Protagonistka recenzowanego albumu dla polskich czytelników jest postacią niezbyt dobrze znaną. Wielu z nas kojarzy ją wyłącznie jako byłą żonę Hawkeye’a (Clinta Burtona) i pomniejszą agentkę tajnej organizacji zarządzanej przez Nicka Fury’ego. Tymczasem Mockingbird jest o wiele bardziej złożoną, a co za tym idzie intrygującą bohaterką. Bobbi Morse to niekwestionowana mistrzyni różnych sztuk walki, wybitna chemiczka o ostrym języku, silnym uderzeniu oraz wrodzonym seksapilu. Dziewczyna dzięki eksperymentalnej terapii została zainfekowana serum superżołnierza, a Fury, próbując ratować jej życie, wstrzyknął do jej krwi również formułę nieskończoności.  Jak dowiadujemy się z pierwszych rozdziałów komiksu agentka zaczęła przejawiać parapsychiczne zdolności, a SHIELD dokładnie analizuje jej obecną kondycję psychofizyczną. Bobbi dostrzega w tajnej klinice SHIELD żywe trupy. Szybko okazuje się, że jej zwidy mają realne uzasadnienie. Komiks złożony jest z czterech odrębnych historii, koncentrujących się wokół szalonych przygód niezmordowanej agentki 19. W otwierającej opowieści jesteśmy świadkami częstych wizyt Bobbi w klinice SHIELD. Jej podejrzenia o  zombie ukrywających się w podziemnym budynku sprawdzają się. Agentka spróbuje pokonać to śmiertelne zagrożenie, a pomoc przybywa z niespodziewanej strony. W trakcie ucieczki agentka trafia na dwójkę zadziornych herosów – kaczora Howarda oraz Milesa Moralesa. Najmocniejszym punktem owej historii jest właśnie wspólna walka Howarda, Moralesa i panny Morse z armią ożywionych zmarłych. W kolejnej z opowieści Bobbi z niemałą pomocą uwięzionego agenta i jej obecnego  chłopaka, Lance’a Huntera musi ocalić samą królową Wielkiej Brytanii  Elżbietę II przed złoczyńcami z Hellfire Club. Mockingbird udaje się także do podwodnego laboratorium groźnych terrorystów, aby uratować uwięzionego tam Clinta Burtona.
Źródło: Świat Komiksu
Równie udane prezentują się dwie ostatnie historie. Wydarzenia rozgrywające się na pokładzie promu Diamentowy Morświn są związane z Wojną Domową II, czyli kolejnym wielkim wydarzeniem w Marvel Universe. Hawkeye został oskarżony o zamordowanie samego Bruce’a Bannera. Agentka 19 trafia na trop człowieka, który może uratować Burtona z krytycznej sytuacji. Na pokładzie Morświna Bobbi spotyka agenta Huntera, wpada także w sidła zakochanego w niej złoczyńcy Lincolna Slade’a alias Phantom Ridera. Ostatnia z historii w owym albumie została napisana przez Briana Michaela Bendisa i jest związana ze śpiączką Bobbi, którą postrzelił anonimowy zbir podczas konfrontacji New Avengers z żołnierzami Hammer. To właśnie tutaj jesteśmy świadkami ryzykownej decyzji Nicka Fury’ego, która w ostateczni uczyniła z Mockingbird super bohaterkę.
Ilustracje Katarzyny Niemczyk są przyjemne dla oka, choć nie wybijają się ponad poziom innych artystów zaangażowanych w projekt Marvel Now! 2.0. Kreskówkowy, lekki styl polskiej rysowniczki idealnie współgra z dynamicznymi, nastawionymi na czystą akcję opowieściami autorstwa Chelsea Cain. Z dobrej strony prezentują się nieszablonowe plansze, choćby przekrój tajnej kliniki SHIELD czy dwustronicowy kadr w telegraficznym skrócie ukazujący walkę agentki z zamaskowanymi wojownikami z Hellfire Club. Opowieść napisaną przez Bendisa zilustrowali Mike Deodato i Howard Chaykin, a ich prace są bardziej szczegółowe i realistyczne niż te autorstwa Niemczyk. Mockingbird to jeden z ciekawszych tytułów z całego serii Marvel Now!, który śmiało możemy postawić na półce obok serii Ms Marvel G. Willowa Wilsona, Hawkeye’a Matta Fractiona czy Visiona Toma Kinga. Znajdziemy tu mnóstwo rozbrajających scen (vide: wspólna akcja agentki, Howarda i Mike’a Moralesa czy wizyty w klinice SHIELD), wątków komediowych, zaciętych pojedynków i gościnnych występów. Lektura w sam raz na długie jesienne wieczory.  
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj