We Are Marshall (2006)
Film jest zapisem poruszających wydarzeń, które miały miejsce w miasteczku Huntington w Zachodniej Wirginii, które żyło dokonaniami uniwersyteckiej drużyny Thundering Herd. Tragedia, jaka dotknęła lokalną społeczność, została pokazana w bardzo przekonujący sposób. Futbol, który początkowo jednoczył mieszkańców, pomaga im otrząsnąć się po tragedii i jednoczy ich na nowo. Matthew McConaughey w roli trenera zbierającego do kupy zranionych ludzi i motywujący ich do działania sprawdził się doskonale. Film nie jest pozycją wybitną, ale w mądry sposób pokazuje trudy życia i sposoby ich pokonywania. Nie ma tu showmeństwa i tanich wzruszeń. No urlRadio (2003)
Radio opowiada o przyjaźni trenera futbolu amerykańskiego (w tej roli Ed Harris) i niepełnosprawnego chłopaka, Jamesa Roberta, zwanego Radio (Cuba Gooding Jr.). Mężczyzna zachęca chłopaka do pomocy przy treningach szkolnej drużyny i pomaga mu się otworzyć na świat oraz innych ludzi. Niespotykana więź, jaka powstaje między tak różnymi osobami, jest pokazana w nietuzinkowy i ciekawy sposób. Interesująco zostały także przedstawione reakcje ludzi na zetknięcie się z odmiennością i tą niecodzienną relacją. No urlNiepowstrzymani (2015)
Amerykanie wierzą, że w futbol może grać każdy. I rzeczywiście coś w tym jest, bo sport ten ma niesamowitą moc jednoczenia ludzi bez względu na różnice ich dzielące. Niepowstrzymani to polski film dokumentalny opowiadający o drużynie Seahawks Gdynia. Przygląda się on bliżej trzem członkom drużyny, którzy są zupełnie odmienni i w normalnym życiu pewnie nigdy by się nie spotkali. Dokument Bartosza Kowalskiego jest niezwykle interesujący i w przenikliwy sposób pokazuje emocje oraz relacje, jakie zachodzą w drużynie sportowej. No urlDraft Day (2014)
Ostatni gwizdek opowiada o futbolu amerykańskim od kulis. Film ma specyficzny klimat, gdyż największe zwroty akcji nie dzieją się na boisku, ale podczas rozmów telefonicznych. Napięcie budowane jest poprzez dialogi, co nie jest często spotykaną cechą filmów sportowych. Ostatni gwizdek powinien szczególnie zainteresować fanów futbolu amerykańskiego. Przeciętny widz początkowo może czuć się lekko zagubiony w nomenklaturze futbolowej i może nie czerpać wielkiej przyjemności z oglądania starć trenerów w staraniach o pozyskanie nowego zawodnika. No urlThe Replacements (2000)
Sezon rezerwowych jest filmem przewidywalnym, ale jednocześnie budującym na duchu. Opowiada o wykorzystywaniu nadarzającej się szansy, a jego niewątpliwą zaletą jest humor, który pozwala widzowi rozerwać się i z dystansem spojrzeć na drużynę zawodników rezerwowych. Dzięki temu jest doskonałą propozycją na jesienne wieczory. Dodatkowym plusem jest młody Keanu Reeves i roztańczone cheerleaderki. No urlZespół (1993)
Film w realistyczny sposób porusza kwestię futbolu uniwersyteckiego i wielu nadużyć, jakich dopuszczają się młodzi zawodnicy: alkohol, sterydy, oblewanie zajęć, nielegalne darowizny dla sportowców i wiele innych. Tytułowy zespół tworzą młodzi mężczyźni z różnych stron Stanów, z różnych klas społecznych i z zupełnie odmiennymi celami, jednak aby je osiągnąć, muszą stać się drużyną w pełnym tego słowa znaczeniu. Co ciekawe, w filmie zawarta była scena, w której zawodnicy, chcąc pokazać swoją odwagę, kładą się na jezdni między pędzącymi samochodami. Studio musiało usunąć tę scenę, ponieważ młodzież próbowała naśladować bohaterów, co doprowadziło do kilku tragedii. No urlTo jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj