Dziś startuje 41. edycja Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie na którym można obejrzeć najciekawsze filmy polskich  debiutantów. Postanowiliśmy wybrać dla Was sześć naszym zadaniem najciekawszych pełnometrażowych debiutów fabularnych, które będą tam pokazane. Część z nich nie miała jeszcze swojej kinowej premiery, więc tym bardziej szkoda by było je przegapić. 

Chrzciny, reż. Jakub Skoczeń

foto. materiały prasowe
Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

Sonata, reż. Bartosz Blaschke

foto. materiały prasowe
Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza, pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca.  Więcej znajdziecie w recenzji Michała Kujawińskiego.

Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę, reż. Michał Krzywicki

foto. materiały prasowe
Były aktywista ogłasza w sieci swoje samobójstwo. Zamierza je popełnić na żywo, w internecie, w sylwestra 2028/29. Tym samym chce w radykalny i ostateczny sposób przeciwstawić się wprowadzonemu w Polsce niewolnictwu. Dzień przed sylwestrem znajduje w śmieciach porzuconą niewolnicę.

Piosenki o miłości, reż. Tomasz Habowski

foto. materiały prasowe
Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert, młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką z małego miasta konfrontuje go z naturą jego wewnętrznej walki. W obliczu konfliktu pomiędzy uczuciem a ambicją ich wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania.

Inni ludzi, reż. Aleksandra Terpińska

Warner Bros/Fot. Anna Włoch
Kamil żyje w ciasnym mieszkaniu z matką i siostrą. Nie ma perspektyw, pracuje dorywczo, handluje narkotykami. Przytłacza go powtarzający się rytm dnia, który nie przynosi nic nowego. Iwona jest około czterdziestoletnią kobietą, która nie radzi sobie z życiem i nieudanym małżeństwem. Szuka zapomnienia, zażywając niekontrolowane dawki antydepresantów. Więcej znajdziecie w recenzji Michała Kujawińskiego.

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, reż. Mateusz Rakowicz

fot. Mówi Serwis
+1 więcej
Komedia akcji, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska. Więcej znajdziecie w recenzji Adama Siennicy.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj