Ray Bradbury, Jakiś potwór tu nadchodzi

Książka autora klasyka antyutopijnej powieści 451° Fahrenheita to kolejna w tym zestawieniu pozycja o dzieciństwie i przyjaźni wystawionej na próbę. Trzynastoletni kumple Jim Nightshade i Will Halloway spędzają czas na nocnych przygodach, eksplorując po zmroku cmentarze i sady. Pewnego razu odkrywają dziwny, niepokojący lunapark, którego demoniczni właściciele wabią i porywają ludzi. Odmienność charakterów chłopców może ich poróżnić, ale także i zjednoczyć przeciwko nieprzyjaciołom. Klasyka powieści awanturniczej o mrocznej atmosferze, w której wielka walka ze złem widziana oczami młodych chłopców przypomina zabawy z dzieciństwa. Lektura interesująca nie tylko ze względu na klimat, napięcie i sympatycznych bohaterów, ale także z uwagi na wartości merytoryczne i głębsze przesłanie. Warto.

Patrick Ness, Siobahn Dowd, A Monster Calls

Opowieść nieco surrealistyczna, różniąca się od innych pozycji z tej listy, jednak na tyle ciekawa, że warto o niej wspomnieć. Siedem minut po północy to powieść Patricka Nessa napisana na podstawie pomysłu zmarłej autorki Siobhan Dowd. Książka opowiada o 13-letnim chłopcu, Connorze, który odkrywa potwora za oknem swej sypialni. Nie jest to jednak monstrum bezmyślne; wręcz przeciwnie – istota doskonale zna najgłębsze lęki Connora, bo sama jest niejako ich ucieleśnieniem. Powieść zawiera w sobie nieco czarnego humoru, lecz to przede wszystkim przejmująca historia, która używa elementów horroru jako symboli realnej, życiowej problematyki. Oryginalne wydanie, pełne klimatycznych ilustracji, ciekawie współgra z nietuzinkową treścią.

Dean Koontz, Drzwi do grudnia

Trzyletnią Melanie odebrano matce, by poddać strasznym eksperymentom. Brzmi znajomo? Po sześciu latach zamknięta w sobie dziewczynka pojawia się nago na ulicach miasta, powtarzając „drzwi do grudnia”. W domu, w którym ją przetrzymywano, odnaleziono zmasakrowane zwłoki naukowców, do których stopniowo dołączają zamordowane w ten sam, brutalny sposób inne osoby zamieszane w eksperymenty. Jedna z ciekawszych książek Koontza jest ciężką powieścią obyczajowo-psychologiczną o matczynej miłości, z niepokojącym wątkiem mistycznym w tle. Pozycja obowiązkowa dla miłośników twórczości Koontza oraz fanów postaci Eleven.

Jim Keith, Mind Control-World Control - encyklopedia kontroli umysłu

Dla odmiany książka popularnonaukowa. W scenie, w której Jim Hopper przegląda archiwa, widzimy, że czyta o niesławnym, strasznym projekcie powojennym CIA o nazwie MK Ultra. Kontynuację tych autentycznych, przerażających eksperymentów przedstawiono w serialu, jednak istnieją poszlaki wskazujące, że w rzeczywistości tajne organizacje do dziś nie zrezygnowały z prób tworzenia jednostek absolutnie posłusznych rozkazom. Badacz tego tematu zebrał i udokumentował informacje na temat różnych projektów psychologicznej dominacji i wymuszania posłuszeństwa. Szukanie sensacji czy może po prostu mroczna rzeczywistość najtajniejszych projektów wojskowych? Gdziekolwiek znajduje się prawda, książka warta jest polecenia zainteresowanym tym tematem.

Willo Davis Roberts, The Girl with the Silver Eyes

Znana i bardzo doceniana za granicą książka, która niestety nigdy nie doczekała się polskiego wydania. Opowiada o srebrnookiej samotniczce, Katie Welker, która próbuje pogodzić normalne życie w nowym miasteczku ze swymi telekinetycznymi zdolnościami. Katie próbuje dowiedzieć się, czy gdzieś istnieją inni ludzie o podobnych umiejętnościach, z nadzieją, że znajdzie swoje miejsce na świecie. O tym właśnie jest ta powieść – o samotności, wyjątkowości i poszukiwaniu celu. To jedna z tych lektur, które są wartościowe dla czytelników w każdym wieku. Wprawdzie poza główną bohaterką i jej mocą nie ma tu zbyt wielu podobieństw do Stranger Things, ale jeśli znajomość angielskiego pozwala Wam na wygodne czytanie w tym języku, warto sięgnąć po Dziewczynkę o srebrnych oczach.

James Tynion IV, Noah J. Yuenkel, Matt Fox, UFOlogy

Na koniec powieść graficzna, czyli komiks UFOlogy. Swoim konceptem i wykonaniem przypomina m.in. Super 8 J.J Abramsa, E.T Spielberga, a także serial Z Archiwum X – czyli wszystko to, czemu hołd złożono w Stranger Things. UFOlogy opowiada historię Becky Finch – uczennicy szkoły średniej w amerykańskim miasteczku Mukawgee. Dziewczyna stara się wieść spokojne życie, zostaje jednak wplątana w tajemnicze zdarzenia związane z obcymi. Tajemnica nie dotyczy jedynie jej samej, lecz także jej ekscentrycznego szkolnego kolegi, Malcolma, który w przeciwieństwie do Becky pragnie w życiu czegoś wyjątkowego. Sama kolorystyczna oprawa komiksu bardzo przypomina pastelową estetykę lat 80. Dla fanów komiksów i Stranger Things to na pewno pozycja obowiązkowa.
 
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj