Motyw diabła w popkulturze. Omów zagadnienie na przykładzie serialu Daredevil.

Zaczynacie tu od rozważań, jak ślepy student może poradzić sobie ze studiami prawniczymi. Po krótkim wstępie musicie wnioskować, że być może pomogły mu w tym siły piekielne. Koniecznie przybliżcie komisji życiorys Matta Murdocka i jego nieustanne doskonalenie się w sztukach walki. Warto też zauważyć, że w dzielnicy Hell’s Kitchen prowadzący szeroko zakrojoną wendetę bojownik musi nosić pseudonim w jakikolwiek sposób przywodzący na myśl upadłe anioły – inaczej nie będzie traktowany poważnie. Możecie też tu tworzyć zależności w ramach zmieniającego się wizerunku diabła w kulturze popularnej; to już niekoniecznie postać popychająca ludzi w kierunku grzechu czy upadku, ale ten, który swoją postawą chroni maluczkich i właśnie przez to fascynuje, w myśl bułhakowskiego: „Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”. Komisja zapewne doceni także wymienienie przynajmniej kilkunastu serialowych postaci, które od Daredevila dostały solidne manto.
źródło: materiały prasowe

Czy „ona ma siłę”? Wizerunek współczesnej kobiety w popkulturze. Odwołaj się do serialu Marvel's Jessica Jones.

Zaczynacie tu od rozważań nad traumą głównej bohaterki serialu, która ciągnie się za nią od lat dzieciństwa. Warto zauważyć, że pracuje ona w zawodzie uważanym powszechnie za „męski”, a sposób jej funkcjonowania skutecznie przetrąca wszelkie stereotypy na temat subtelnego i delikatnego wizerunku kobiet. Jak ognia unikajcie w swoim wypracowaniu kwestii związanych z feminizmem, bo w komisji zawsze może znaleźć się ktoś, kto ma inny pogląd na tego typu sprawy. Skupcie się na wpisanej w temat maturalny sile. Opisujecie więc, jak Jessica spuszcza łomot wszem wobec, a potem wchodzicie w rolę psychofana, który dywaguje nad tym, czy Jones załatwiłaby Luke’a Cage’a lub Daredevila. Możliwości jest wiele, ale konkluzja powinna brzmieć mniej więcej tak: „Ona ma siłę – nie wiesz jak wielką”.
Krysten Ritter. Fot. Marvel

Popkultura jako metafora współczesnego świata. Omów problem na przykładzie serialu House of Cards.

Temat podszyty całym bogactwem alegorii, ukrytych znaczeń i serialowych inspiracji realnymi wydarzeniami. Musicie jednak uważać na to, by w swoim tekście nie dać wyrazu wyznawanym przez Was poglądom politycznym. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa najlepiej zacząć wypracowanie od kwestii żeberek jako metafory niestabilnej sytuacji cenowej na rynku mięsa – to przyda się Wam także na egzaminach z geografii czy wiedzy o społeczeństwie. Potem poruszacie już takie problemy jak: zbieżność imion serialowego prezydenta i obecnego papieża, zachowanie przywódcy Rosji w czasie spotkań z innymi dygnitarzami czy punktualność amerykańskiego metra. Dodajcie też odwołania do wojny z terroryzmem i uśmiechu, którym Francis Underwood raczy nas w stylu prezydenta Obamy, choć podejrzewam, że obecny szef rządu USA w swojej mimice jest bardziej szczery niż jego serialowy odpowiednik.
Źródło: Netflix

Problem wychowania młodzieży w popkulturze. Omów zagadnienie na przykładzie serialu Breaking Bad.

Zaczynacie tu od tego, że główny bohater serialu jest nauczycielem chemii po przejściach. Uczy nas, że słowo Heisenberg ma drugie dno, i jednocześnie pokazuje, jak łatwo dzięki systemowi edukacji dorobić się w innych dziedzinach życia. Stąd przechodzicie do zależności łączącej Waltera White’a i Jesse’ego Pinkmana. W relacji mistrz-uczeń ten drugi wykazuje się bowiem uciążliwą niesubordynacją i sprawia liczne problemy wychowawcze. Warto poruszyć aspekt nadużywania słów bitch i yo!, które z punktu widzenia całego wypracowania dadzą Wam asumpt do rozważań na temat metod edukacyjnych Waltera. W toku wywodu zrozumiecie także, że mierzycie się już z całym miszmaszem gatunkowym, z realizmem magicznym na czele – w końcu obu głównych bohaterów Breaking Bad łączy i rozdziela jednocześnie tajemniczy niebieski kryształ. Koniecznie wnioskujcie, że wpływ na wychowanie młodzieży może mieć nie posiłek przy rodzinnym stole, a wspólne gotowanie.
Fot. AMC

Motyw zniewolenia w obliczu apokaliptycznych wydarzeń. Omów obecność zagadnienia w popkulturze na przykładzie polskiego dubbingu filmu Batman v Superman: Dawn of Justice

Najłatwiejszy temat, na jaki moglibyście natrafić, gdybyśmy to my układali zestawy maturalne. Pokrótce opisujecie tu problemy zniewolenia i apokalipsy (kilka zdań – nie przesadzajmy), by bardzo sprawnie przejść do najważniejszych dla Waszego wypracowania słów wypowiedzianych o Wonder Woman przez Batmana: „To moja stara”. Musicie je rozważyć w każdym możliwym kontekście i zastanowić się, co autor (nie tylko Mroczny Rycerz, ale także polski tłumacz) miał tu na myśli. Dajcie się ponieść wyobraźni i opiszcie hipotetyczny dzień Wonder Woman w roli „starej” Człowieka-Nietoperza. A to, że sprząta jego jaskinię, czyści batmobil, ogląda z nim dziwaczne filmiki z innymi superbohaterami na komputerze, leży i pachnie, znów sprząta (bo Alfred w tym czasie steruje batwingiem), a gdy bierze do rąk własną tarczę, Batman nie pozwala jej na to, z uśmiechem na twarzy kiwając paluszkiem. W zakończeniu wypracowania możecie napomknąć, że Wonder Woman mogłaby być „starą” Michaela Fassbendera w jakimkolwiek jego filmie, więc i tak powinna się cieszyć.
fot. materiały prasowe
Strony:
  • 1
  • 2 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj