ochrona tego nadzwyczajnego skarbu zmusi go do stawienia czoła kilku najniebezpieczniejszym i najbardziej znanym postaciom Dzikiego Zachodu…

Smocze kły - okładka
Źródło: Rebis

Non Pratt - Truth or Dare

młodzieżowa / obyczajowa / miłość

Propozycja dla fanów powieści obyczajowych raczej dla nastolatków, w których ważną rolę odgrywają uczucia pojawiające się pomiędzy bohaterami. Jednakże gorące uczucie może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Claire nie lubi być w centrum uwagi, ale jeśli to jedyny sposób, by Sef ją zauważył, jest gotowa podjąć to ryzyko. Sef zrobi wszystko, aby pomóc swojemu niepełnosprawnemu bratu. Wciąga Claire w niebezpieczną grę, w której ceną jest nie tylko miłość, ale nawet życie... Bo co pozostało do stracenia, gdy jesteś gotów zaryzykować wszystko? Emocjonalna i autentyczna opowieść o odwadze i walce z przeciwnościami losu. Dwa punkty widzenia i jedna cienka granica, którą bardzo łatwo przekroczyć. A ty jak daleko możesz się posunąć, gdy kochasz?

Prawda czy wyzwanie - okładka
Źródło: Zielona Sowa

Naomi Alderman - The Power

dystopia / zmiana ról / fantastyka

Połączenie fantastyki i dystopii przedstawia świat, w którym dochodzi do odwrócenia ról płciowych. To kobiety, dzięki świeżo uzyskanej mocy, zaczynają być tą silniejszą płcią. Alderman krok po kroku ukazuje proces i jego konsekwencje na kilku płaszczyznach.

Kobiety na całym świecie odkrywają, że mają siłę: jednym dotknięciem mogą zadawać straszny ból, a nawet zabijać. Nagle wszyscy mężczyźni zdają sobie sprawę, że stracili władzę. Nadszedł Dzień Dziewczyn – ale co przyjdzie potem?
Świat u Alderman jest znajomy: młody chłopak z bogatej nigeryjskiej rodziny opalający się przy basenie, adoptowana dziewczyna, której opiekunowie, ludzie bardzo religijni, ukrywają swoją prawdziwą naturę, amerykańska polityczka średniego szczebla i twarda londyńska dziewczyna z bandyckiej rodziny. Ale w tym świecie zaszła pewna istotna zmiana, która połączyła losy wszystkich postaci, prowadząc do brzemiennych w skutki wydarzeń.

Siła - okładka
Źródło: Marginesy

Evan Currie - Przebudzenie Odyseusza

sci-fi / część serii / space opera

To już szósty tom serii spaceoperowej serii Evana Curriego pt. Oddysey One. Tym razem bohaterowie będą mieli powstrzymać przeciwnika przed zdobyciem tajnych danych, a na domiar złego zaczynają się dziać niezrozumiałe, niemal nadprzyrodzone rzeczy.

Powstrzymać nieuniknione. Taka jest misja Erica Westona, kapitana okrętu Konfederacji „Odyseusz”, patrolującego rubieże przestrzeni Priminae i starającego się przewidzieć kolejne ataki Imperium. Dzięki stworzonemu przez Ziemian napędowi tranzycyjnemu ludzkość może mieć szansę w walce z przeważającymi siłami wroga.
Gdy jednak „Odyseusz” stara się powstrzymać siły Imperium przed zdobyciem tajnych danych, które w nieodpowiednich rękach mogą doprowadzić do katastrofy, systemy okrętu zaczynają zachowywać się coraz bardziej chaotycznie, a załogę nawiedzają widmowe postacie. Weston i jego załoga muszą się zmierzyć nie tylko z wrogiem, ale i z własnym okrętem, który nagle wydaje się ożywać.

Przebudzenie Odyseusza - okładka
Źródło: Drageus

Strony:

Źródło: fot Rebis

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV