Gdy niektórzy członkowie redakcji naEKRANIE.pl zdawali swoją maturę, na Ziemi prawdopodobnie żyły jeszcze dinozaury. Mimo to traumatyczne doświadczenie tamtego czasu wciąż w nas trwa i wraca ze zdwojoną siłą zwłaszcza na początku maja każdego roku, gdy rzesza polskich abiturientów zmaga się z egzaminem dojrzałości. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak nudne potrafią być pisemne tematy wypracowań maturalnych z języka polskiego. Podejrzewamy, że moglibyśmy mieć problem ze zrozumieniem zasad klucza egzaminacyjnego nawet wtedy, gdyby naszymi pracownikami byli Adam Zagajewski i Olga Tokarczuk. Mając to na uwadze, postanowiliśmy stworzyć własne zestawy maturalne i poddać je Wam, drodzy Czytelnicy, pod rozwagę. Nie spodziewajcie się, że zbierzemy ja razem w teczce i włożymy ją do rąk Kamila Śmiałkowskiego, by przedstawił propozycje w czasie straceńczej misji w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Sprawdźcie jednak sami, jak poradzilibyście sobie z przygotowaną przez nas tematyką i czy zmagając się z naszą maturą, zakończylibyście swój egzamin dojrzałości „skórą, furą i komórą”.

Wizerunek Matki w popkulturze. Omów problem na przykładzie filmu Batman v Superman: Dawn of Justice.

Z tym tematem poradzicie sobie błyskawicznie zwłaszcza wtedy, gdy Wasza rodzicielka ma zupełnie przypadkiem na imię Marta. Musicie więc zacząć od opisu traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa Bruce’a Wayne’a i umiejętnie je połączyć z odwołaniami do sytuacji na rynku kukurydzy w Kansas. Gdziekolwiek bowiem w swym wypracowaniu podążycie, to i tak za każdym rogiem będzie Wam się objawiać wszechobecna figura Matki. Warto tu wspomnieć o zanikającej z powodu tornado relacji ojciec-syn w przypadku Clarka Kenta i o zbieżności imion rodzicielek obu herosów. Pomyślcie też nad wizerunkiem Matki jako kobiety podtrzymującej ciepło domowego ogniska; czasem jego płomienie są tak wielkie, że minimalizują oddziaływanie kryptonitu. Powinniście też w swoim tekście zastanowić się nad znaczeniem imion naszych rodzicielek tak, aby w wypracowaniu możliwie najczęściej używać słowa Marta. Niekiedy z wykrzyknikiem – zwłaszcza wtedy, gdy pisząc, zaczniecie skupiać się na motywacjach latorośli. Nie zapomnijcie również o tym, że Matka rozpoznaje kolegów własnego syna po ich ubiorze.
fot. materiały prasowe

Czy jedyne pewne rzeczy na tym świecie to śmierć i podatki? Omów zagadnienie, odwołując się do postaci Jona Snowa z Game of Thrones.

Aspekt ekonomiczny załatwiacie w tym przypadku za pomocą jednego zdania-klucza: „Lannisterowie zawsze płacą swoje długi” – więc tak, podatki są pewne. W wątku śmierci oczekuje się jednak od Was posługiwania się rozległą wiedzą, którą zdobędziecie, śledząc wszystkie newsy poświęcone Grze o tron na naszym portalu. Jest ich sporo, więc szykujcie się na czasochłonną lekturę. Bardzo ważna dla Waszego wypracowania będzie kwestia fryzury Kita Haringtona i tego, jak często w ostatnich miesiącach wykupywał on bilety lotnicze w te miejsca, w których aktualnie zupełnie przypadkiem pojawiała się ekipa tworząca serial. Potem możecie już poruszyć kwestię tego, że Jon Snow w minionym czasie głównie leżał w okolicach Muru i choć wcielający się w jego rolę aktor okłamywał fanów, wszyscy i tak wiedzieli, jak się sprawy mają. Doskonałym z punktu widzenia klucza egzaminacyjnego posunięciem byłoby umieszczenie w Waszym wypracowaniu całej modlitwy odmówionej przez Melisandre w czasie wskrzeszania niedoszłego nieboszczyka. Konkluzja jest bardzo prosta: podatki są pewne, śmierć nie, ale warto ją połączyć z przemyśleniami na temat tego, co George R.R. Martin może robić w czasie śniadania. Tajemnica poliszynela głosi, że planuje wtedy, kogo ze swoich bohaterów wysłać na tamten świat.
źródło: materiały prasowe

Kylo Ren jako bohater romantyczny. Odwołaj się do Star Wars: The Force Awakens.

Zaczynacie wypracowanie od rozważań na temat tego, co może irytować Kylo Rena. Będzie tego sporo: od zatroskanych rodziców przez nieudolnych podwładnych aż po używanie miecza świetlnego, którym można się pociąć. Dochodzicie tu do wniosku, że przywołany bohater jest tak furiatem, jak i w głębi siebie cierpi niczym młody Werter. Nasz drogi Kylo jest przecież wiecznie nieszczęśliwy i bezkompromisowy, a jego drugim imieniem mogłoby równie dobrze być słowo Beznadzieja. Musicie jednak w swoim tekście zauważyć, że Ren odchodzi po prostu od klasycznych kanonów i konwencji i zależy mu na stworzeniu czegoś, czego maluczcy nigdy nie pojmą – Porządku. I to od razu Najwyższego. Kolejne przymioty romantycznego bohatera w osobie Kylo nasuną się Wam już same: indywidualizm, tajemniczość czy fascynacja rycerstwem. Broń Boże nie schodźcie jednak w swoim wypracowaniu na sprzeciw wobec dyktatury i autorytaryzmu – bohater Waszego tekstu przebywał bowiem do tej pory stanowczo za mało z wujem ze strony matki.
źródło: materiały prasowe

Motyw odciętej dłoni w popkulturze. Odwołaj się do Gwiezdnych wojen i Deadpoola.

Celem tego wypracowania na pewno nie jest dojście do wniosku, że po odcięciu konkretnemu bohaterowi kultury popularnej wszystkich kończyn ten będzie używał tylko słowa „Ni!”. Musicie zastanowić się w swoim tekście nad tym, czy pozbawianie dłoni w literaturze, serialu i filmie ma drugie dno. Możecie zacząć od kwestii winy i kary, odwołując się do przypadku Lannisterów z Gry o tron. Potem płynnie przechodzicie do spadających z prędkością karabinu maszynowego rąk w świecie Gwiezdnych wojen. Konieczna będzie konkluzja, że w tym uniwersum sztafetę pokoleń symbolizuje nie przekazywanie pałeczki, a właśnie odciętej dłoni. Warto tu poruszyć motyw walki dobra i zła w człowieku, a na koniec odwołać się do historii Deadpoola. Ze szczegółami musicie opisać, jak wyglądała jego ręka po uwolnieniu się z kajdan Colossusa. To przecież metafora kołowrotu życia i śmierci, a maleńka dłoń na policzku Ślepej Al symbolizuje tu odradzanie się, powstawanie istnienia w pobliżu łona kobiety. Choć równie dobrze może to być alegoria apetytu na chimichangę, którą przecież musimy jakoś utrzymać.
źródło: 20th Century Fox

Motyw drewna w popkulturze. Omów zagadnienie na przykładzie serialu Arrow.

To zapewne jeden z najtrudniejszych i najbardziej przewrotnych tematów, na jakie moglibyście natrafić. Czy chodzi w nim bowiem o drzewa w Star City albo o lasy znajdujące się na wyspie Lian Yu? Nic z tych rzeczy. Komisja egzaminacyjna wymaga od Was w tym przypadku, byście poruszyli problem drewnianej gry aktorskiej w serialu Arrow. Zaczynacie więc od zbudowania metafory Deathstroke’a jako zacnego drwala, który w pierwszych dwóch sezonach panował nad rozwojem wydarzeń. Potem sprawy wymykają się spod kontroli. Koniecznie musicie napiętnować w wypracowaniu poczynania twórców, którzy doprowadzają do nieustannego gwałtu scenariuszowego na herosach DC. W rozwinięciu zamieszczacie rozważania na temat gry aktorskiej zwłaszcza Emily Bett Rickards i Katie Cassidy, by sprawnie przejść do największego z największych w tym fachu – Stephena Amella. Możecie też przekonywać, że ten bardzo umiejętnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych - to z pewnością przekona komisję, że w temacie posiadacie rozległą wiedzę. W tym miejscu należy jednak zbudować kontrast między platformami wirtualnymi a tym, co Amell prezentuje na ekranie. Jeśli potraficie rysować – zakończcie wypracowanie szkicem olszy czy sosny i stojącego pod nią Stephena.
Fot. CW
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj