Doktor Who (2005-2019)

Doctor Who

Doktor Who

"Doktor Who" to brytyjski serial science fiction produkowany przez BBC. Tajemniczy, dziwaczny osobnik przedstawiającym się po prostu jako Doktor podróżuje w czasie i przestrzeni za pomocą urządzenia o nazwie T.A.R.D.I.S., które z kolei zakamuflowane jest w niebieskiej budce policyjnej. Doktor jest jednym z Władców Czasu z planety Gallifrey, z których każdy po śmierci regeneruje się w nowym ciele, aczkolwiek zrobić to może jedynie dwanaście razy. Poszczególne wcielenia Doktora różnią się nie tylko wyglądem, ale również osobowością.

Trailery i materiały wideo

Doctor Who - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Nie ma co ukrywać, nowego Doktora ogląda się z niekłamaną przyjemnością. I to nie dlatego, że serial z nietuzinkowym kosmitą powrócił do ramówki, ale przede wszystkim dla jego przygód. Bo Doctor Who to przede wszystkim kosmiczna przygoda, w każdym tego słowa znaczeniu. Podróże w czasie i przestrzeni, walka dobra ze złem, konfrontacja przyszłości z przeszłością i  przeszłości z przyszłością. Doktor Who to także triumf człowieczeństwa nad zawiścią, pragnieniem władzy i dążenia do korzyści własnych. To nic, że główny bohater człowiekiem nie jest. Poprzez niebanalny humor i kpiny z bolączek współczesnego świata fabuła zawsze opiera się o moralny kompas Doktora. I tym razem serial nie rozczarowuje.

To, co wyszło, to przede wszystkim kreacja trzynastej Doktor. Nie można zaprzeczyć, że Jodie Whittaker dokonała małego, aktorskiego cudu i doskonale sprawdza się na ekranie jako tytułowy Doktor. Jej interpretacja postaci znacząco różni się od tej, którą przez lata prezentował Peter Capaldi. Whittaker odcina się od cynicznego, zgorzkniałego i nieco patriarchalnego Szkota i wprowadza do postaci Doktora świeżość i pewnego rodzaju młodość. Objawia się ona przez jej naiwne poszukiwanie przygód i niegasnącą ciekawość. Tym razem Doktor jest prawdziwym odkrywcą i nie zawaha się otworzyć żadnych drzwi, szczerze ciesząc się na to, co się za nimi kryje. I to jest właśnie jedna z tych cech, które przebijają się przez ten sezon: jeśli nie nie pójdziesz dalej, nie przekonasz się, co kryje dla ciebie wszechświat. Pierwsze dwa odcinki są raczej rozbudowanym preludium to tego, jaką twarz będzie nosić nowy Doktor. Kolejne utwierdzają w przekonaniu, że Whittaker bliżej do Tennanta, niż jej bezpośredniego poprzednika. Jej Doktor jest nieco chaotyczny i ekscentryczny, posiada wiedzę, której jednak nie narzuca, ale pozwala sobie i swoim kompanom ją na nowo odkryć.

Nie bez znaczenia mowa tutaj o kompanach Doktora, których w tym sezonie jest nad wyraz sporo. Yasmin, Ryan, Graham - ta trójka pojawia się przypadkowo tuż po regeneracji Doktora i zostaje z nim na cały pierwszy sezon. Szybko też podbijają jej serce i Doktor wielokrotnie szuka właściwego terminu, by ich określić: Grupa? Team TARDIS? Rodzinka? Słowa rodzina pojawia się kilkukrotnie, zwłaszcza że Doktor z wcześniejszych sezonów nie do końca był wielkim fanem takiego określenia wobec swoich kompanów. I tu jest właśnie kolejna cecha, którą pojawia się wraz z kobiecym Doktorem - przełamuje się te bariery, które do tej pory były dość pomijane. Odcina się od starej idei o Doktorze, a jednocześnie nawiązuje swoimi pomysłami do wizji Doktora z czasów Ecclestona czy właśnie Tennanta. Co więcej, trzynasta Doktor posiada w sobie pewną kobiecą łagodność, a jednocześnie zaradność i kreatywność typową dla tego Władcy (a może raczej Władczyni) Czasu. Nie ma tutaj damy w opresji - ani pod względem samej głównej postaci, ani za sprawą jej kompanów. Ich role mieszają się i każdy ma czynny udział w rozwikłaniu zagadek czy ratowaniu Ziemi, a nawet wszechświata.

Nie do końca wybrzmiały tutaj jednak wewnętrzne transformacje bohaterów. O ile początkowe odcinki były bardzo korzystne dla Yasmin, to końcówka sezonu bardzo ją zaniedbała i zrzuciła na dalszy plan bez większego pola do popisu. Nie wykorzystano jej potencjału, tym bardziej, że wielokrotnie wychodziła poza zwykłego pomagiera Doktora . Z drugiej strony mamy Grahama i Ryana, którzy przez cały sezon próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pracują nad ich własną rodzinną relacją. Ostatecznie definiują się wzajemnie jako dziadek i wnuk, odkładając na bok brak więzi krwi i nieobecność Grace, która przecież była ich łącznikiem. Z kolei wydaje się, że to właśnie Graham miał największą podróż w głąb siebie samego i swojego światopoglądu. Strata Grace i żałoba, która mu towarzyszyła, nie stłumiła jednak jego ludzkich odruchów i nie dał porwać się czystej zemście na Tzim-Sha. I jak bardzo wydaje się to być ckliwe, to jednak idealnie pasuje do całego ducha serialu.

To, co jednak wzbudza największą konsternację w tym sezonie, jest autonomiczność jego odcinków. Oczywiście mamy do czynienia z Whoniwersum, doskonale znamy zasady i reguły nim rządzące. Znamy historię Doktora i jego/jej przygody. Tym razem jednak cała ta wiedza nie jest potrzebna, bo już pierwsze dwa odcinki w pełni wystarczają by poznać podstawy rządzące tym serialem, które są skierowane zwłaszcza dla nowych widzów. Kolejne odcinki to pojedyncze przygody, które niekoniecznie muszą się nawet ze sobą łączyć. Oczywiście, ponownie mamy kompozycję klamrową, w której pierwszy odcinek jest bezpośrednio powiązany z finałem sezonu. Jednak cała reszta pomiędzy nimi jest prostym wypełnieniem, które nie ma większego związku pomiędzy tymi dwoma odcinkami klamry. Środkowe odcinki są bardzo w stylu nowego Showrunnera - Chrisa Chibnalla, którego można kojarzyć chociażby z Broadchurch. I daje się odczuć, że Whittaker pracowała już kiedyś z tym producentem. Nie można w ogóle porównywać tych dwóch produkcji ze sobą, ale oglądając niektóre sceny z Doktorem, miałam wrażenie, że już kiedyś widziałam Whittaker w podobnej aranżacji. Są to detale, a raczej krótkie refleksje, niż właściwie zamierzony element serialu. Niemniej jednak dla widza obu produkcji, uda się wyłapać znajome elementy. Co więcej, nowy sezon jest stosunkowo mroczny, mimo że zapowiadano, że będzie kierował się raczej w stronę familijną. Z pewnością na uwagę zasługują odcinki Pająki czy Łowcy Czarownic, w których dość mroczna atmosfera utrzymuje się przez większą część epizodów. Są one na skraju thrillera z lekką domieszką typowego, brytyjskiego humoru.

Jedenasty sezon stoi również pod znakiem odcinków ważnych społecznie. Co więcej, porusza on tematy nie tylko istotne dla brytyjskiej kultury, ale sięga do nieco bardziej odległych zakątków świata. Trzeci odcinek serii, zatytułowany Rosa przybliża postać Rosy Parks, amerykańskiej działaczki na rzecz walki z segregacją rasową w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z najmocniejszych emocjonalnie odcinków, a jednocześnie bardzo pouczający dla Europejczyków. Z kolei odcinek Demony w Penżabie dotyczą podziału Indii z 1947 roku, w wyniku którego zginęło miliony ludzi, a jeszcze więcej zostało zmuszonych do przesiedleń. W swoim stylu Doktor, bierze udział w tak ważnych wydarzeniach, jednocześnie podkreślając ich wagę w historii całego świata. Te dwa odcinki ogląda się doskonale, właściwie jako filmy krótkometrażowe, niezależnie od całego konceptu serialu.

Reszta odcinków jest swoistego rodzaju mieszanką pomiędzy tym, co baśniowe czy zaawansowane technologicznie, a tym co tak bardzo bliskie ludzkiemu sercu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest trochę za bardzo ludzko, a za mało fikcyjnie. Serial dużo prawi o miłości, lojalności i poczuciu straty tych, których się kocha. Wydaje się, że prawie każdy odcinek oprócz warstwy typowo rozrywkowej posiada kolejną, skupioną na tym co to znaczy być dobrym i odpowiedzialnym mieszkańcem wszechświata. Oczywiście nie wszystkie odcinki stoją na równym poziomie. Najsłabszy epizod sezonu, Dylemat Tsurangi, jest dobrym kawałkiem sci-fi, daje nawet prztyczka w nos genderowej projekcji świata, ale jest najmniej angażujący dla widzów. Z kolei finał sezonu, mimo że bardzo naładowany heroiczną walką o przetrwanie Ziemi, to jednak trochę rozczarowuje. Zwłaszcza, że tak proste rozwiązanie, jak pokonanie Tzim-Sha postrzałem w nogę. Jest to ono po prostu absurdalne i pozostawia widza z poczuciem niedowierzania, że to właśnie jest koniec. To poczucie absurdu pojawia się kilkukrotnie, a mój osobisty szczyt osiąga w momencie, kiedy potężny Solitract przyjmuje postać… żaby. Ale właśnie za to uwielbia się ten serial.

Każda nowa reinkarnacja Doktora jest dobrym momentem, by wkroczyć w uniwersum Doktora Who. Nic więc dziwnego, że 11. sezon jest jeszcze lepszym punktem niż dotychczas. Whittaker jako Doktor przyciąga do siebie przede wszystkim kobiecą część widowni, która do tej pory stroniła od tego specyficznego serialu. Z drugiej jednak strony to właśnie kobiecość Doktora była kilkukrotnie podkreślana i to nie do końca w takim kontekście, jak zwyczajowo przyjęło się w telewizji. Trzynasta Doktor wielokrotnie zauważa, że ludzie traktują ją inaczej, od kiedy jest kobietą. Wcześniej się nie zdarzało, by podważać jej kompetencje tylko dlatego, że posiada taką, a nie inną płeć. Ta samoświadomość Doktora i jej bezpośredniość pokazuje, że serial nie boi brać się za rogi z dyskryminacją i rozprawia się ze skostniałymi strukturami społecznymi. Robi to w swoim niepowtarzalnym stylu, który albo się kocha, albo się go nie rozumie.

Jedenasty sezon jest stoi pod znakiem zmian i chyba warto pokusić się o stwierdzenie, że są one dobre. Oczywiście, aby w pełni zaakceptować Whittaker jako Doktora, trzeba przeżyć z nią nie jedną przygodę. Ma się wrażenie, że ten sezon był jedynie wprowadzeniem do tych, które mają nastąpić potem. Już zapowiedziano, że Whittaker powróci w roli Doktora i kolejna seria z jej udziałem może być zdecydowanie lepsze niż ta, i tak dosyć dobra. Co więcej przez to, że serial skupił się na pojedynczych eskapadach Doktora i jego kompanów, odsunięto w czasie wszystkie ewentualne problemy z przeszłością Doktora, zmianą jego płci i ewentualnych kontrowersyjnych implikacji z tym związanych. Bez najmniejszych wątpliwości można powiedzieć, że trzynasty Doktor jest postacią naszych czasów. Nie chcę mówić, że kobiecym głosem w popkulturalnym dyskursie, bo jednak serial odgradza się od walki o równouprawnienie. Po prostu je pokazuje jako coś zupełnie normalnego. Dzięki temu kosmiczna podróż z Doktorem, jak zwykle dostarcza niebanalnej rozrywki, przepełnionej sarkazmem i dziwnością wszechświata. Czyli posiada wszystko to, czego wymaga prawdziwa przygoda.

Sezony

Sezon 1

 1. Rose (26 marca 2005)
 2. The End of the World (2 kwietnia 2005)
 3. The Unquiet Dead (9 kwietnia 2005)
 4. Aliens of London (16 kwietnia 2005)
 5. World War Three (23 kwietnia 2005)
 6. Dalek (30 kwietnia 2005)
 7. The Long Game (7 maja 2005)
 8. Father’s Day (14 maja 2005)
 9. The Empty Child (21 maja 2005)
 10. The Doctor Dances (28 maja 2005)
 11. Boom Town (4 czerwca 2005)
 12. Bad Wolf (11 czerwca 2005)
 13. The Parting of the Ways (18 czerwca 2005)

Sezon 2

 1. New Earth (15 kwietnia 2006)
 2. Tooth and Claw (22 kwietnia 2006)
 3. School Reunion (29 kwietnia 2006)
 4. The Girl in the Fireplace (6 maja 2006)
 5. Rise of the Cybermen (13 maja 2006)
 6. The Age of Steel (20 maja 2006)
 7. The Idiot’s Lantern (27 maja 2006)
 8. The Impossible Planet (3 czerwca 2006)
 9. The Satan Pit (10 czerwca 2006)
 10. Love & Monsters (17 czerwca 2006)
 11. Fear Her (24 czerwca 2006)
 12. Army of Ghosts (1 lipca 2006)
 13. Doomsday (8 lipca 2006)

Sezon 3

 1. Smith and Jones (31 marca 2007)
 2. The Shakespeare Code (7 kwietnia 2007)
 3. Gridlock (14 kwietnia 2007)
 4. Daleks in Manhattan (21 kwietnia 2007)
 5. Evolution of the Daleks (28 kwietnia 2007)
 6. The Lazarus Experiment (5 maja 2007)
 7. 42 (19 maja 2007)
 8. Human Nature (26 maja 2007)
 9. The Family of Blood (2 czerwca 2007)
 10. Blink (9 czerwca 2007)
 11. Utopia (16 czerwca 2007)
 12. The Sound of Drums (23 czerwca 2007)
 13. Last of the Time Lords (30 czerwca 2007)

Sezon 4

 1. Do końca wszechświata - cz. 1 (5 kwietnia 2008)
 2. Do końca wszechświata - cz. 2 (12 kwietnia 2008)
 3. Planet of the Ood (19 kwietnia 2008)
 4. The Sontaran Stratagem (26 kwietnia 2008)
 5. The Poison Sky (3 maja 2008)
 6. The Doctor’s Daughter (10 maja 2008)
 7. The Unicorn and the Wasp (17 maja 2008)
 8. Silence in the Library (31 maja 2008)
 9. Forest of the Dead (7 czerwca 2008)
 10. Midnight (14 czerwca 2008)
 11. Turn Left (21 czerwca 2008)
 12. The Stolen Earth (28 czerwca 2008)
 13. Journey’s End (5 lipca 2008)
 14. The next Doctor

Sezon 5

 1. The Eleventh Hour (3 kwietnia 2010)
 2. The Beast Below (10 kwietnia 2010)
 3. Victory of the Daleks (17 kwietnia 2010)
 4. The Time of Angels (24 kwietnia 2010)
 5. Flesh and Stone (1 maja 2010)
 6. The Vampires of Venice (8 maja 2010)
 7. Amy’s Choice (15 maja 2010)
 8. The Hungry Earth (22 maja 2010)
 9. Cold Blood (29 maja 2010)
 10. Vincent and the Doctor (5 czerwca 2010)
 11. The Lodger (12 czerwca 2010)
 12. The Pandorica Opens (19 czerwca 2010)
 13. The Big Bang (26 czerwca 2010)

Sezon 6

 1. The Impossible Astronaut (23 kwietnia 2011)
 2. Day of the Moon (30 kwietnia 2011)
 3. The Curse of the Black Spot (7 maja 2011)
 4. The Doctor’s Wife (14 maja 2011)
 5. The Rebel Flesh (21 maja 2011)
 6. The Almost People (28 maja 2011)
 7. A Good Man Goes to War (4 czerwca 2011)
 8. Let’s Kill Hitler (27 sierpnia 2011)
 9. Night Terrors (3 września 2011)
 10. The Girl Who Waited (10 września 2011)
 11. The God Complex (17 września 2011)
 12. Closing Time (24 września 2011)
 13. The Wedding of River Song (1 października 2011)

Sezon 7

 1. Asylum of the Daleks (1 września 2012)
 2. Dinosaurs on a Spaceship (8 września 2012)
 3. A Town Called Mercy (15 września 2012)
 4. The Power of Three (22 września 2012)
 5. The Angels Take Manhattan (29 września 2012)
 6. The Bells of Saint John (30 marca 2013)
 7. The Rings of Akhaten (6 kwietnia 2013)
 8. Cold War (13 kwietnia 2013)
 9. Hide (20 kwietnia 2013)
 10. Journey to the Centre of the TARDIS (27 kwietnia 2013)
 11. The Crimson Horror (4 maja 2013)
 12. Nightmare in Silver (11 maja 2013)
 13. The Name of the Doctor (18 maja 2013)
 14. The Day of The Doctor (23 listopada 2013)
 15. The Time of the Doctor (25 grudnia 2013)

Sezon 8

 1. Deep Breath (23 sierpnia 2014)
 2. Into the Dalek (30 sierpnia 2014)
 3. Robot of Sherwood (6 września 2014)
 4. Listen (13 września 2014)
 5. Time Heist (20 września 2014)
 6. The Caretaker (27 września 2014)
 7. Kill the Moon (4 października 2014)
 8. Mummy on the Orient Express (11 października 2014)
 9. Flatline (18 października 2014)
 10. In the Forest of the Night (25 października 2014)
 11. Dark Water (1 listopada 2014)
 12. Death in Heaven (8 listopada 2014)

Sezon 9

 1. The Magician’s Apprentice (19 września 2015)
 2. The Witch’s Familiar (26 września 2015)
 3. Under the Lake (3 października 2015)
 4. Before the Flood (10 października 2015)
 5. The Girl Who Died (17 października 2015)
 6. The Woman Who Lived (24 października 2015)
 7. The Zygon Invasion (31 października 2015)
 8. The Zygon Inversion (7 listopada 2015)
 9. Sleep No More (14 listopada 2015)
 10. Face the Raven (21 listopada 2015)
 11. Heaven Sent (28 listopada 2015)
 12. Hell Bent (5 grudnia 2015)

Sezon 10

 1. The Pilot (15 kwietnia 2017)
 2. Smile (22 kwietnia 2017)
 3. Thin Ice (29 kwietnia 2017)
 4. Knock Knock (6 maja 2017)
 5. Oxygen (13 maja 2017)
 6. Extremis (20 maja 2017)
 7. The Pyramid at the End of the World (27 maja 2017)
 8. The Lie of the Land (3 czerwca 2017)
 9. Empress of Mars (10 czerwca 2017)
 10. The Eaters of Light (17 czerwca 2017)
 11. World Enough and Time (24 czerwca 2017)
 12. The Doctor Falls (1 lipca 2017)

Sezon 11

 1. The Woman Who Fell to Earth (7 października 2018)
 2. The Ghost Monument (14 października 2018)
 3. Rosa (21 października 2018)
 4. Arachnids in the UK (28 października 2018)
 5. The Tsuranga Conundrum (4 listopada 2018)
 6. Demons of the Punjab (11 listopada 2018)
 7. Kerblam! (18 listopada 2018)
 8. The Witchfinders (25 listopada 2018)
 9. It Takes You Away (2 grudnia 2018)
 10. The Battle of Ranskoor Av Kolos (9 grudnia 2018)

Sezon 12

 1. Episode 1 (1 stycznia 2020)
 2. Episode 2 (5 stycznia 2020)
 3. Episode 3 (12 stycznia 2020)
 4. Nikola Tesla's Night of Terror (19 stycznia 2020)
 5. Fugitive of the Judoon (26 stycznia 2020)
 6. Praxeus (2 lutego 2020)
 7. Can You Hear Me? (9 lutego 2020)
 8. The Haunting of Villa Diodati (16 lutego 2020)
 9. Ascension of the Cybermen (23 lutego 2020)
 10. The Timeless Children (1 marca 2020)

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV