Wonder Woman - silna i inteligentna
W filmie Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016) po raz pierwszy zobaczyliśmy Wonder Woman (i Gal Gadot w tej roli) we franczyzie DCEU. Zack Snyder zaprosił do współpracy Michaela Wilkinsona – australijskiego kostiumografa filmowego, który może pochwalić się nominacją do Oscara za kostiumy do filmu American Hustle, ale jego prace mogliście zobaczyć również w takich produkcjach jak 300, Watchmen: Strażnicy, Tron: Dziedzictwo. Odbiór nowej wersji Diany Prince przez widzów był bardzo pozytywny, a z pewnością pomogły w tym także kostiumy. Na pewno wiele z Was pamięta stroje Wonder Woman, z których wyróżniły się suknie - w kolorze bordowym i połyskująca w odcieniu bieli. Znajdziecie je w galerii poniżej. Pierwsza scena, w której poznajemy Dianę, to ta z wydarzenia organizowanego przez Lexa Luthora. Gal Gadot przybywa na nią w pięknej ciemnoczerwonej sukni, która odkrywa plecy, a kolorystycznie jest zapowiedzią kostiumu Wonder Women. To wtedy po raz pierwszy spotyka Bruce'a Wayne’a. Potem, gdy Diana ponownie spotyka Batmana, ma na sobie błyszczącą białą suknię, a uwagę przyciąga jej odkryte ramię. O procesie tworzenia tych kreacji opowiedział sam Wilkinson.[Diana Prince] W filmie jest bardzo inteligentną i wykształconą znawczynią antyków, która pracuje w muzeach w całej Europie, więc ma bardzo kosmopolityczny i ekskluzywny zmysł, zupełnie inny niż pozostałe postacie w filmie. Ma swój własny gust, odważny sposób ubierania się z wieloma interesującymi, mocnymi akcentami. Jest sukienka bez pleców i sukienka na jedno ramię, która jest ukłonem w stronę jej greckiego pochodzenia. Właściwie chciałem zrobić kilka odniesień do starożytnej Grecji, także przy jej akcesoriach. Bransoletki i biżuteria, które dla niej wybrałem, miały nadać jej trochę starożytnego greckiego stylu, a w połączeniu z nowoczesnymi krojami dały wspaniały efekt. To było cudowne móc stworzyć jej styl.
Na uwagę zasługuje również kostium Wonder Woman, który był jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów w tym filmie. Fani nie byli zawiedzeni, bo Wilkinson postanowił stworzyć zbroję, która będzie nawiązaniem do miejsca, z którego się Diana wywodzi. Kostiumograf opowiedział o inspiracjach, którymi kierował się przy tworzeniu kostiumu.
Wiedzieliśmy, że naprawdę chcemy stworzyć własny wizerunek Wonder Woman [...], więc wróciliśmy do jej korzeni i skąd pochodzi. Chcieliśmy stworzyć coś niesamowicie silnego i przedstawić ją jako prawdziwą wojowniczkę, więc spojrzeliśmy wstecz. Chcieliśmy, żeby wyglądała, jakby nosiła ten sam kostium od tysięcy lat - w końcu jest nieśmiertelna. Zainspirowała nas metalowa zbroja greckich i rzymskich wojowników i gladiatorów. Wydawało się, że dobrze do niej pasuje. Stworzyliśmy kostium, który wygląda jak metalowa zbroja, ale oczywiście w tych filmach sceny walki są bardzo intensywne i wymagające, więc musiałem wymyślić rozwiązanie, które pozwoliłoby jej się poruszać i oddychać, ale także mieć ten bardzo kultowy krój, coś w rodzaju klepsydry, w nowoczesny i ciekawy sposób
Jak kobieta ma w tym walczyć?
Wonder Woman (2017) to film, który w całości poświęcony jest Dianie Prince. Warto wiedzieć, że tym razem za kamerą stanęła kobieta – Patty Jenkins. W tworzeniu tej produkcji pomagała jej Linda Hemming, kostiumgraf i laureatka Oscara za kostiumy do filmu Topsy-Turvy. Jej prace widzieliście również w trylogii Mrocznego rycerza, Larze Croft z Angeliną Jolie i pięciu filmach z serii o Jamesie Bondzie zaczynając od Golden Eye i kończąc na Casino Royale. Ten kobiecy skład zapewnił sukces Wonder Woman, której postać możemy lepiej zagłębić. Chociaż w filmie Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości Diana również była ubrana elegancko i zmysłowo, to dopiero ten film pokazuje, że zamysłem ubrań, które nosi Wonder Women, jest pokazanie i świętowanie wzmocnienia kobiecej pozycji. Amazoński strój treningowy Diany składa się z napierśnika w kolorze stonowanego złota, pasa i brązowej skórzanej spódnicy. Hemming intensywnie badała czasy poprzedzające starożytną Grecję i miejsca, w których istniały społeczeństwa kierowane przez kobiety - królowe i wojowniczki. Przyjrzała się także współczesnym magazynom o modzie i trendach w odzieży sportowej, zarówno pod kątem funkcjonalności scen akcji, jak i pokazania kostiumów, które będą odpowiadały dzisiejszym odbiorcom znającym się na modzie.Ale jednocześnie nie chciałam, żeby wyglądały zbyt modnie. Chciałam, żeby [Amazonki] wyglądały jakby były wysportowane, silne i potrafiły jeździć konno. Chciałam, żeby były eleganckie, ale równocześnie elegancja nie była tym, do czego dążyłam na pierwszym miejscu.
Oprócz samej Diany z Themysciry widzowie mają okazję zobaczyć także inne Amazonki. Linda Hemming opowiedziała o procesie tworzenia strojów dla całej tej społeczności.
Zbroja wojowniczki została w rzeczywistości wykonana z tradycyjnie wytwarzanej ręcznie skóry, która była następnie barwiona, złocona i / lub pokryta sztucznymi metalicznymi wykończeniami. Następnie skórę poddano obróbce parą i uformowano na manekinach wykonanych na bazie parametrów ciała każdego aktora, aby uzyskać idealne, opływowe dopasowanie. Każda z Amazonek miała charakterystyczne kombinacje kolorów i sylwetki, aby odróżnić się od siebie, szczególnie podczas epickiej sceny bitwy na plaży.
Trzeba też dodać, że Amazonki w zbrojach wyglądają nadal kobieco, ale też jak prawdziwe wojowniczki, co bardzo spodobało się widzom.
Gdy Diana i Steve Trevor opuszczają wyspę, Wonder Woman odziana jest w swoją zbroję i charakterystyczny czarny płaszcz. Został on stworzony z moheru i owczej wełny, żeby zapewnić komfort aktorce. Gal Gadot większość scen odgrywała sama, niezależnie od warunków atmosferycznych, więc zespół odpowiadający za kostiumy musiał stworzyć płaszcz, który będzie ją chronił. Jednocześnie nakrycie Diany jest wystarczająco pojemne by ukryć jej miecz, tarczę i lasso prawdy.
Pierwszy obowiązkowy przystanek dla bohaterów to oczywiście sklep odzieżowy w Londynie, bo strój Diany zupełnie nie odpowiada normom panującym w 1918 roku. Widzowie są świadkami zabawnych sekwencji w sklepie, gdy amazońska wojowniczka odkrywa, że restrykcyjna i nadmiernie plisowana odzież damska z początku XX wieku ogranicza i krępuje jej ruchy. Z pewnością fani tej produkcji pamiętają zdanie, które Diana krzyknęła próbując wykonać kopnięcie nogą.
Jak kobieta może w tym walczyć?!
Ostatecznie Prince decyduje się na dopasowany strój wykonany z wytrzymałego tweedu, który może przypominać mundur wojskowy. Linda Hemming zdecydowała się zaprojektować kurtkę inspirowaną męską odzieżą, bawełnianą halkę pod spódnicą o linii A, brązowy pas, okulary i kapelusz. W takim stroju Diana mogła podbijać ludzki świat.
Ten film nie zawodzi również pod względem pięknych sukni, które nosi Diana. Warto wspomnieć o długiej i eleganckiej kreacji w kolorze szafiru, która sprawiała, że bohaterka wyglądała jak grecka bogini w bardziej nowoczesnym wydaniu. Przypomnijmy, że sukienka miała odkryte plecy, a tył Wonder Woman zdobił… wystający miecz.
Jeśli chodzi o zbroję Diany Prince to nie wprowadzono wielu poprawek względem tej, którą zobaczyliśmy w filmie Batman v Superman: Świt sprawiedliwości. Postanowiono jednak zmienić buty superbohaterki. W produkcji Patty Jenkins Diana nosi kozaki za kolana, które są hybrydowym połączeniem sandałów i butów na koturnie. To rozwiązanie nie zadowoliło wszystkich, bo stwierdzono, że takie obuwie jest niepraktyczne. Sama Patty Jenkins postanowiła odnieść się do tych komentarzy.
To totalne spełnienie życzeń. Ja jako kobieta chcę, aby Wonder Woman była gorąca jak diabli, walczyła ze złym charakterem i jednocześnie świetnie wyglądała - w ten sam sposób mężczyźni chcą, aby Superman miał dużą klatkę piersiową i przy tym niepraktycznie duże ciało. To sprawia, że czują się bohaterami, którymi chcą być. A moja bohaterka w mojej głowie ma naprawdę długie nogi.
Powrót męskiej wizji heroski
W 2017 roku Diana Prince ponownie zagościła na kinowych ekranach, ale tym razem jako część Ligi Sprawiedliwości. Projekt rozpoczął Zack Snyder (reżyser z powodu śmierci córki odszedł z planu, a film ostatecznie ukończył Joss Whedon) i do współpracy ponownie został zaproszony Michael Wilkinson, który oczywiście odpowiadał za kostiumy. Przy tej produkcji wiele osób miało zastrzeżenia do postaci Diany. W Batman v Superman: Świt sprawiedliwości była to postać tajemnicza, uwodzicielska, zabawna i przede wszystkim potężna. W Wonder Woman była podobnie nakreślona, ale przy tym była także postacią inspirującą i walczącą o ideały. W produkcji z 2017 roku - nie wliczając scen mentorskich z Cyborgiem - Diana Prince jest zepchnięta na daleki plan i właściwie jej rola ogranicza się do kłótni i subtelnym flirtowaniu z Bruce Waynem. Ciężko w tym filmie dostrzec zapierające dech w piersiach stroje bohaterki. W jednej z pierwszych scen, w której się pojawia, widzimy ją w białym i przylegający do ciała stroju, a rękę Diany zdobi złota bransoleta. Wydaje się, że jest to jedyna rzecz, która łączy się z elegancji proponowaną w poprzednich filmowych odsłonach. Później widzimy Dianę w bardziej nowoczesnym wydaniu - obcisłe skórzane spodnie i głęboko wycięte topy, najczęściej w kolorze ciemnego brązu. W tych strojach mało jest szyku. Wilkinson o pracy nad strojami Diany mówił tak:Użyłem wielu bogatych brązów do ziemi, głębokich czerwieni i majestatycznych błękitów oraz uroczych greckich złotych akcentów. Wszystkie jej linie były bardzo wyrafinowane. Ma inny klimat niż inne postacie, ponieważ jest europejska i ma pewność siebie i fantastyczne poczucie indywidualnego stylu, które ją wyróżnia.
Jednak tym razem niewiele osób zgodziło się z jego wizją, a tym co zobaczyliśmy na ekranie.
A co ze zbroją Diany w Lidze Sprawiedliwości? Zmiany, ponownie, były kosmetyczne w stosunku do tego, co zobaczyliśmy w filmie Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości czy w produkcji Patty Jenkins. Sam Wilkinson wytłumaczył co się dokładnie zmieniło.
Były więc tylko bardzo drobne poprawki. Myślę, że publiczność zauważy, że garnitur w Lidze Sprawiedliwości ma trochę więcej blasku niż poprzednio. Jest dość żywy, ale wszystkie główne ikoniczne elementy - gwiazda i tiara, lasso, paski z mieczem i tarczą, orzeł na piersi i „WW” na pasku - są praktycznie takie same.
Przy Lidze Sprawiedliwości nie obyło się bez kontrowersji i tym razem nie chodzi o warstwę fabularną. Wiele osób miało bardzo duże zastrzeżenia do nowych strojów Amazonek, które zmieniły się względem stworzonych w filmie Wonder Woman. W produkcji Patty Jankins były to wojowniczki w zbrojach, a w Lidze Sprawiedliwości kostiumy stały się bardziej skromne. Niektórzy internauci zarzucili twórcom, że niepotrzebnie postanowili „rozebrać” Amazonki. Na odpowiedź Wilkinsona nie trzeba było długo czekać.
Chcieliśmy pokazać upływający czas poprzez niewielki rozwój ich zbroi, więc niektóre linie i szczegóły są inne. Zack chciał bardziej pierwotnego klimatu, sceny, która przeskakuje tysiące lat wstecz do innej epoki Amazonii. Wróciliśmy więc do czasów, gdy zbroja była bardziej prymitywna, metal był mniej rozwinięty, a Amazonki miały bardziej plemienny charakter.
Jaka jest Wonder Woman 1984?
Pod koniec 2020 roku światową premierę miał długo wyczekiwany film Wonder Woman 1984. Chociaż premiera w Polsce miała miejsce 1 kwietnia 2021 roku na platformie HBO GO to wiele osób zdążyło już zobaczyć tę produkcję. Za reżyserię ponownie odpowiedzialna jest Patty Jenkins, która jeszcze raz zaprosiła do współpracy Lindę Hemming. Jak tym razem kobiecy duet pokazał tytułową Wonder Woman? Pierwszym strojem, który zwraca uwagę jest zbroja widoczna na plakacie. Jest to coś, czego nie widzieliśmy jeszcze u Diany Prince. Nie tylko kolor zaskakuje, ale także potężne skrzydła, których nie było w poprzednich produkcjach. Całość pokazuje nie tylko siłę i grację, którą obdarzona jest Wonder Woman (w końcu jest to jedna z najsilniejszych kobiecych postaci w DCU), ale trzeba przyznać, że jest w tej zbroi coś eleganckiego. Zresztą, czy ten zestaw nie przywodzi Wam na myśl zbroi innych niesamowitych kobiet - mitycznych Walkirii? Nie zrezygnowano jednak z klasycznego stroju Wonder Woman, który również pojawia się w filmie i ponownie nastąpiły w nim kosmetyczne zmiany względem poprzednich filmów. Fani tej zbroi z pewnością będą zadowoleni z tak niewielkich poprawek. Kolejnym strojem, który z pewnością przyciągnął uwagę wielu osób jest długa gładka biała suknia. Diana założyła ją na galę i chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że wszystkie oczy były zwrócone ku niej. Biel, lekkość kreacji i jej krój świetnie spełniają swoją funkcję. W Wonder Woman 1984 widzimy stylizacje Diany w bardziej współczesnych czasach. Jednak możecie zapomnieć o brunatnych koszmarkach z Ligi Sprawiedliwości, które mogłaby ubrać każda bohaterka amerykańskich seriali. Lisa Hemming ponownie nadała bohaterce szyku, elegancji, klasy, a także pokazała nam, że Diana nie podąża za konkretnymi trendami. Prince n co dzień wybiera strój w postaci jedwabistej bluzki i spodni z wysokim stanem. Czasem jest to również koszula o męskim kroju. Widzimy wełniany płaszcz czy marynarkę o męskim kroju. Wiadomo, że Hemming kierowała się modą kreowaną przez dom mody Chanel z lat 80., a także projektami Claude Montany. Sama kostiumografka określiła Dianę i jej styl w kilku słowach.Nie poddaje się modzie. Jest po prostu wyrafinowana i klasyczna, a przy tym nadal może podwinąć rękawy, co jest jej cechą charakterystyczną.
Osoby, które miały zastrzeżenia do stroju Amazonek w Lidze sprawiedliwości, powinny być teraz usatysfakcjonowane. Zbroje zakrywają ciało, ale przy tym fantastycznie leżą na kobietach i uwypuklają wojowniczy charakter Amazonek.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj