13 września 2022 roku zmarł Jean-Luc Godard. Wielki reżyser i twórca francuskiej Nowej Fali odszedł w wieku 91 lat. Jean-Luc Godard wyreżyserował między innymi takie filmy jak: Do utraty tchu, Pogarda, Żyć własnym życiem, Kobieta jest kobietą, Szalony Piotruś, Alphaville, Męski - żeński: 15 scen z życia, Chinka czy Pożegnanie z językiem. Jego ostatnim filmem był Jean-Luc Godard. Imaginacje, którego premiera miała miejsce w 2018 roku. Jak potwierdził prawnik artysty, reżyser zmarł na skutek „wspomaganego samobójstwa”.  

Jean-Luc Godard – przyczyna śmierci

Jean-Luc Godard skorzystał z możliwości zakończenia swojego życia „wspomaganym samobójstwem”. Raport medyczny potwierdza, że reżyser zdecydował się zakończyć swoje życie:
Skorzystał z pomocy prawnej w Szwajcarii w celu dobrowolnej śmierci.
Powodem decyzji reżysera było wiele chorób, które uniemożliwiały mu normalne funkcjonowanie. Zgodnie z anonimową wypowiedzią osoby bliskiej reżyserowi dla dziennika Liberation, reżyser nie był chory, a jedynie wyczerpany.  Podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, Godard wyznał, że nie przewiduje chęci przeżycia za wszelką cenę. Na antenie szwajcarskiej telewizji powiedział wówczas:
Jeżeli będę zbyt chory, nie mam ochoty być wożonym na taczce…

„Wspomagane samobójstwo” – co to?

Assisted suicide, czyli tzw. „wspomagane samobójstwo” jest uregulowane prawnie i dozwolone między innymi w Szwajcarii. Procedura może zostać zaoferowana bez egoistycznych motywów osobie, która ma zdolność podejmowania decyzji w celu zakończenia własnego cierpienia. We Francji natomiast prawo zezwala tylko na znieczulanie terminalnie chorych pacjentów do chwili śmierci, ale sama eutanazja jest zabroniona.  „Wspomagane samobójstwo” nie jest tym samym, co eutanazja. Ich podstawowa różnica leży w osobie, która bezpośrednio przyczynia się do odebrania życia osobie poddającej się procedurze. W przypadku „wspomaganego samobójstwa” osoba poddająca się procedurze musi samodzielnie wcisnąć tłok strzykawki lub zażyć lekarstwa przygotowane wcześniej przez pełnomocnika.  Procedura „wspomaganego samobójstwa” polega na popełnieniu samobójstwa przy pośrednim udziale lekarza lub wolontariusza (w zależności od kraju). Osoba chcąca poddać się takiej procedurze musi kilkukrotnie o to poprosić oraz mieć świadomość swoich czynów, a osoby pomagające w niej nie mogą osobiście wykonać czynności prowadzących bezpośrednio do pozbawienia życia, by uniknąć w ten sposób oskarżeń o „zabicie na żądanie”, które podlega karze pozbawienia wolności. Szwajcaria jest jednym z niewielu krajów na świecie, które dopuszczają możliwość skorzystania ze „wspomaganego samobójstwa” przez osoby niebędące rezydentami kraju. Szwajcaria pozwala również na odebranie życia przez osoby zdrowe – zgodnie z badaniem opublikowanym w 2013 roku osoby, które po prostu były zmęczone życiem lub w podeszłym wieku stanowiły aż 25% przypadków „wspomaganego samobójstwa”. Szczegółowe zasady odnośnie procedury mogą się jednak różnić w zależności od wybranego przez daną osobę ośrodka, w którym chciałaby zakończyć życie.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj