Cóż, mogę górnolotnie powiedzieć, że pomysł wyrósł z dwóch moich miłości, czyli literatury, którą uwielbiam, i miłości do mojego rodzinnego miasta, czyli Tarnowskich Gór. W pewnym momencie wymyśliłem, że powinienem coś zrobić dla mojego miasta, a dlaczego nie można tego połączyć z moją drugą miłością, czyli literaturą? Tak wpadłem na pomysł antologii opowiadań o Tarnowskich Górach.
Aleksander Kusz od pomysłu przeszedł do czynów! Zachęcił znajomych autorów do napisania opowiadań dziejących się Tarnowskich Górach. Wraz z rozwojem projektu zaczął też szukać nowych twórców w sieci. Brał pod uwagę tylko tych autorów, których twórczość lubi. Od drugiego tomu pomaga mu też pisarka Anna Hrycyszyn, również pochodząca z Tarnowskich Gór. Razem wybierają autorów, a także sprawdzają ich opowiadania.
Od drugiego tomu pomaga mi tarnogórzanka z urodzenia Anna Hrycyszyn, która razem ze mną pomaga autorom w zaznajomieniu się z naszym miastem, czy to oprowadzając, czy wirtualnie. Potem oczywiście sprawdzamy jeszcze opowiadania, tak miejscowo, topograficznie.
Warto zadać sobie pytanie, dlaczego Tarnowskie Góry są tak wyjątkowe. To położone na Śląsku miasto średniej wielkości ma bogatą historię, docenianą również na świecie. Dzięki działalności aktywistów w 2017 roku aż dwadzieścia osiem artefaktów zostało wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, między innymi Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga.
Już wymienione powyżej zabytki sugerują, że historia Tarnowskich Gór jest powiązana z bogactwami naturalnymi. Narodziny miasta wiążą się z legendarną postacią – rolnikiem Janem Rypką, który (około 1490 roku) przypadkowo odkrył wychodnię galeny, czyli rudy ołowiu. I chociaż w kronikach pierwsze wzmianki o Tarnowicach i rycerzu Adamie z Tarnowitz pojawiają się w XIII wieku, to prawa miejskie zostały nadane tej miejscowości dopiero w 1526 roku, wraz z przywilejami, którym był m.in. „Akt wolności górniczej”.
Od tego momentu zaczął się dynamiczny rozwój miasta. W 1562 Jerzy Fryderyk Hohenzoller nadał miastu herb dzielony w pionie – po lewej widzimy połowę orła Hohenzollernów na srebrnym tle, po prawej kolejny podział, tym razem w poziomie – u góry złote skrzydło orła Piastów Górnośląskich w czarnym polu, a na dole kupla górnicza, czyli skrzyżowane ze sobą narzędzia "pyrlik i żelozko", także na srebrnym tle. Dalszy rozkwit i wzrost gospodarczy miasta miał miejsce po 1629 roku, kiedy to Tarnowitz trafiło pod rządy rodu Henckel von Donnersmarck. Niestety do dzisiejszych czasów przetrwały nieliczne budowle świadczące o ówczesnej chwale i wielkości miasta.
Górnicze dziedzictwo miasta jest wciąż żywe. Dzięki lokalnym pasjonatom w Tarnowskich Górach każdego roku (zawsze w drugi weekend września) można wziąć udział w przeróżnych wydarzeniach kulturowych i rozrywkowych, które towarzyszą popularnym Gwarkom. Wisienką na torcie jest niedzielny pochód historyczny – barwny korowód, który przemierza ulice miasta.
- Tarnowskie Góry Fantastycznie
- Tarnowskie Góry Fantastycznie 2
- Tarnowskie Góry Fantastycznie 3
- Tarnowskie Góry kryminalnie
- Tarnowskie Góry romantycznie
- Tarnowskie Góry. Miejskie opowieści
- Tarnowskie Góry niesamowite
- Pan Małodobry
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj