Po zmierzchu włączasz w smartfonie filtr niebieskiego światła, aby ułatwić sobie zaśnięcie? Badacze twierdzą, że tryb ten może mieć znikomy wpływ na poprawę jakości naszego snu.
Producenci elektroniki użytkowej coraz częściej zachęcają nas do zakupu ich urządzeń funkcjami, które mają poprawić komfort korzystania z nowoczesnych technologii. Jednym z popularniejszych rozwiązań tego typu jest filtr światła niebieskiego. Jego zadaniem ma być zmniejszenie emisyjności fal świetlnych o konkretnej długości w celu zminimalizowania zmęczenie oczu. Niebieskie światło ma działać na organizm pobudzająco, a długie wpatrywanie się w ekran przed zaśnięciem może utrudniać zaśnięcie.
Z tą teorią postanowili zmierzyć się eksperci z Brigham Young University oraz Cincinnati Children’s Hospital Medical Center. Do badań nad wpływem nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło zaprosili 167 młodych ochotników. Ich celem było zbadanie, jak długotrwałe wpatrywanie się w ekran przed snem wpływa na nasz organizm.
W trakcie eksperymentów okazało się, że rola filtrów niebieskiego światła w poprawie jakości snu mogła zostać wyolbrzymiona. Naukowcy dowiedli co prawda, że zrezygnowanie z korzystania z urządzeń mobilnych przed pójściem do łóżka ułatwi nam zaśnięcie, ale to nie nadmierna ekspozycja na niebieskie światło okazała się kluczowym elementem zaburzającym pracę organizmu. Większą rolę mają odgrywać czynniki o charakterze emocjonalnym.
Chad Jensen, jeden z naukowców partycypujących w badaniach, potwierdził, że istnieją dowody potwierdzające wpływ niebieskiego światła na wzmożenie czujności. Jednak jego zdaniem przy obecnym stanie wiedzy nie można bezsprzecznie stwierdzić, że aktywacja trybu nocnego w jakikolwiek sposób wpłynie na poprawę jakości snu. To stymulanty kongitywno-psychologiczne pełnią kluczową rolę w zaburzeniach zasypiania. Z punktu widzenia osób walczących z bezsennością o wiele lepszym pomysłem będzie całkowite zrezygnowanie z korzystania z telefonu przed pójściem spać, niż aktywacja trybu nocnego, który w marginalny sposób może wpływać na jakość naszego snu.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h