Początek września na rynku książkowym był jeszcze niemrawy, ale wraz z upływem dni i niknącym wspomnieniem lata w księgarniach zaczęło pojawiać się coraz więcej interesujących książek. Końcówka września dała nam przedsmak tego, co nas będzie czekać w dwóch najbliższych, przedświątecznych miesiącach. Oto wybór książkowych premier z września 2016, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

Osiedle marzeń - Wojciech Chmielarz

kryminał / Warszawa / część serii

Kolejna powieść Wojciecha Chmielarza o komisarzu Jakubie Mortce wspieranym przez aspirantkę Suchocką. Tym razem bohaterowie muszą rozwikłać sprawę morderstwa na terenie ekskluzywnego, warszawskiego grodzonego osiedla. Tropy zaprowadzą ich w nieoczekiwanym kierunku.
Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze.
Źródło: Czarne

The Collected Stories, vol. 1 - Frank Herbert

kultowy autor / opowiadania / science fiction

Każdy szanujący się czytelnik fantastyki, a science fiction w szczególności, musiał słyszeć o Franku Herbercie i przeczytał słynną Dune. Jednakże znacznie mniej osób kojarzy jego krótkie formy. Teraz można nadrobić te braki, bo ukazał się pierwszy tom jego opowiadań zebranych. A w ramach zaostrzenia apetytu tutaj można przeczytać utwór Jajo i popioły.
„Opowiadania zebrane” Franka Herberta to pierwsze w naszym kraju tak obszerne wydanie krótkich form prozatorskich autora „Diuny”. Zgromadzone w dwóch tomach utwory – aż czterdzieści! – są, można śmiało powiedzieć, bezcenne. To właściwie przekrój zainteresowań pisarza, które znalazły później odzwierciedlenie w jego najwybitniejszym dziele – „Kronikach Diuny”. Polski czytelnik ma dzięki temu wyjątkową szansę poznać najważniejsze tematy twórczości Herberta, obserwować, jak się one zmieniały, śledzić rozwój jego stylu i przyglądać się ewolucji jako pisarza – jednego z największych mistrzów fantastyki naukowej, gatunku sięgającego czasów Lukiana z Samosat.
Źródło: Rebis

Obłędna szesnastka - Janet Evanovich

kryminał / popularny autor / część cyklu

Książki o łowczyni nagród Stephanie Plum cieszą się nieustanną popularnością, mimo iż we wrześniu do polskich księgarń trafił już szesnasty tom serii. Fanów nie trzeba przekonywać - szykuje się kolejny odcinek lekkiej, zabawnej i dynamicznej historii.

Stephanie Plum odziedziczyła po wujku Pipie „szczęśliwą” butelkę. Problem w tym, że wujek nie sprecyzował, na czym to szczęście będzie polegać. Vinnie, szef agencji poręczycielskiej, dorobił się długów karcianych w wysokości 786.000$. Gangster Bobby Słonecznik zamierza więzić Vinniego, póki ktoś nie spłaci jego zobowiązań. Wyposażona w „szczęśliwą” butelkę Stephanie Plum wraz z Connie i Lulą u swego boku, muszą „jedynie” odnaleźć Vinniego, ocalić agencję, zorganizować wyprzedaż chodnikową i konwent Hobbitcon, po drodze jeszcze ścignąć bigamistę, rabusia papieru toaletowego i gangstera o wdzięcznym przezwisku Obrzyn. Ale wszystko to przecież pestka dla takiej „szczęściary”…
Źródło: Fabryka Słów

The Widow - Fiona Barton

kryminał / zagraniczny autor / thriller

Debiutancka powieść Fiony Barton opowiada historię kobiety, która po śmierci męża może przedstawić prawdziwą wersję jego życia, którą interesuje się zarówno policja, jak i prasa. Ale czy to zrobi? Tutaj można przeczytać naszą recenzję. Przez lata Jean przemilczała wiele szczegółów zbrodni, o popełnienie której podejrzewano jej męża. Była zbyt pochłonięta rolą idealnej żony, trwającej u boku ukochanego człowieka mimo oskarżycielskich spojrzeń opinii publicznej i anonimowych pogróżek. Kiedy mężczyzna umiera, Jean zdaje sobie sprawę, że nadszedł moment, w którym może opowiedzieć swoją historię. Ale to od niej zależy, czy będzie zgodna z prawdą…
Źródło: Czarna Owca

Six of Crows - Leigh Bardugo

fantasy / zagraniczny autor / początek cyklu

Łotrzykowskie fantasy cieszy się nieustającą popularnością. Do tej kategorii należy zaliczyć także nową powieść Leigh Bardugo, w której grupa zdesperowanych bohaterów planuje dokonać spektakularnego skoku: włamać się do niezdobytej twierdzy i uwolnić z niej niezwykle niebezpiecznego maga. Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne. Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.
Źródło: Mag

Om høsten - Karl Ove Knausgård

Skandynawia / popularny autor / obyczajowa

Karl Ove Knausgård, autor głośnej Main Kamp 1, tym razem uderza w nieco inne tony i przedstawia historię pełną nadziei. To książka o tym, że życie należy cenić i cieszyć się nawet rzeczami zwykłymi i codziennymi. Warto sprawdzić, jak norweski pisarz sprawdza się w bardziej optymistycznej konwencji. Jest ciepła sierpniowa noc, schyłek lata i zarazem początek niezwykłej znajomości. Ona ma przyjść na świat za sześć miesięcy. On ma już troje dzieci, żonę i dom. Ma też olbrzymie pokłady czułości i niebywały talent literacki, podziwiany przez miliony czytelników na całym świecie. Obydwu tym cechom daje upust w intymnej historii o życiu i miłości do świata, pisanej z myślą o nienarodzonym dziecku.
Źródło: Wyd. Literackie

Terms of Enlistment - Marko Kloos

Sci-fi / zagraniczny autor / militarna

Militarna science fiction to obecnie gatunek cieszący się u nas dużą popularnością, a na półki księgarń trafiają książki coraz to nowych autorów. Jedną z takich pozycji jest Pobór otwierający cykl Frontline. Spodziewać się można zarówno opisów szkolenia, jak i licznych strzelanin z wykorzystaniem futurystycznego uzbrojenia. Dla pasożytniczych nierobów pokroju Andrew Graysona, są tylko dwie drogi, żeby wyrwać się z zarobaczonych, pełnych przemocy bloków socjalnych, gdzie dzienna racja żywieniowa to marne dwa tysiące kalorii smakującej jak papier przetworzonej soi: można albo łudzić się nadzieją na wygraną w loterii i otrzymanie biletu do jednej z pozaziemskich kolonii, albo się zaciągnąć. Wybór jest prosty: mrzonki na bok, kalkulacja przodem. Andrew zaciąga się do sił zbrojnych, skuszony prawdziwym żarciem, pensją z emeryturą i możliwością wyrwania się z Ziemi. Ale szybko po rozpoczęciu kariery pełny oczekiwań i roszczeń Andy odkrywa, że dobre jedzenie i przyzwoita opieka medyczna słono kosztują… a nawet zasiedlona galaktyka skrywa o wiele większe niebezpieczeństwa, niż wojskowa biurokracja albo rządzące slumsami gangi.
Źródło: Fabryka Słów
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj