The War is Dead, Long Live the War

reportaż / wojna w Jugosławii / ludobójstwo

W świadomości ludzi na świecie wojna w Jugosławii dawno już przeminęła, ale tak nie jest. Reportaż Eda Vuliamy'ego pokazuje, że wśród mieszkańców Bośni nadal wspomnienia są żywe, a chęć zemsty za popełnione zbrodnie nie przeminęła. Wojna nie kończy się w momencie, w którym wielcy tego świata ogłoszą jej zakończenie w błysku fleszów. Wojna w byłej Jugosławii zaskoczyła świat, który sądził, że cywilizowana Europa ma już za sobą czasy bestialstwa na tak ogromną skalę. Vulliamy był jednym z pierwszych dziennikarzy, który donosił o ludobójstwie niemającym w skali europejskiej precedensu od czasów II wojny światowej i oskarżał zachodni świat o hipokryzję i bezczynność, równoznaczną z tolerowaniem zbrodni. Był też świadkiem w procesach zbrodniarzy wojennych w Hadze, za to został potępiony przez wielu kolegów po fachu, którzy domagali się od dziennikarza neutralności. Obiektywizm – tak, mówi autor Wojny…, ale nigdy obojętność wobec zła, bo każdy dziennikarz jest przede wszystkim człowiekiem.
Źródło: Czarne
 

Przewieszenie

kryminał / część cyklu / proza polska

Remigiusz Mróz powraca z nową powieścią o komisarzu Froście znanym z powieści Ekspozycja. Tym razem sceną dla wydarzeń jest południe Polski, a bohater musi rozwikłać tajemnicę tragedii na górskich szlakach. Poprzednimi książkami polski autor zawiesił sobie wysoko poprzeczkę - zobaczymy, czy Przewieszeniem ją przeskoczy. Podhalem wstrząsa seria wypadków w górach. Początkowo czarna passa wydaje się jedynie ciągiem pechowych zdarzeń, jednak śledczy ostatecznie odkrywają związek między ofiarami. Każe on sądzić, że ktoś morduje turystów na szlakach. Dochodzenie prowadzi komisarz Forst. Szybko zdaje sobie sprawę z tego, że zabójstwa powiązane są ze sprawą, nad którą pracował z Olgą Szrebską. Zaczyna tropić mordercę, zbierając okruchy informacji, które ten zdaje się z premedytacją zostawiać. Kiedy zbliża się do rozwiązania sprawy, doganiają go upiory z przeszłości. Wiktor Forst będzie musiał stawić czoła nie tylko człowiekowi, którego ściga, ale także ludziom gotowym zrobić wszystko, by go pogrążyć.
Źródło: Filia

The Father Thing

science fiction / opowiadania / kultowy autor

Dom Wydawniczy Rebis kontynuuje wydawanie dzieł zebranych słynnego Philipa K. Dicka. W styczniu ukazał się już trzeci (z pięciu) zbiór opowiadań amerykańskiego autora. Można spodziewać się niesamowitych pomysłów i odrobiny szaleństwa - a wszystko to przepięknie wydane z okładką zaprojektowaną przez Wojciecha Siudmaka. Trzeci tom opowiadań zebranych największego dwudziestowiecznego pisarza SF zawiera dwadzieścia trzy utwory napisane w ciągu kilkunastu miesięcy przed wydaniem pierwszej powieści Philipa K. Dicka, Loteria słoneczna. Wiele z nich trafia do wersji książkowej po raz pierwszy, jest tu też jednak kilka najbardziej znanych, jak Już nie żyjesz, Foster – wstrząsająca ekstrapolacja nuklearnej histerii wojennej czy Złoty człowiek – nietypowa historia o ludzkim mutancie na wysokim poziomie rozwoju ewolucyjnego. W prezentowanym zbiorze błyskotliwych opowiadań doskonale widać najlepsze cechy dickowego pisarstwa, jego ciekawe widzenie świata, cięty dowcip i pomysłowość.
Źródło: Rebis

Warheart

fantasy / część cyklu / popularny autor

Terry Goodkind już raz zapowiedział, że zakończył swój cykl... po czym dopisał kontynuację. Serce wojny teoretycznie zamyka kolejny rozdział opowieści o Richardzie i Kahlan. Czy tak jest w istocie? Fani z pewnością przeczytają i sami się o tym przekonają. Ostatni tom opowieści zapoczątkowanej we Wróżebnej machinie, a kontynuowanej w Trzecim królestwie i Skradzionych duszach. Wydaje się, że wszystko stracone i zło wkrótce zaleje imperium D’Hary. Richard, siewca śmierci i „kamyk w stawie”, nie żyje. Jego ciało spoczywa na stosie pogrzebowym. Wszyscy porzucili nadzieję. Tylko nie Kahlan. Matka Spowiedniczka decyduje się na ostatni, desperacki krok, który może odmienić świat na zawsze…
Źródło: Rebis

Die Frauenärzte

historyczna / non-fiction / medycyna

Thorwald znów serwuje fascynującą opowieść o historii medycyny. Z niezwykłą precyzją opisuje rozwój metod i narzędzi chirurgicznych niezbędnych do leczenia najbardziej intymnej części ciała kobiety. Przełamuje wstydliwe tabu i odkrywa pilnie strzeżone tajemnice. Intrygująca książka dla ludzi o mocnych nerwach. Lekarze, czy jak ich nazywano „rzeźnicy”, prześcigali się, kto szybciej wytnie macicę, odbierze poród kleszczami czy usunie torbiel. Z biegiem czasu okazało się, że wzbudzające zachwyt operacje chirurgiczne i sprawne posługiwanie się skalpelem bardziej służyły sławie ginekologów niż zdrowiu pacjentek, które zbyt często kończyły na cmentarzu. Gdy pojawiali się lekarze chcący ulżyć pacjentkom, stawali się tematem kpin, tracili prawo wykonywania zawodu, a nawet trafiali przed sąd. Innych chciano wieszać. Konserwatyści wołali, że kobieta ma rodzić w bólu, bo tak napisano w Biblii. I że badanie lekarskie powinno być przyzwoite. Prekursorom nowoczesnej diagnostyki nie było łatwo.
Źródło: Marginesy
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj