Była to pierwsza wizyta redakcji Hatak.pl na Polconie. Pierwszy dzień to negatywne odczucia z uwagi na straszliwy chaos organizacyjny i jednoczesne tworzenie dwóch konwentów w jednym. Większość punktów programu po prostu się nie odbyła, bo przez cały dzień ogromne rzesze ludzi stały w kolejce, tworząc - jak już w sieci się mówi osobny - konwent zwany Kolejkonem. Chociaż atmosfera w nim była napięta i dało odczuć się frustrację, nie przeszkadzało to niektórym czerpać ile się da - i dobrze przy tym bawić. Po popularnym konwencie fanów fantastyki mogliśmy oczekiwać sprawnego rozwiązywania takich spraw, zwłaszcza że nie jest to pierwsza edycja tej popularnej imprezy i każdy wie, ile osób na nią przyjeżdża. W tym roku według organizatorów zjawiło się ponad 4000 osób.
Pomimo tego nieudanego początku kolejne etapy Polconu zapewniły ogrom zabawy, wiele różnorodnych punktów programowych w myśl "dla każdego coś dobrego", dużo dobrych cosplayów oraz atmosferę. Redakcja Hatak.pl podczas konwentu zorganizowała kilka paneli. Rozpoczęliśmy we czwartek od "Doctor, Doctor", podczas którego Kamil Śmiałkowski w towarzystwie Kasi Koczułap oraz z gościnnym występem Zwierza Popkulturalnego i Pawła "Ausira" Dembowskiego omawiali 50-lecie Doktora Who. Na "Są super i bez kostiumów" Dawid Rydzek, Kamil Śmiałkowski oraz Marcin Rączka rozmawiali o superbohaterach w telewizji, gdzie padły takie tytuły seriali jak Heroes, Alphas, Smallville, Arrow czy nadchodzący Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.. Podczas "Ile jest historii w fantastyce, a fantastyki w historii?" Wiola Myszkowska, Zwierz Popkulturalny oraz wyżej podpisany poruszyli tematykę ukazywanie historii i fantastyki w serialach telewizyjnych. Udało się poruszyć wiele ciekawych kwestii natury zgodności historycznej, zmieniających się trendów i czy właściwie to wszystko jest istotne w telewizji. W piątek o 18:00 Marcin Kargul, ponownie Zwierz Popkulturalny oraz Dawid Rydzek w panelu "Jak dziś straszy się w telewizji" rozmawiali o tym, jak się dzisiaj straszy w serialach. Sięgnięto do historii, lecz głównie skupiono się na współczesności, gdzie prym wiodą American Horror Story oraz Hannibal. Ostatni nasz panel odbył się w sobotę o 17:00 i byli to "Bogowie telewizji", gdzie Dawid Rydzek i Wiola Myszkowska z gościnnym udziałem Jakuba Ćwieka poruszyli ciekawą tematykę ukazywanie istot nadprzyrodzony w serialach. Dziękujemy za tak liczne przybycie i aktywne uczestnictwo, dzięki któremu panele często stawały się płynną dyskusją zamiast jednostronnego opowiadania.
[image-browser playlist="590038" suggest=""]
Redakcja Hatak.pl z gościnnym udziałem Jakuba Ćwieka
Polcon oferuje tak wiele punktów programowych, że trudno wszystko obejść i opisać. Na pewno zaszliśmy do "Star Wars Muzeum", gdzie można było podziwiać kolekcje figurek, statków, książek, a nawet obrazów o tematyce "Gwiezdnych Wojen". Była nawet możliwość zagrania w grę planszową osadzoną w uniwersum SW. Co ciekawe, tuż obok znajdowała się "TrekSfera", więc w Polsce wyraźnie nikt nie patrzy na słynną niechęć i rywalizację fanów obu grup. Oczywiście nie obyło się bez różnych drobnych prztyczków w nos , jak obrazek z Enterprise uciekającym przed niszczycielem Imperium.
Odwiedziliśmy także panel Jakuba Ćwieka, pisarza i przedstawiciela Browncoats of Poland. Najważniejszy dla nas punkt tego programu to wyjawienie, że zakończony został trzeci z pięciu etapów ściągnięcia Nathana Filliona aka kapitana Mala Reynoldsa z Firefly do Polski. Więcej szczegółów nie udało się poznać.
Poza centrum z panelami Polcon oferował także budynek gier, gdzie można było wypożyczać i bawić się planszówkami. Ten element konwentu cieszył się ogromną popularnością, więc sam Kocioł zdecydowanie przeczy głosom, że gry planszowe to pieśń przeszłości. Niektóre zauważone tam tytuły zapewniały kawał dobrej zabawy, więc gdyby nie natłok innych obowiązków pewnie spędziłbym tam kilka godzin. Nie zapominajmy także o budynku ze sklepami, gdzie można było zaopatrzyć się w wiele gadżetów, koszulek, gier i tym podobnych rzeczy. Nie brak było interesujących pozycji związanych ze światem seriali. Organizatorzy przygotowywali także atrakcje znajdujące się na zewnątrz, jak np. pokaz kendo i aikido, w którym uczestniczyć mogli także "zwykli śmiertelnicy". Takim sposobem byliśmy świadkami nauki podstaw aikido czy walki na miecze.
Przybyli fani zaskakiwali także pomysłowymi i dopracowanymi cosplayami, które możecie obejrzeć w galerii zdjęć poniżej.
Nasz polconowy debiut za nami, a dzięki Wam możemy zaliczyć go do udanych!
[[346]]
[[348]]
[[349]]
[[350]]